Автор Тема: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага  (Прочитано 9769 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #45 на: 12 Мај 2015, 10:39:17 am »
И кај мене на опел вектра 2.2 дти на 190 во 5та брзина ја изгуби снагата. Претпоставувам и тоа е овербуст. Не е чипувана, се си е стандард. Од што би можело тоа да биди кај мене предизвикано? Во други брзини нема појавено таков проблем. На дијагностика би покажало што е проблемот? При губењето на снагата светна чек енџин па претпоставувам тоа е зачувано како грешка или не се меморира грешката?

ако не си мењал акумулатор, грешката би трабло да остане запаметена. но има некои компјутери, после некое време кога ке сватат дека тоа било грешка која не се повторила, го гасат чекенџин сијаличето и не ретко ја бришат и грешката...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6415
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #46 на: 12 Мај 2015, 11:09:13 am »
И кај мене на опел вектра 2.2 дти на 190 во 5та брзина ја изгуби снагата. Претпоставувам и тоа е овербуст. Не е чипувана, се си е стандард. Од што би можело тоа да биди кај мене предизвикано? Во други брзини нема појавено таков проблем. На дијагностика би покажало што е проблемот? При губењето на снагата светна чек енџин па претпоставувам тоа е зачувано како грешка или не се меморира грешката?
Многу зависи од видот на самата грешка. Некои грешки доколку не се повторат самите се гасат а некои дури и по поправка на проблемот грешката останува и мора да се избрише со компјутер. Најпрост пример со егр на мојот меган. Стариот ЕГР се расипува, ставаш нов но грешката останува. После сфатив, си пишува во инструкциите дека при монитарање на нов егр сите параметри мора да се ресетираат на егр вентилот преку компјутер. Ова не е возможно со евтино обд адаптерче. 99% сум сигурен дека грешката си стои меморирана. Тоа светнувањето е повеќе за информација на возачот.

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг:
« Одговори #47 на: 13 Мај 2015, 18:13:44 pm »
Значи го добив џекчето, со апликацијата торк побарав fault codes и ми вика дека нема, се е во ред. Ја забрзав да влезе во лимп моде и пак ми вика дека нема никаков фолт код. Не знам.
“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг:
« Одговори #48 на: 13 Мај 2015, 19:08:48 pm »
Значи го тестирав џекот на q7 и пишува egr complete, кај мене на голфот пишува egr incomplete, па да не е нешто со egr?
“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Отсутен pero sipino

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #49 на: 13 Мај 2015, 19:14:31 pm »
можно е да има проблем со егрот или па да е исклучен егр за да не ја покажува грешката

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #50 на: 15 Мај 2015, 22:05:21 pm »
Не е тоа..... и јас земав од aliexpres  такво џекче и на егр от исто пишува inkomplete a egr ot ми е исправен, него друго да те прашам на Маф сензорот колку се отчитувањата на лер кај мене покажува 100 м/с па оди на 2000 обр до 170м/с некако сумјиво ми е .....

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг: Проблем со Golf 5 1.9 tdi, губи снага
« Одговори #51 на: 21 Мај 2015, 20:40:55 pm »
Не е тоа..... и јас земав од aliexpres  такво џекче и на егр от исто пишува inkomplete a egr ot ми е исправен, него друго да те прашам на Маф сензорот колку се отчитувањата на лер кај мене покажува 100 м/с па оди на 2000 обр до 170м/с некако сумјиво ми е .....
Ај да проверам да ти кажам.
“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”