Автор Тема: Бафери и чаури  (Прочитано 1433 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Бафери и чаури
« на: 12 Јули 2014, 22:09:44 pm »
Прво, сакам да прашам како се мести баферот, пошто нема никаква ознака на него, а гледам не  есиметричен
Второ, како да се убедам со дилериве на делови дека има лева и десна виљушка, тие кај што се местат чаурите? Дури и по каталог не се исти, нит па на изглед...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Бафери и чаури
« Одговори #1 на: 12 Јули 2014, 22:44:54 pm »
Ако вака го опишуваш проблемот, сигурно нема да добиеш ниту еден одговор.
Ај сега по ред:
1. Модел на автомобил
2. опис на делот, со слика, негова позиција и слични информации би било од голема помош кога евентуално некој би знаел.
3. Нема што да се убедуваш, во каталогот има каталошки број. Ако бараш по кат. бр. нема зошто да се убедуваш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Бафери и чаури
« Одговори #2 на: 13 Јули 2014, 16:16:23 pm »
го има по каталошки број, 225/226 245/246 235/236 мислам беа 3 модели на виљушки најверојатно за различни модели. меѓутоа продавашите ме убедуваа дека се вртат. Точно дека можеш да ја свртиш и така да ја монтираш виљушката меѓутоа тоа би дошло како гума со насока(тие за дожд) да ја ставиш обратно, значи на виљушката има чаиути кои мора да бидат точно позиционирани, така да ако ја свртиш, т.е. десната лево да ја монтираш ќе дојде и чаурата обратно што значи ека за брзо време ќе се скине гумата. Возилото е голф 3 '95 1.9D CL обичен дизел без турбина. ако го знае некој точно каталошкиот број за ДЕСНА виљушка да ми го каже би бил благодарен.
Баферот го наместив од око, бидејќи е закосен исто така и лежиштето, па го наместив така да се софпаѓаат аглите. ако има некој видео/слика добро би ми фдошла. Фала

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Бафери и чаури
« Одговори #3 на: 15 Јули 2014, 02:10:31 am »
Хммм. Ај да проба вака, кај можа да најда виљушка за голф 3 '95 дизел обичен...? освен во поше?

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Бафери и чаури
« Одговори #4 на: 15 Јули 2014, 15:08:33 pm »
Мега, Лемфордер.

http://megaauto.com.mk/