Автор Тема: Картичка за Рено Меган 2003  (Прочитано 3827 пати)

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Картичка за Рено Меган 2003
« на: 27 Декември 2014, 18:39:03 pm »
Купено е возило само со една картичка.
Имате ли идеја колку е нова сосе клуч наржан ( кој нели е дел од картичката ) кај импортерот
и кој во Скопје ги има/продава/кодира ?

Благодарам

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #1 на: 27 Декември 2014, 19:01:16 pm »
Има еден клучар кај зградата на Неоком, мики ли се викаше, од повеќе луѓе сум слушнал дека е добар.

Цената доста зависи од тоа дали ја имаш код картичката.

Присутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #2 на: 27 Декември 2014, 19:34:58 pm »
Секако ќе треб да одиш до некој што ќе знае од колата да ги „исчисти“ другите клучеви што ги имало. А мислам дека на тој клуч може клон да се направи. Ама тоа треба да провериш. Со тоа што ако изгубиш еден клуч тогаш и двата нема да ти вршат работа кога ќе го одјавиш и тој.

Инаку пред некој ден прашав во Automotiv за бришење на клуч од возило по ценовник бараат 3000 денари.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #3 на: 28 Декември 2014, 09:15:44 am »
Тој кај Неоком не се покажа. Едниот клуч на Леонтина беше ослабен, ќе го поправаше, па така едно 5 дена, за да на крај рече, дојди земи си го не може. Клучот кај Леонитна, работеше, а фаќаше од 10 цм од кола, дури и со нова батерија. Сега се вози со резервниот.

Елем, за Меганот, фали другата картичка, па треба уште една и секако двата да се прекодираат.
Овој лик од Прилеп понуди нова картичка + кодирање на двете за 5.000 МКД, ама во Прилеп.

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1384632

КодирАЈНе  ;)

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #4 на: 28 Декември 2014, 11:20:53 am »
А неможе да се купи половна оригинална картичка и истата да се репрограмира?

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #5 на: 29 Декември 2014, 13:23:38 pm »
Нема поента за половна. Обично половните се половни, имаат електроника унутра, којзнае колку ке тераат, и башка клучот не одговара.
Работата е завршена.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #6 на: 17 Август 2015, 14:43:03 pm »
Jare, dali si zadovolen od rabotata od prilepcanecot i dali karticata e original ili kineska?
Ako znaete nekoj drug so se zanimava so karticki, predlozete.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #7 на: 18 Август 2015, 10:27:59 am »
Картичката е добра, прилепчанецот услужен, картичката ми делува оргинал, а ако не е онда е добра кинеска копија.

Отсутен nik16

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #8 на: 18 Август 2015, 11:01:41 am »

Картичката е добра, прилепчанецот услужен, картичката ми делува оргинал, а ако не е онда е добра кинеска копија.

Колку чини картичката кај Прилепчанецот?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #9 на: 18 Август 2015, 11:16:24 am »
Пет пораки над твојата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #10 на: 18 Август 2015, 12:38:23 pm »
Не е скапа таа цена, кај мене е обичен клуч па кога мислев дека сум го изгубил клучот околуи 6 000 ми бараа само за еден, со код и далечинско.  Кај Мики зборам ова. И кај оној во Рамстор доле, околу 3000 беше само да го напраи да врти бравата, без да може да пали. За среќа потоа го најдов дома...

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #11 на: 31 Август 2015, 21:48:32 pm »
Еве јас да кажам дека имав проблем со картицата на Меганот, можеше да отклучи и заклучи но не палеше, пишуваше card not detected и почна ашкањето по сервиси. Прво место на листата за решавање на  проблемот беше сервис Витадела, ја задржаа картичката и ми рекоа максимум поправката ќе чини 2500 денари и се сложив да ја оставам, утредента ми се јавија дека дефект е чипот и тоа чини 5500 денари... Се разбира дека не се сложив да ја прават и си ја земав. Потоа отидов до аутомотив груп и таму не вршеле поправки само менуваат батерии   ;D Решението им беше нова да порачаат од рено по број на шасија кое  би чинело  12000 денари плус програмирање  3000. Се разбира  дека си отидов попарен. Ми текна на темава у меѓувреме па се јавив на момакот од Прилеп на кој му објаснив што проблем има картичката и на тоа одговор добив со прашање, од каде си? Од Скопје. 3000 ден. Фала многу. На пазар 3 се вртеше реклама од еден клучар Мики па му се јавив и отидов кај него кај нова железничка и ја провери и ми кажа 2500 ден. Се разбира  дека ја оставив и прашав за гаранција и добив 1 година. Мајсторот ја среди за два дена и до сега е супер. Мајсторот фин и услужив момак. Препорака! 075 282 417 Мики.

Отсутен Mercury

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 799
  • Т(д)ркач
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #12 на: 31 Август 2015, 23:12:22 pm »
Набавна цена на картичката е 400 денари
Чипот околу 600
:)
А овај прилепчанецо ко педерски глас да не имаше?А мики си е професионалец,свака част

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #13 на: 31 Август 2015, 23:35:18 pm »
Од алиекспрес ли да ја нарачаш или оригинална? И кој би можел да се нафати да менува чип на своја рака?
Не се сеќавам на гласот на  прилепчанецот

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Картичка за Рено Меган 2003
« Одговори #14 на: 01 Септември 2015, 01:12:37 am »
ако е тој истиот клучар, кај него и само кај него најдов даљинско за волот мој, зборам за фабричко даљинско.. за неверојатни 1500 денари.. ап ебате, 75 евра дадов за клуч само со имобилајзер (не кај него)... нема везе, типот е сосема ок, практичен, поштен и пред се СТРУЧНО подкован... а и искусен... тоа е добитна комбинација за тоа кога би правел избор на кого да му ги дадам парите...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време