Автор Тема: Opel Astra H 1.4 16V Cosmo + Stage 1 Tuned  (Прочитано 187198 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Opel Astra H 1.4 16V Cosmo + Stage 1 Tuned
« на: 25 Јануари 2011, 20:43:41 pm »
Купена нова во Скопје од Оlympia Мotors, во Мај 2008 god.
Оптимизирана со ремап на Dyno во Revochip-Србија, издаден Сертификат со графикони и табеларно во Автотек Електроник, Скопје
K&N panel high flow sport air filter со maintenance kit
Denso Twin Tip свеќици
Ceratec и MoS2 (Liqui Moly) во мотор и менувач
GM 5W-30 Fully Synthetic Motor Oil Dexos2
Recaro седишта (полу кожа) со грејачи, 6 насоки на подесување
Кожен волан со команди
205/55/16 Continental Premium Contact летни гуми
195/65/15 Continental TS 810 зимски гуми на челични бандажи
Модифициран Air intake system (OPC Air Intake)
Asso Racing High Flow Exhaust Ultra
Magnofuel Power Magnets (Made in Germany)
Sprint Booster Pro
Twinport OFF
Second O2 OFF (со ремап)
Xenon H7 35W 6000 K
LED позиција (напред и на рег. табличка назад)
Паркинг сензори со дисплеј, назад
Astra Debadge
ESP/TCS/ABS/EBD/BAS
Темпомат (Cruze control)
Piano конзола
Задни кочиони дискови
Држач за наочари
Ретровизори во боја на каросеријата - електронски управувани (со преглед на мртов агол)
Piano black средишна конзола и волан
Електронска клима
Резервно тркало со исти димензии
Задна клупа триделна
QL5 alloy rims 16х6.5
Двојна звучна изолација (фабричка - само со Cosmo опрема) + екстра кедери
Фанфар труба
Графички инфо дисплеј
МП3 радио со ЦД, Aux и 7 звучници
Активни потпирачи
Landirenzo Omegas Evo (Maintenance Free) плински уред со торусна боца и полначка до капачето за бензин
Exide Premium battery 12V/60Ah - 600A (под гаранција)
40Kkm 11/2013
Редовно гаражирана
...
18.627 Евра на ф-ра
+ 3.341 Eвра after market
~ 22.000 Евра

Подетално:

http://www.carclub.mk/2011/11/23/astra-vs-itself-1/
http://www.carclub.mk/2011/12/02/astra-vs-itself-2/






















Со фабричка мапа:


После remap:











Се вози на Super 100 со Speed Tec Benzin адитив, уље 0w-40 Mobil 1 ESP Dexos2, антифриз Aral Silicate free G12+, глицерин DOT 5.1 ...
« Последно менување: 31 Јануари 2014, 21:43:47 pm djidji »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #1 на: 25 Јануари 2011, 20:51:54 pm »
Браво Џиџи мајсторе. Одлично претставување, одлично ауто и одличен избор на гуми. Нека ми ти е со здравје.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #2 на: 25 Јануари 2011, 20:53:01 pm »
Браво Џиџи мајсторе. Одлично претставување, одлично ауто и одличен избор на гуми. Нека ми ти е со здравје.

Fala druze - da si kupis bolja ;)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #3 на: 25 Јануари 2011, 20:57:01 pm »
Фала мајсторе. Возев службена неколку месеци. Одлична беше. Магаре од ауто, не се дава колку и да ја малтретираш. опел мотор си е опел мотор...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #4 на: 25 Јануари 2011, 20:59:35 pm »
Само една забелешка. Ракетата десна еднаш ја повлеков малку посилно отколку вообичаено и ми остана во рака истата. Може некој од колегите ја оштетил прво. И фино си трошеше, преку 8л во град низ најголема гужва и со кружење по 15 минути барајќи паркинг.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #5 на: 25 Јануари 2011, 21:04:01 pm »
Само една забелешка. Ракетата десна еднаш ја повлеков малку посилно отколку вообичаено и ми остана во рака истата. Може некој од колегите ја оштетил прво. И фино си трошеше, преку 8л во град низ најголема гужва и со кружење по 15 минути барајќи паркинг.

Hahaha, fala za sovetot, jas ja mazam - ne sum grub prema nea ... :P :D U grad (100%) mi trosi 9 (leto so klima, zima kratki relacii ...) Zadovolen sum !!!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #6 на: 25 Јануари 2011, 21:08:53 pm »
Ova e servisot sto se grizi za mojata kola sekogas da bide vo besprekorna sostojba:



Golema blagodarnost do marsher - covekot na kogo mu ja ukazav doverbata :)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #7 на: 25 Јануари 2011, 21:15:14 pm »
Ај добредојде во гаража.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #8 на: 25 Јануари 2011, 21:16:36 pm »
Ај добредојде во гаража.

Fala, podobro ve najdov ;)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #9 на: 25 Јануари 2011, 21:18:09 pm »
Eve del i od moite omileni "rekviziti" ... :)







Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #10 на: 05 Февруари 2011, 13:15:06 pm »
Еве уште еден мој „реквизит“ ;)



а наскоро и



Silkolene SILKTRAN SYN 5 75W-90 Fully Synthetic Gear Oil has recently been re-branded as Fuchs Titan Race Syn 5 75w-90

Отсутен ford ST

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 75
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #11 на: 05 Февруари 2011, 17:43:32 pm »
Edno prasanje, bidjki mnogu go falis  sm chip tuningot(chipuvanjeto),zasto tvojot avtomobil e chipuvan vo srbija vo revochip a ne tuka so sm chip?  Dali e pricinata deka revochipot e pokvaliteten ili e pricinata sto dava pogolema sila (barem na podatocite na web sajtot) Pozz

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #12 на: 05 Февруари 2011, 18:28:57 pm »
Edno prasanje, bidjki mnogu go falis  sm chip tuningot(chipuvanjeto),zasto tvojot avtomobil e chipuvan vo srbija vo revochip a ne tuka so sm chip?  Dali e pricinata deka revochipot e pokvaliteten ili e pricinata sto dava pogolema sila (barem na podatocite na web sajtot) Pozz

Hahaha ne ne, pricinata za moeto cipuvanje letovo vo Srbija e toa sto nemav slusnato deka SM ima svoj zastapnik tuka, a drugite ne mi vlevaa nekako poverenje. Ne deka ne se interesirav, ama ednite mi nudea da mi go izvadat ECU-to, pa da mi menuvaat cip, drugite ne deluvaa seriozno pri razgovorite i velea deka do sega nikoj so atmosferec ne se usudil da cipuva, treti deka nema da dobijam nisto zaradi toa sto nemam turbo, cetvrti nikad ne cipuvale, ama demek znaat kako odelo toa i kupile nekoja oprema ... Kako i da e, site bea skapi (okolu 400 evra, a posto prv pat ke cipuvale kako mojata-ete za reklama 50 evra poftino, demek se otkazuvaat od kjarot). So Revochip tuning bev od prethodno vo pregovori, ne tolku za cipuvanje na mojata kola, kolku profesionalno za biznis, a mi se ukaza i odlicna prilika da se zapoznaeme i vo zivo. Razmisluvav za tuka mnogu popularniot Digital tuning od Beograd koj stanal cista komercijala, kako i za BMW Curcic koj e raka na srce podobar vo remapite. Kako i da e, sekoj remap treba nekade i da se proveri, na Dyno, na motorna kocnica ... Remapite od Revochip porano bea Italijanski od Allracing, no sega poveketo se na Abarth i Germanski (ja zaboraviv firmata). Znaci isklucivo samo provereni tunerski kuci. Dodeka cekavme lugjeto od Abarth da go sredat remapot, razgovaravme uz kafence i pivce i mi ja raskaza sostojbata so "konkurencijata" - se vetuvaat, a vo stvarnost ... TAPA! Rece deka SM tuning gi smeta za realna konkurencija (so ogled sto e od Sevojno koe e prilicno blizu do BiH). Koga se vrativ vo MK, prilicno zadovolen od rabotata :) pocnav da ucestvuvam po forumi kaj sto i vidov deka ima pretstavnik na SM. Se zapoznav so majstorot i vidov deka ne samo sto ima dobra oprema i podrska od Gradiska, tuku i ogromno poznavanje i iskustvo. Vidov del od kolite koi gi ima cipuvano (dojdi na sobirot, ke vidis dve od niv) i po zadovolstvoto na korisnicite ne e tesko da se zakluci deka cipot "funkcionira". On mi dade i detalni informacii za mojata rabota na tuningot i deka moram da "porabotam" uste malku na izduvot ... marsher go cenam kako i svojot majstor dodeka bev kalfa. btw i jas sum serviser, samo ne za koli, pa umeam dobro da procenam cie race i cija crpka kolku komu faca !!! ;) 

Отсутен ford ST

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 75
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #13 на: 05 Февруари 2011, 19:14:15 pm »
Realno  atmosferec i ne se cipuva :)) Cenata nasprema dobienata vrednos e minorna, ama  ajde covek za svoj kef i dusa moze i toa da go napravi.Inaku se soglasuvam i so toa deka sekoj tuning bi trebalo da se proveri na dino,da znaes sto si imal prethodno a sto dobivas dopolnitelno so chipuvanjeto.Kaj turbo dizelite i ne e tolku potrebno merenje,razlikata vo sila e poveke od ocigledna ama tuka kaj atmosfercite i te kako e delikatno i diskutabilno sto dobivas.Dali ti ja imas mereno sila na motorot pred i posle chipuvanjeto i dali go dobi deklariranoto zasliuvanje,zasto bas kako sto velis edno e vetuvanjeto, a drugo moze da bide realnosta.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Opel Astra H 1.4 16V Twinport Ecotec 90 ks Cosmo +
« Одговори #14 на: 05 Февруари 2011, 19:46:40 pm »
Realno  atmosferec i ne se cipuva :)) Cenata nasprema dobienata vrednos e minorna, ama  ajde covek za svoj kef i dusa moze i toa da go napravi.Inaku se soglasuvam i so toa deka sekoj tuning bi trebalo da se proveri na dino,da znaes sto si imal prethodno a sto dobivas dopolnitelno so chipuvanjeto.Kaj turbo dizelite i ne e tolku potrebno merenje,razlikata vo sila e poveke od ocigledna ama tuka kaj atmosfercite i te kako e delikatno i diskutabilno sto dobivas.Dali ti ja imas mereno sila na motorot pred i posle chipuvanjeto i dali go dobi deklariranoto zasliuvanje,zasto bas kako sto velis edno e vetuvanjeto, a drugo moze da bide realnosta.

Kaj mene vrednosta e deklarirana povikuvajci se na merenje na motorna kocnica, za sto dobiv i soodveten sertifikat. Dynoto ne im bese montirano letoska, sega e montirano i obezbedeno (NEW SERPDYNO EVO 2011 VERSION ), pa dobiv i pokana za merenje na istoto, kako i maicka so logoto na revochip ;) Abarth ne si go bruka imeto, pogotovo ne so nekoj noname user kako mene :) k&n filter e zadolzitelen (za site remapi), kako i promena na izduvot 4-2-2-1 (zboram konktetno za mojot slucaj). Sledno e zamena za bregasti i tn.