Автор Тема: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva  (Прочитано 5373 пати)

Отсутен Kermicie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #15 на: 21 Ноември 2014, 00:43:31 am »
Znaci ne e ona.Ja odnesov i vo Avtotek ja stavivme na kompjuter i ne pogaza nikakva greska normalno togas palese.Mi rekoa da kupam kontakt sprej i da gi iscistam konektorite i senzorite.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #16 на: 21 Ноември 2014, 00:48:32 am »
Кабли имаш сменето,провери ги нив дали даваат убаво струја.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Kermicie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #17 на: 21 Ноември 2014, 00:50:27 am »
Kabli,svekici,akumulator,filter za gorivo,za vozduh,ulje,bombina..... imam smeneto

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #18 на: 21 Ноември 2014, 01:18:54 am »
Kabli,svekici,akumulator,filter za gorivo,za vozduh,ulje,bombina..... imam smeneto

е па тогаш викни поп да ти ја исчати...

се зезам нормално...

значи кога несака да запали, тогаш треба мајстор да ја провери, на тоа место, без да ја мрдаш...првично се проверува дали има искра од свекица... ако фрла искра а не пали, тогаш е со гориво проблемот, т.е. пумпата не ти работи.. затоа што за да фрли искра треба серија работи од погоре споменатите да се исправни... сензор на радилица, свекици, кабли, бомбина, па и ако имаш на брегаста сензор и тој... ако не фрла искра, е тогаш се проверуваш што е со струјата...

во секој случај... советот што ти го дадоа погоре примени го... кога ке дадеш контакт треба да ја чуеш пумпата бензинска како работи.. би требало едно до две, а максимум три секунди за слушаш зуење од позади... после самото прекинува... ако го чуеш тоа зуење, а колата сепак не заплува тогаш не е бензинската пумпа...

ајде направи си мало истражување за да пробаш да дојдеш до некое конкретно-локализирано проблемче... ова може да биде и некое мало ситно срање...

www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Kermicie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #19 на: 21 Ноември 2014, 01:53:51 am »
Da moze da e nekoe sitno sranje.A za pumpata kazav pogore deka ja slusam nekoi 2-3 sekundi i posle ja palam kolata.

Отсутен Kermicie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #20 на: 21 Ноември 2014, 01:56:28 am »
Mi ostanaa uste senzorite na tadilica i na bregasta da gi proveram i konektorite da gi is iscistam

Отсутен Kermicie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #21 на: 21 Ноември 2014, 02:01:44 am »
Znaci moze da pali cela nedela po red a moze i da ne zapali za 2-3 saati od koga kje ja izgasnam.Pred da ja smenam bombinata verglase od koga staviv nova od prva zapali i vikam gotovo e go resiv problemot.Otidov do prodavnica i posle 10 min ja probiv da ja zapalam i pak mi vergla.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #22 на: 21 Ноември 2014, 08:03:41 am »
А во возење се случува да угасне?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Kermicie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #23 на: 21 Ноември 2014, 09:32:33 am »
Ne ne vo vozenje nikogas ne mi izgasnala.

Отсутен Kermicie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #24 на: 21 Ноември 2014, 09:35:41 am »
Me interesira vo vrska so benziskata pumpa,go slusam zvukot koga kje dadam kontakt nekoj 2-3 sekundi nego sto citav na net da ne e regulatorot na pumpata ili nesto drugo vo vrska so nea.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #25 на: 22 Ноември 2014, 22:24:22 pm »
може и тој да е.... ама треба на лице место да се провери. се монтира маномер на цевката од горивото кај дизните...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Kermicie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #26 на: 09 Декември 2014, 09:56:04 am »
Ja odnesov na majstor,gi vadese senzorite eden po eden i koga go izvadi senzorot na radilica togas kolata pocna da vergla a so drugite palese a bea izvadeni i vidovme deka konektorot e zamasten i go iscisti so wd i dobra si bese kolata 2 nedeli ne napravi problem,e sega pocna pak da zeza me interesira dali da go smenam senzorot na radilica ili pak da go izoliram i dali e do nego,dali znae da zatajuva od vreme na vreme.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #27 на: 09 Декември 2014, 12:16:16 pm »
Смени си сензор шо се заебаваш...

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #28 на: 12 Декември 2014, 11:32:04 am »
Ja odnesov na majstor,gi vadese senzorite eden po eden i koga go izvadi senzorot na radilica togas kolata pocna da vergla a so drugite palese a bea izvadeni i vidovme deka konektorot e zamasten i go iscisti so wd i dobra si bese kolata 2 nedeli ne napravi problem,e sega pocna pak da zeza me interesira dali da go smenam senzorot na radilica ili pak da go izoliram i dali e do nego,dali znae da zatajuva od vreme na vreme.
сензор на радилица и брегаста мора да има... може само да откачиш спид сензор, од мењач што оди, тој е за полесно менување, т.е. да се прати колку дава гас и може сам да даде или да одземе, но мислам при палење во место не би требал да праи беља...Но воопшто да не запали а да слушаш зуење на пумпа по мене карактеристично е за некоја маса или електронска бонбина.
Мој совет е да прашаш на српскиот форум
http://www.fordclubserbia.org/forum/viewforum.php?f=6..
... имав јас случај 2006 на фиестата да вергла а воопшто не пали,во Охрид, обичен мајстор врска немаше, ја одвлеков со такси до форд Маџар, не ми дадоа да гледам што ќе прават, не само ради цената, туку демек тоа им било мала тајна... но јас подоцна открив, има инерцијален осигурач, кај фиестата е кај педалите, ако исклучи (најчесто при судар или удар) после само ќе верглаш а нема струја на пумпа. Но тој треба мануелно да се вклучи, не сум чул дека може повремено да зеза, едино ако некоја жичка таму е закината делумно...

п.с. има во Скопје еден наводно добар специјалиста за Форд, но е скапчија ...Владо, Визбегово , 070549301

.. а   во Н.Лисиче, до Мирко кафаната, има сервис Лаки, 02 278739, ке го бараш Дејан, еднаш гледав една фиеста од новите што имаше маки, некој минус или маса и го одраа на многу места а без да ја направат, Дејан  ја среди лесно...
« Последно менување: 12 Декември 2014, 11:50:35 am nefer »

Отсутен Kermicie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Ford Puma 1.4 vergla, no ne startuva
« Одговори #29 на: 15 Декември 2014, 00:29:23 am »
Fala ti mnogu za informaciite sega vekje nedela dena dobra si e pali od prva a ako pocne da zeza kje ja nosam kaj nekoj od ovie sto mi gi kaza.