Автор Тема: Масло во системот за ладење.  (Прочитано 2995 пати)

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Масло во системот за ладење.
« на: 23 Август 2014, 00:12:02 am »
Како што знаете пред некој ден Астрата ми измеша масло во антифризот, се испостави дека ладњачето за масло е проблем и сега е заменето со друго исправно. Мајсторот ми кажа дека ставил некое средство да се прочисти системот но сеуште гледам дека има во казанчето по малку масло, сега ја возам со вода нема антифриз сеуште но сакам да го исчистам системот добро пред да ставам.....Ако има некој некоја варијанта пробано што делува кажувајте  ;D .....

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Масло во системот за ладење.
« Одговори #1 на: 23 Август 2014, 00:34:57 am »
есенција за туршија... тури само во вода, повози 1 саат, и испушти.. есенцијата разбива маснотии... лупни му 2 шишенца во водата...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Масло во системот за ладење.
« Одговори #2 на: 23 Август 2014, 00:50:02 am »
Проверена работа ова со есенцијава слободно пробај

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Масло во системот за ладење.
« Одговори #3 на: 23 Август 2014, 06:38:25 am »
Покрај „Џурине кучне чаролије“ има и средство од вурт  за перење на системот за ладење. Го има по пумпиве....


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Масло во системот за ладење.
« Одговори #4 на: 23 Август 2014, 11:05:57 am »
Покрај „Џурине кучне чаролије“ има и средство од вурт  за перење на системот за ладење. Го има по пумпиве....

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

и кошта колку 40 шишиња есенција а ефектот не е ништо поголем и подобар од нив...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Масло во системот за ладење.
« Одговори #5 на: 23 Август 2014, 16:08:55 pm »
Средството од Wurth е детерѓент специјално наменет за тие работи. Есенцијата, од друга страна, е концентрирана оцетна киселина. За моите 5 денари, јас ќе користам специјален детерѓент. Кој сака, може и со солна киселина да проба. Ама ја не би.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Масло во системот за ладење.
« Одговори #6 на: 23 Август 2014, 16:19:10 pm »
Онак ова првпат слушам со есенцијата имаш ли пробано , некој ми предлагаа да ставам сода бикарбона ама незнам , инаку симо еднаш имаме ставено такво средство ама не го испра системот добро е сега која марка беше незнам можеби ова на вурт е подобро.....Секое искуство е добродојдено......

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Масло во системот за ладење.
« Одговори #7 на: 23 Август 2014, 16:21:48 pm »
Немој со сода бикарбона неможе да се раствори убаво,со есенцијава испробана работа од страна на мојот мајсотор со гаранција плус се плакне со вода после и ставаш антифриз и немаш гајле.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Масло во системот за ладење.
« Одговори #8 на: 24 Август 2014, 00:53:53 am »
Онак ова првпат слушам со есенцијата имаш ли пробано , некој ми предлагаа да ставам сода бикарбона ама незнам , инаку симо еднаш имаме ставено такво средство ама не го испра системот добро е сега која марка беше незнам можеби ова на вурт е подобро.....Секое искуство е добродојдено......

ни сам незнам колку пати сме туриле есенција со боро во возила после измешување на масло во вода... нормално, прво дефектот го отстрануваш (дихтунг на глава, глава или што и да било проблем) тураш обична вода во системот, 2 шишиња есенција, палиш, да загрее убаво и со свои очи гледаш како се разложува маснотијата и како станува како партали што летаат низ водата...

додека се прави овој процес, капачето од резервоарчето да остане отворено бидејки се ослободуваат мноооогу гасови... ако го затвориш може и проблем да излезе... зависи од типот на капачето до душа, повекето се со сигурносни вентили, но нај убаво отворено да биде... и ова не го правете во затворена гаража.. има да се изнадишете киселински испарувања од есенцијата.. не се опасни, но страшно одвратно мирисаат помешани со испарувањата од колата ииздувните гасови...

значи правете го на отворено... после уууууубббаааааавввоооо исплакнете и тоа е тоа...

сода бикарбона НЕ, затоа што може лесно да се деси да ти го разјаде семерингот на водната пумпа и да почне да ти тече...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Масло во системот за ладење.
« Одговори #9 на: 25 Август 2014, 20:17:41 pm »
Денес ставив есенција две шишенца  ама ја возев  полека не ја газев бидејќи имав обврски низ град, и стварно во казанчето доста маснотиа имаше, сега ја испуштив и вода и ставив ама уште ми мириса водата на есенција.Тоа можеби е бидејќи не можам целата вода да ја испуштам наеднаш ама планирам два три пати да ја сменам  и белким ќе се исчисти.....Онак доволно ли е еднаш со есенција или да ја повторам пак постапката ?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Масло во системот за ладење.
« Одговори #10 на: 25 Август 2014, 23:59:43 pm »
доволно е... ама за плакнење ти реков обилно да го направиш... откачи црево до хладњак и горно и долно... и пушти со црево да тече прво низ хлдњак, после низ блок _низ цревото кон блок)...

ако немаш опција со црево да плакнеш, тогаш со само едно испуштање не си направил ништо... неколку пати ке треба...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време