Автор Тема: Тресење на моторот кај Fiat Brava 1.9TD - помош!?  (Прочитано 2304 пати)

Отсутен Fiat Brava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Здраво народе!
Имам проблем с о Фиатот (Fiat Brava 1.9TD 75kS), односно кога тргнувам под прва на почеток  се јавува некое тресење. Понекогаш тресењето се осеќа во лер, а и на 1000 до 2000 вртежи и во другите брзини.
Затоа прашувам од што може да биде предизвикано ова тресење (вибрации) на моторот? ??? ::)
Благодарам на евентуален одговор!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Тресење на моторот кај Fiat Brava 1.9TD - помош!?
« Одговори #1 на: 25 Јули 2014, 12:47:31 pm »
Евентуален одговор....... се аќе видиш 7 миљона експерти кога ќе се изредат ;D

Шала, значи може да е две работи, или држачите на моторот да се отидени или цел сет поттисна плоча и ламела да е при крај со векот на траење, друк лагер евентуално, помалку вероијатно.

Отсутен Fiat Brava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Тресење на моторот кај Fiat Brava 1.9TD - помош!?
« Одговори #2 на: 26 Јули 2014, 13:01:18 pm »
Јас како превентива бев на мајстор да видам во што е проблемот? Мајсторот рече дека со кумплунгот (квачилото) се е во ред, фаќа доле. И тој се сомневаше дека тресењето е предизвикано од друго нешто?! Инаку држачите каде се наоѓаат и колку ги има? Колку би ме чинеле да ги заменам со нови?
Препорачајте некој добар мајстор за оваа работа преку ПП.
Благодарам!

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #3 на: 26 Јули 2014, 20:51:08 pm »
Еве ти бројче од Аце во радишани 075/217-203. Јави се и договори се кога да отидеш.

Отсутен Fiat Brava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Тресење на моторот кај Fiat Brava 1.9TD - помош!?
« Одговори #4 на: 30 Јули 2014, 15:48:12 pm »
Ацка изгледа е отиден на Егејско море да си ги лади нозете! (проверете го телефонот!? >:()
Затоа давајте други бројчиња или препораки (адреси во Скопје) каде можам правилно по процедура (не каубојски) да го сменам антифризот? ;)
Поззз

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #5 на: 30 Јули 2014, 16:09:43 pm »
Не се јавува???
Еве ти уште едно бројче од друг сервис за фиат, Драган  070/679-989. Сервисот се наога на влезот во Радишани.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Тресење на моторот кај Fiat Brava 1.9TD - помош!?
« Одговори #6 на: 30 Јули 2014, 16:19:49 pm »
Ацка изгледа е отиден на Егејско море да си ги лади нозете! (проверете го телефонот!? >:()
Затоа давајте други бројчиња или препораки (адреси во Скопје) каде можам правилно по процедура (не каубојски) да го сменам антифризот? ;)
Поззз

а каква е процедурата за менување антифриз ? и какво е тоа каубојско менување ?

Отсутен Fiat Brava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Тресење на моторот кај Fiat Brava 1.9TD - помош!?
« Одговори #7 на: 31 Јули 2014, 08:23:42 am »
Пред некој ден бев кај еден стручњак (денеска полно ги има такви кои се знаат, а во стварност се работат на жими мајка без никакво стручно образование ;D) демек да го смени антифризот и што се случи, смени само 2,5 литри, а Фиатот има во системот за ладње околу 6,5 литри! ;)
Значи мене ми треба човек кој се разбира од оваа работа да ги смени сите тие 6,5 литри антифриз.
Мислам бев доволно јасен што значи тоа каубојски ;) на македонски изразено овчарски! ;)
Поздрав

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Тресење на моторот кај Fiat Brava 1.9TD - помош!?
« Одговори #8 на: 31 Јули 2014, 08:34:30 am »
Тука сигурно ќе најдеш како се менува антифриз. А и други корисни работи. Од овде натаму - можеш и сам. Можеш и на „стручњак“ од погорниот ков да му кажеш како се менува, по процедура и ќе ти го промени:

http://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/Bravo-a_Service_Manual_Vol3.pdf


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Fiat Brava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Тресење на моторот кај Fiat Brava 1.9TD - помош!?
« Одговори #9 на: 31 Јули 2014, 08:52:04 am »
Здраво Симо!
Абе се скинав прелистување на странициве http://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/Bravo-a_Service_Manual_Vol3.pdf, никако да ја најдам страницава за испуштање на антифризот?
Ако си запознаен со ова упатство напиши на која страница е делот за испуштање на антифриз за Fiat Brava 1.9TD 75.
Благодарам

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Тресење на моторот кај Fiat Brava 1.9TD - помош!?
« Одговори #10 на: 31 Јули 2014, 10:12:12 am »
чекај си ја однел на мајстор и незнаел да смени антифриз ?

па поедноставна работа амин,имаш една штопна доле на хладњак и една на блок
у принцип тоа на хладњакот не го користат зошто е пластично па после може да тече од него па се испушта од долно црево
а тоа на блок може да е недостапно или запечено па се бара некоја алтернатива да се испушти најголемиот дел од антифризот
пола литро ако остане мање више небитно

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Тресење на моторот кај Fiat Brava 1.9TD - помош!?
« Одговори #11 на: 31 Јули 2014, 13:46:38 pm »
Здраво Симо!
Абе се скинав прелистување на странициве http://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/Bravo-a_Service_Manual_Vol3.pdf, никако да ја најдам страницава за испуштање на антифризот?
Ако си запознаен со ова упатство напиши на која страница е делот за испуштање на антифриз за Fiat Brava 1.9TD 75.
Благодарам

Ух, не знам, јас го видов упатството, видов 800 и кусур страни и претпоставив дека има процедура. Ако нема барај по нетов, сигурно некој сменил антфриз и посликал :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Тресење на моторот кај Fiat Brava 1.9TD - помош!?
« Одговори #12 на: 31 Јули 2014, 14:03:38 pm »
Оди до marsher...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Тресење на моторот кај Fiat Brava 1.9TD - помош!?
« Одговори #13 на: 02 Август 2014, 00:53:04 am »
Пред некој ден бев кај еден стручњак (денеска полно ги има такви кои се знаат, а во стварност се работат на жими мајка без никакво стручно образование ;D) демек да го смени антифризот и што се случи, смени само 2,5 литри, а Фиатот има во системот за ладње околу 6,5 литри! ;)
Значи мене ми треба човек кој се разбира од оваа работа да ги смени сите тие 6,5 литри антифриз.
Мислам бев доволно јасен што значи тоа каубојски ;) на македонски изразено овчарски! ;)
Поздрав

па во принцип, ако си имал антифриз веке, со испуштање на 2-3 литри и турање концентрат назад (100%) ке добиеш доста квалитетен антифриз во возилото... денешниве возила и не се толку едноставни за менување антифриз.. порано се знаеше, извади цревото од хладњак, ке истече голема количина, следните 5 минути ке се цеди и ке излезе скоро се, и после обратна процедура, ама тура антифриз+ вода во однос 50-50... сега вака е поедноставно.. некој тоа го пресметал дека така е подобро..

тој стручњакот што испуштил само 2,5 литри, ако турил концентрат, тогаш немаш потреба да бараш друг мајстор за истата работа... си завршил ти со антифризот за следниве 24 месеци...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време