Автор Тема: ПРОБЛЕМ СО НОВА ВОДНА ПУМПА  (Прочитано 2058 пати)

Отсутен Tonisine

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
    • Search Pretty Girls from your town for night
ПРОБЛЕМ СО НОВА ВОДНА ПУМПА
« на: 16 Септември 2014, 10:31:31 am »
 Се работи за Renault Laguna  1.8 16v 120ks  тип на мотор F4P.Извршено беше смена на сет ребраст каиш (лагери,ребраст,водна пумпа).Водната пумпа е на ребрастиот каиш.По некој ден забележав дека новата водна пумпа(AIRTEX) пушта вода.
Ја извадивме и се увиде дека течењето беше од семерингот на водната пумпа и бидеќи имаше гаранција ја однесов да ја заменам а продавачот не сакаше да ми ја замени под изговор дека била непрописно монтирана. Но после долго натегање ми даде нова,исто така(AIRTEX).
Откако ја монтиравме новата пумпа ја стартувавме колата а проблемот остана ист,сеуште незагреана веднаш се забележа дека и оваа пумпа пушта вода (благо подлизнување од кај семерингот).Да напоменам дека и пред да го сменам сетот на ребрастиот и старата водна пумпа пропушташе вода но од нејзе се слушаше и квичење на лагерот на пумпата.

-Двете нови пумпи се прописно наместени,
-Ребрастиот исто така е прописно наместен и затегнат(затегачот на каишот е со регулација на затегнатоста),
-температурата е во нормалната граница и нема прегревање,
-Во системот за ладење нема поголем  притисок од нормалниот (пробавме и со отворено капаче),
-Ставена нова разладна течност

Не можам да увидам во што е проблемот,дали новите пумпи се некоја неисправна серија или има некој друг проблем кој што не можам да го забележам.

Ви благодарам за одговорите
 

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со нова водна пумпа
« Одговори #1 на: 16 Септември 2014, 10:37:48 am »
Пробај да ти ги врати парите за пумпата и оди набави од друго место. Ако не ти ги врати парите, пак набави од друго место. Помалку акање глава е да се „опростиш“ од парите, отколку со овие airtex (не ја знам марката, ама и да е добра, ништо чудно да е некој фалсификат), од истиов шиткач.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: ПРОБЛЕМ СО НОВА ВОДНА ПУМПА
« Одговори #2 на: 16 Септември 2014, 11:53:32 am »
Паметен совет.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: ПРОБЛЕМ СО НОВА ВОДНА ПУМПА
« Одговори #3 на: 16 Септември 2014, 12:31:47 pm »
и пиши од каде ја купи да знаеме да не влегуваме таму

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: ПРОБЛЕМ СО НОВА ВОДНА ПУМПА
« Одговори #4 на: 16 Септември 2014, 17:57:38 pm »
Според закон за заштита на потрошувачите во рок од 5 дена можеш да си ги побараш поарите назад, мора да ти ги врати.