Автор Тема: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем  (Прочитано 6805 пати)

Отсутен Smok994

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #15 на: 18 Ноември 2014, 02:38:37 am »
ONAK пријателе среќа моја па повремено сликам тоа колку си ти стручен незнам , ДА најчудно беше и за мене како тоа сите 4 наеднаш ,само испадна дека го најдов и одговорот DELPHI Пумпата за висок притисок на овој модел 1.5 дци почнува да се рони и ситни метални струганици завршуваат во дизните единствен филтер од пумпата до дизните е тоа ситото на регулаторот за висок притисок што баш никако неможе да ги запре а да наведе дека се дизни од ДЦИ а доколку си малку поќе ИНВОЛВИРАН ќе знаеше како изгледаат внатре повели фотографии како  доказ за све што е кажано од мене на форумов . па поздрав до тебе и до сите на форумов.
На сликите се гледа начинот на кој се проверени сите 4 дизни (импровизација кога нема друг начин)[/img]

Отсутен Smok994

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #16 на: 18 Ноември 2014, 02:47:14 am »
Не можам да пристапам на патеката за достава на атачменти! ова го пишува кога прикачувам фотографии??

Отсутен Ученик

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 525
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #17 на: 18 Ноември 2014, 03:44:36 am »
Пробај искористи го овој туториал за аплоуд на слики

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #18 на: 18 Ноември 2014, 10:55:50 am »
Не можам да пристапам на патеката за достава на атачменти! ова го пишува кога прикачувам фотографии??

закачи ги сликите БИЛО КАДЕ по нетов, имаш повеке сајтови за тоа и после нивниот линк го тураш како атачмент помеѓу  значи це за слика на форумов...

баш ме интересира... и тоа многу...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #19 на: 18 Ноември 2014, 11:59:48 am »
На Стојче занаетот ке му го земеш :)

Отсутен Smok994

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #21 на: 18 Ноември 2014, 18:20:43 pm »
^^
Ископирај го линкот на сликите што има назив BBCode (message boards & forums) и потоа пасте тука во одговор. Десно ги имаш линковите.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #22 на: 18 Ноември 2014, 21:53:27 pm »
ONAK пријателе среќа моја па повремено сликам тоа колку си ти стручен незнам , ДА најчудно беше и за мене како тоа сите 4 наеднаш ,само испадна дека го најдов и одговорот DELPHI Пумпата за висок притисок на овој модел 1.5 дци почнува да се рони и ситни метални струганици завршуваат во дизните единствен филтер од пумпата до дизните е тоа ситото на регулаторот за висок притисок што баш никако неможе да ги запре а да наведе дека се дизни од ДЦИ а доколку си малку поќе ИНВОЛВИРАН ќе знаеше како изгледаат внатре повели фотографии како  доказ за све што е кажано од мене на форумов . па поздрав до тебе и до сите на форумов.
На сликите се гледа начинот на кој се проверени сите 4 дизни (импровизација кога нема друг начин)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)[/img](Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

DELPHI пумпата е рак рана на 1.5 ДЦИ исто како и ВП-44 бош пумпата ......Само добро е нели си успеал да ги исчистиш тие струготини од дизните оти обично знаат да ги оштетат дизните......

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #23 на: 18 Ноември 2014, 23:55:41 pm »
http://imgur.com/tEOEQu1,DMZRBpD,IAWQHKm,p9YkJs9#3

овде гледам една расклопена дизна како ја држиш со раце... не гледам никако чистење, и импровизираната проверка на ВИСОК ПРИТИСОК на дизните...

стварно многу ме интересира како ги исчисти и провери под висок притисок... како крена преку 150-200 бари за тој процес...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #24 на: 19 Ноември 2014, 00:19:32 am »
Ти онак не се ни трудиш да видиш дека на линкот има четири слики.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #25 на: 19 Ноември 2014, 00:43:58 am »
http://imgur.com/tEOEQu1,DMZRBpD,IAWQHKm,p9YkJs9#3

овде гледам една расклопена дизна како ја држиш со раце... не гледам никако чистење, и импровизираната проверка на ВИСОК ПРИТИСОК на дизните...

стварно многу ме интересира како ги исчисти и провери под висок притисок... како крена преку 150-200 бари за тој процес...

Човекот си го реши проблемот. Може привремено, а може и за подолго. Но сепак успеал да открие и да го реши. Без разлика на тоа што можеби има амтерски пристап, нема потреба да се девалвира успехот.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #26 на: 19 Ноември 2014, 00:47:54 am »
Ти онак не се ни трудиш да видиш дека на линкот има четири слики.

да пиле... 4 слики има... на првата има лаптоп турен на хауба со УНИМЕР во позадина, на втората има извадена дизна, на третата има на некаква мала мобилна дијагностика (ако е воопшто дијагностика тоа)... овие 3 ништо не покажуваат.. четвртата слика е нешто каде што конечно се работи, затоа и пршав каде се сликите со импровизираното тестирање од 150-200 бари? доказот за тестот... да научиме и ние нешто како во импровизирани услови се крева толкав притисок за тестирање на дци дизни... иако имам 36 години, млад сум, а и  сакам да научам и ја нешто од помладите....
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Smok994

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #27 на: 19 Ноември 2014, 02:12:22 am »
Господинот ONAK очигледно има некој проблем и секако е најпаметен овде вака другар прво таа мобилната дијагностика е всушност launch x431 diagun и кошта цели 475 евра а очигледно autocom кога ќе видиш низ мк мислиш дека е нешто а тоа е страње кое кошта 80 евра на aliexpress друга работа многу повеќе од 150-200 бари притисок добивам при верглање па така да дизните пред чистењето воопшто не фрлаа гориво а од како се откочени исто како при тест на машина со пумпа за притисок и импулсер па се гледа како прскаат гориово , ДА напоменам за господниот онак дизните на ДЦИ не се запушуваат туку ЗАГЛАВУВААТ само што зборува за нешто што никогаш не го видел.... уствари на празно да имам 20 години и тоа што имаш многу повеќе од мене ама баш и ништо не значи, со секоја почит кон тебе пријателе , но расправијава што безпотребно настана со тоа што сакаше да ме понижиш би требало тука да заврши а ако не си сигурен дека работи имам и видео од првото палење ха ха ха поздрав господине ONAK

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #28 на: 19 Ноември 2014, 09:54:45 am »
Дали тоа на форумот имаме член со напредно познавање на инјектори а членот е скромен па не сака да го каже тоа? :)

Може нешто повеќе да ни кажеш околу launch x431 diagun, пошо не сите тука се разбираме, а верувам многу од нас имаат мака со инјектори?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Рено мегане 1.5 дци 2004 Проблем
« Одговори #29 на: 19 Ноември 2014, 10:58:42 am »
Господинот ONAK очигледно има некој проблем и секако е најпаметен овде вака другар прво таа мобилната дијагностика е всушност launch x431 diagun и кошта цели 475 евра а очигледно autocom кога ќе видиш низ мк мислиш дека е нешто а тоа е страње кое кошта 80 евра на aliexpress друга работа многу повеќе од 150-200 бари притисок добивам при верглање па така да дизните пред чистењето воопшто не фрлаа гориво а од како се откочени исто како при тест на машина со пумпа за притисок и импулсер па се гледа како прскаат гориово , ДА напоменам за господниот онак дизните на ДЦИ не се запушуваат туку ЗАГЛАВУВААТ само што зборува за нешто што никогаш не го видел.... уствари на празно да имам 20 години и тоа што имаш многу повеќе од мене ама баш и ништо не значи, со секоја почит кон тебе пријателе , но расправијава што безпотребно настана со тоа што сакаше да ме понижиш би требало тука да заврши а ако не си сигурен дека работи имам и видео од првото палење ха ха ха поздрав господине ONAK

господине смок... немав намера да ве понижам, само ги барам доказите за ИМПРОВИЗИРАНО ТЕСТИРАЊЕ И ЧИСТЕЊЕ  на дизни од дци мотор..

сеуште чекам, а како што гледаш и други чекаат...

инаку кога го постави проблемот на форумов јас и уште 2-3ца се обидовме да ти помогнеме... ако тоа беше во правец на понижување тогаш ок.. немораш ни да одговориш на ништо, само ве молам господине, да не се правите премногу паметен... затоа што напишавте “господине“ дека сте имале импровизиран начин на тестирање на дизните под притисок.. јас тоа го чекам да го видам... а дали сум видел или не сум видел како се тестираат такви дизни, ти појма немаш...и само нагодуваш цело време...

чекам...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време