Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1889323 пати)

Отсутен Zamisli

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 25
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #14115 на: 14 Октомври 2024, 22:44:45 pm »
Некој да препорача :)
Препорака за мајстор за заден диференцијал на Соренто 2.5 и проверка на 4x4 системот во Скопје?Се слуша звук од задниот диференцијал, сменето масло, во старото масло имаше малку струготини.
Кој и да прашам за заден диференцијал ми вика боље не чепкај тоа, нема кој да поправи кај нас и сл.
Од форуми и јутуб за Соренто гледам дека најчесто страда лагерот на pinion gear и промената на истиот не ми личи на мн комплициран зафат. Ако е нешто друго проблем и не може да се поправи барем да знам дека сум ја однел колата на право место.

Отсутен Tomce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 550
    • ibiz.mk
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #14116 на: 15 Октомври 2024, 08:13:23 am »
@Zamisli nema mnogu majstori za 4x4 sto popravaat

Probaj kaj vlatko 078277030

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
  • Macedonia
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #14117 на: 15 Октомври 2024, 12:51:44 pm »
Вреди ли да се купи оригинален OPCOM? Имал ли некој искуство со оригинален за да го спореди со кинеските варијанти.
Имам другар во Велика Британија што ќе се врати тука за две недели, па се мислам дали да си купам таков уред или да не фрлам пари за џабе.

Отсутен Fizzbuzz

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #14118 на: 15 Октомври 2024, 13:32:05 pm »
Вреди ли да се купи оригинален OPCOM? Имал ли некој искуство со оригинален за да го спореди со кинеските варијанти.
Имам другар во Велика Британија што ќе се врати тука за две недели, па се мислам дали да си купам таков уред или да не фрлам пари за џабе.

Имав Астра Ј, 2011 со солидно ниво на опрема. Бев во Сервис Димовски во Геге за да видам што плус можат да ми активираат и пред 4 години ме чинеше 2000 денари.
Сега не знам колку би било ама не знам ни колку е да купиш OPCOM. Мене не ми се исплатеше тогаш да купам цел OPCOM пакет.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17416
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #14119 на: 15 Октомври 2024, 15:00:59 pm »
Ако живееш во константна агонија и цело време купуваш и возиш опели, купи си такво нешто оригинално.

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
  • Macedonia
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #14120 на: 15 Октомври 2024, 15:09:21 pm »
50 фунти чини сетот да се купи во ВБ. Не се исплати еднократно (иако е поефтино) да платам за услуга 2.000 денари бидејќи вака ќе го имам при рака секогаш кога би ми затребал. Фул опрема е кај мене Инсигниата така да нема што да активирам посебно, едино ми е за да почачкам во инструмент таблата да видам што може да се направи, и за активирање на некои копчиња што се исклучени поради замена на фабричката навигација. Копчињата се навистина бескорисни откако беше новиот екран поставен, но би сакал да ги приклучам повторно чисто заради нивното светење навечер што ми претставуваше убав ефект  ;D. Затоа и се мислев дали некој со поефтина копија чепкал нешто вакво, бидејќи за друго нема да ми треба единствено поради тоа би го купил. А, да имаме дома уште една Опел Астра  :D

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #14121 на: 15 Октомври 2024, 16:17:19 pm »
50 фунти чини сетот да се купи во ВБ. Не се исплати еднократно (иако е поефтино) да платам за услуга 2.000 денари бидејќи вака ќе го имам при рака секогаш кога би ми затребал. Фул опрема е кај мене Инсигниата така да нема што да активирам посебно, едино ми е за да почачкам во инструмент таблата да видам што може да се направи, и за активирање на некои копчиња што се исклучени поради замена на фабричката навигација. Копчињата се навистина бескорисни откако беше новиот екран поставен, но би сакал да ги приклучам повторно чисто заради нивното светење навечер што ми претставуваше убав ефект  ;D. Затоа и се мислев дали некој со поефтина копија чепкал нешто вакво, бидејќи за друго нема да ми треба единствено поради тоа би го купил. А, да имаме дома уште една Опел Астра  :D
Dijagnostikite od UK se pretezno klonovi. Ne se orginali no se dobri clonovi

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #14122 на: 15 Октомври 2024, 16:39:29 pm »
За 50 фунти само добра копија.

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
  • Macedonia
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #14123 на: 15 Октомври 2024, 18:00:05 pm »
Да, да, секако дека не очекувам ниту пак ми треба dealership ниво на дијагностика. Како што кажав погоре, би купил примарно за чачкање на infotainment/DVD800 опции. Се обидувам да најдам детали за таквите неговите способности во споредба со vLinker MC/MC+ кои се рекламираат како такви и пишува дека ги содржат тие способности (преку OPL Monitor), но пак за да чепнеш во секој дел поединечно се доплаќа. А за дијагностика сама по себе, секако OP-COM ќе врши подобра работа.