Автор Тема: Рено клио 1.6 проблем предница  (Прочитано 9914 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Рено клио 1.6 проблем предница
« Одговори #45 на: 12 Јули 2014, 00:32:26 am »
Ostaj sto se izmaciv pa I ova "majstorive" se koj od koj trojca razlicno mi kazaa a vo pss pa ne ni znaea da mi kazat sto e problemot... ako ne ja opraam do vtornik sam ke ja nosam na ovlasten servis :)
друже... голема грешка правиш.. мајсторите не се кој од кој... однеси ја на мајстор и речи:

-мајсторе, ми крцка нешто кога правам вака и вака... он ке ти даде дијагноза и цена.. му викаш ок, еве ти ја оправи ја, за колку време да дојдам? доаѓаш по зададеното време, седнуваш и пробуваш.. ако не крцка тоа е тоа.. ако крцка, се враќаш и му викаш мајсторе, сеуште крцка, не си го отклонил дефектот... претходната дијагноза и сервисирање не ме интересира колку те коштало, правиме ресет, постави нова дијагноза и кажи кога да дојдам и да си ја земам и колку ке кошта...


а вака, ти идеш на мјастор, да ти постави дијагноза, сакаш он да ти каже а ти сам да си го купиш делот и да го смениш.. е па неиде бе брат.. тој мајстор живее од тоа.. во последно време се искурназија повекето мајстори и не ти кажуваат што е расипано или не ти кажуваат детално или па лажат кога ке те сетат дека сакаш само беспари дијагноза...

нај курнзи се оние што ке ти речат, остави, ке растуриме и ке видиме... ако прифатиш, си се фатил на орото и ке го доиграш, ама и он ке мора да доигра.. ке го најде крцкањето што е и ке го оправи. што и да крцка ЕДНА РАБОТА КРЦКА... неможе да ти каже дека не ти чинело и балансштангла, и летва и крстач и 3 јабучици...

затоа, однеси колата на мајстор, остави му ја и ке ја среди. ние овде на форум, многу многу неможеме да ти помогнеме, чим не успеавме после 3 страни објаснување... но кога веке си запнал да го решиш (а тоа е одлчно) извести не што било.. како и мене така и другите, верувам јако ги интересира што испадна после волку малтретирање (твое) околу дефектов што може и не е ништо страшно..

поззз
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Рено клио 1.6 проблем предница
« Одговори #46 на: 12 Јули 2014, 03:30:11 am »
друже... голема грешка правиш.. мајсторите не се кој од кој... однеси ја на мајстор и речи:

-мајсторе, ми крцка нешто кога правам вака и вака... он ке ти даде дијагноза и цена.. му викаш ок, еве ти ја оправи ја, за колку време да дојдам? доаѓаш по зададеното време, седнуваш и пробуваш.. ако не крцка тоа е тоа.. ако крцка, се враќаш и му викаш мајсторе, сеуште крцка, не си го отклонил дефектот... претходната дијагноза и сервисирање не ме интересира колку те коштало, правиме ресет, постави нова дијагноза и кажи кога да дојдам и да си ја земам и колку ке кошта...


а вака, ти идеш на мјастор, да ти постави дијагноза, сакаш он да ти каже а ти сам да си го купиш делот и да го смениш.. е па неиде бе брат.. тој мајстор живее од тоа.. во последно време се искурназија повекето мајстори и не ти кажуваат што е расипано или не ти кажуваат детално или па лажат кога ке те сетат дека сакаш само беспари дијагноза...
Друже идам на тројца мајстори со цел да им ја оставам колата да ја средат едниот ми вика чаури се другиот вика зглоб е а третиот летва и на кого да му верувам(гледаат млад човек да не речам дете и викаат не се разбира ке го еб*ме)

нај курнзи се оние што ке ти речат, остави, ке растуриме и ке видиме... ако прифатиш, си се фатил на орото и ке го доиграш, ама и он ке мора да доигра.. ке го најде крцкањето што е и ке го оправи. што и да крцка ЕДНА РАБОТА КРЦКА... неможе да ти каже дека не ти чинело и балансштангла, и летва и крстач и 3 јабучици...
бев на "мајстор" што е многу фален на форумов пред едно 6 месеци.Мајсторот имаше работа дијагностика правеше на некоја кола и му викам брат да те мачам ми треба лагеров од добош да го избиеш и да го испресуваш новиот лагер, ми вика влези внатре ке ти средат.Влагам внатре и сеа тој дали е чирак или вработен ми вика дај да го извадиме лагерот и го става на менгеме и ке го избива со радапцигер без да го извади осигурачот... му викам абе друже а осигурачот да го извадиш за да искочи лагерот ми вика знам јас остај... се мачеше 15 минути и ми вика ај ако знаеш извади го wtf јас во твој сервис да ти работам? не фала си го земав добошот назад го намонтирав со скршени кугли од лагерите и го возев така 5 км за да стигнам до кај еден пријател за да го избиеме лагерот.затоа не ми се носи кола на секаков мајстор мада мојава има видено мајстор само кога полнев фреон.
затоа, однеси колата на мајстор, остави му ја и ке ја среди. ние овде на форум, многу многу неможеме да ти помогнеме, чим не успеавме после 3 страни објаснување... но кога веке си запнал да го решиш (а тоа е одлчно) извести не што било.. како и мене така и другите, верувам јако ги интересира што испадна после волку малтретирање (твое) околу дефектов што може и не е ништо страшно..
Јас ке пробам овие 4 дена сам(ке одам утре кај другар на канал) да ја средам и тоа ми е целта затоа и пишав на форумов за кога ке дознаам што е проблемот да пишам тука може на некој ке му се најде

поззз
поздрав и се најдобро :)
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Рено клио 1.6 проблем предница
« Одговори #47 на: 12 Јули 2014, 18:19:56 pm »
нај добронамерно ти пишав... не да те критикувам...

 и да си замислил мајсторот дека може да те ебе у здрав мозок, ке почнеш да му вртиш муабет што се си направил сам, детално објаснувајки ги зафатите и ке свати дека неможе да се заебава со тебе... а и сепак да продолжи да се подјебава со тебе, ке се држиш до она што ти го пишав претходно... ке му дадеш список или ке го натераш да те исслуша што се си сменил и направил на колата за да неможе да си игра ку*от со тебе т.е. да ти измислува нови и нови моменти...

инаку... четврток рече идеш на одмор? јас сам на себе би си дал рок до понеделник да оправам нешто... без минимум 3 дена тест и извозени барем 200-250 километри не би тргал нигде на пат со возило излезено од сервис или поправано ншто..

инаку, паметно ти е тоа, да идеш на канал и да препровериш се дали е стегнато и цврсто...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Рено клио 1.6 проблем предница
« Одговори #48 на: 12 Јули 2014, 19:02:39 pm »
Знам дека добронамерно пиша и не го сфатив тоа како критика туку како совет :)
Денес пробав да елиминирам еден проблем (мада не сумјав во тоа) ги извадив двете јабучици ставив колата на тркала, тргам во прва крцкањето пак го има значи летва неможе да е.Е сеа на левото тркало немам мењавано чаури и едната чаура некако чудно ми стои гумичката не е прицврстена за нејзе...ова го приметив на дизалица неможевме да ја втераме во канал.Бидејки ништо денес не работи после 2 часот решив да оставам за понеделник да ги сменам и левите чаури на виљушка поздрав :)
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Рено клио 1.6 проблем предница
« Одговори #49 на: 23 Јули 2014, 17:23:56 pm »
eve go krckaloto od kaj mene


Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Рено клио 1.6 проблем предница
« Одговори #50 на: 24 Јули 2014, 16:53:53 pm »
@Busav, може ова ке ти помогне:

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Рено клио 1.6 проблем предница
« Одговори #51 на: 31 Јули 2014, 15:06:56 pm »
Сум заборавил да пишам проблемот беше до "новите" чаури едната заебаваше... памет за нареден пат од сега само репарирање чаури, кај нас нема квалитет... останува уште да се сменат 4 нови гуми, уље  филтри и плочки :)
фала на сите што пробавте да помогнете :)
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Рено клио 1.6 проблем предница
« Одговори #52 на: 31 Јули 2014, 18:54:43 pm »
Ќе се офајдиш и со репарирање...  :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Рено клио 1.6 проблем предница
« Одговори #53 на: 31 Јули 2014, 23:55:13 pm »
само energy suspension ништо друго