Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1776990 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4455 на: 02 Март 2014, 13:26:52 pm »
Кога нема мали проширувања на улиците каде може да застане кола, така ќе биде.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4456 на: 02 Март 2014, 13:32:22 pm »
Заборавив да пишам. Пред некој ден додека трчав на кеј во Аеродром видов дека кола вози по патеката за велосипеди. Земав телефонот да вртам 192 и таман да заѕвонам помина до мене колата и беше полициско Јети. Like a boss.

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4457 на: 02 Март 2014, 13:59:43 pm »
@Van, малку си претерал со секундите и минутите али нема везе. Не би се замарал никој да паркира на паркингот кај СП маркет, особено преку ден и во работна недела, затоа што е гужва. А за навечер има место и не е гужва, но кој би одел 2 минути до трафиката и назад, кога колата може да му биде на 3 метри од трафиката, и да заврши работа за пола минута наместо за 2.5 минути.

Тоа со купување од СП маркет, не е баш добра идеја пошто маркетот е огромен и треба време за да отидеш од паркингот до маркетот, па до артиклите, да отидеш до касата, да почекаш да дојдеш на ред и после пак назад до кола.

Идејава ти е добра, но не е баш практична, особено насабајле кога треба да идеш на работа или на факултет. Јас живеам тука и знам што како е. :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4458 на: 02 Март 2014, 14:11:48 pm »
Сега лапнаа џандариве на Рузвелтова две аутца пред Жапон сабајлево. Браво.

Пред Жан мари и тобакото кај пазарчето во Тафталиџе, да стои еден џандар таму и само да дели казни на ретардите што застануваат да купуваат цигари, весници и сендвичи, мамето да им го расплаче. Ќе си земам пиво, пуканки и лежалка и ќе си гледам по цел ден нема да ми ниде досадно.

А каде да застанат на минутка за да земат цигари ? Споредуваш саат време застанување ради ПИЕЊЕ КАФЕ или ватевр, со минитка застанување за купување сок/цигари/кондоми или сл. :) Мислам дека е несоредливо.

Нека застанат 10 метра подалеку од пешачкиот премин, многу луѓе загинаа овде ради такви ретарди што ја нарушуваат прегледноста.

Законски е дозволено 3 минути.

Oh really?

Да, така знам и јас. Со 4 шмигавци можеш 2-3 минути да стоиш.

Дај покажи во кој закон пишува тоа.


Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4459 на: 02 Март 2014, 16:00:24 pm »
Цитат
57. ,,Запирање на возило” е секој прекин на движењето на возилото на
патот во траење до три минути, освен прекинот што се врши заради
постапување според сообраќаен знак или правило со кое се регулира
сообраќајот;
Член 2 од законот за безбедност на сообраќајот на патиштата. Ова не важи во случај да има знак забрането запирање и паркирање.

Едит:
Интересен член од законот кој што не сум го сретнал до сега
Цитат
Член 72 Член 72
 (1) При запирање и паркирање на возила, возачот е должен меѓу своето
возило и возилото што е претходно запрено или паркирано да остави доволен
простор, за да може возачот на претходно паркираното возило непречено да
влезе во возилото и возилото непречено повторно да се вклучи во сообраќај.
(2) Глоба во износ од 25 евра во денарска противвредност во мандатна
постапка ќе му се изрече, односно ќе му се регистрираат 15 негативни бода
согласно со одредбите на овој закон, на возачот кој постапува спротивно на
одредбата од ставот (1) на овој член.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4460 на: 02 Март 2014, 16:22:56 pm »
Цитат
57. ,,Запирање на возило” е секој прекин на движењето на возилото на
патот во траење до три минути, освен прекинот што се врши заради
постапување според сообраќаен знак или правило со кое се регулира
сообраќајот;
Член 2 од законот за безбедност на сообраќајот на патиштата. Ова не важи во случај да има знак забрането запирање и паркирање.

Супер, а во принцип на секоја раскрсница има / се подразбира дека има знак за ЗАБРАНЕТО запирање, тогаш можам ја да си јадам пуканки и да глеам како полиција казнува баш таму.
Ако има знак за забрането паркиарње, таму може да се застанува во траење до 3 минути. Над 3 минути е паркирање.

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4461 на: 02 Март 2014, 16:48:08 pm »
Супер, а во принцип на секоја раскрсница има / се подразбира дека има знак за ЗАБРАНЕТО запирање, тогаш можам ја да си јадам пуканки и да глеам како полиција казнува баш таму.
Ако има знак за забрането паркиарње, таму може да се застанува во траење до 3 минути. Над 3 минути е паркирање.
Многу јасно дека не смее на раскрсница, има во законот дефинирано каде не смее да се запира без разлика дали има знак или не.
Али народов стоката очигледно не го сфаќа тоа.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4462 на: 02 Март 2014, 18:53:33 pm »
на истиот закон на времето посочуваа доста полицајци кога стануваше збор за зборење по мобилен телефон... мене ме има запрено и ми го има речено баш ова:

-никој неможе да ти пише казна ако застанеш на страна, и се јавиш на телефон. ако е баш толку хитно да не се одложи телефонскиот разговор, застани на страна, што поблиску до ивичњакот, пушти 4 жмигавци, не ја гаси колата и имаш фора 3 минути да се објасниш по телефон, комплетно законски и леаглно...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4463 на: 02 Март 2014, 19:22:28 pm »
Само ти застанувај таму каде што не смееш...

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4464 на: 02 Март 2014, 19:28:59 pm »
@Van, малку си претерал со секундите и минутите али нема везе. Не би се замарал никој да паркира на паркингот кај СП маркет, особено преку ден и во работна недела, затоа што е гужва. А за навечер има место и не е гужва, но кој би одел 2 минути до трафиката и назад, кога колата може да му биде на 3 метри од трафиката, и да заврши работа за пола минута наместо за 2.5 минути.
Така си е, ама само кога се гледа од лична (себична) перспектива.
Е сега пошто не може да очекуваме од мнозинството луѓе да бидат со осет за сметањето на сите други окулу нив, затоа треба да има знак за забрането сопирање и паркирање на таквите места (кај што има трафики на булевари).

Плус, ајде не мора „да се трошат„ ни тие 2мин за паркирање на паркингот што е на неколку метри од трафиката. Толку е проблем е да се подзастане било каде до трафиката во тој широкиот дел за накај пазарчето?
Може и мало полукружно и пак си залепен до трафиката. Ама не си НА БУЛЕВАРОТ.  ;)

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4465 на: 02 Март 2014, 20:43:05 pm »
Denes na vrakanje od Mavrovo kaj kamenolomot policijava (redovno e tuka) ko da trgna da sopira. U ruka tefterce imase i se puljese u nego. Jas go razbrav ko da imalo radar ponapred i mu gi dale registraciite koj brzale ko mene.
Zbog zaradi tova sekundarno se zalepiv za kolata pred mene :) . Za sto tocno se raboti njeznam, imat nekoj sto ja vladee materijava za sto se raboti ... ??
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4466 на: 02 Март 2014, 20:45:46 pm »
Вчера Према Скопје после Страцин ме застана патрола полициска со бела Шкода, необележана. Не го разбрав убаво али нешто као царински преглед ми кажа. Јас веќе барав документи да му дадам и ме збуни. Не ми ни побара документи ме праша од каде идам и да отворам багажник. Имав само едно ќесе и ми кажа пријатен пат господине.

Што им беше филмот стварно не знам.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4467 на: 02 Март 2014, 20:54:06 pm »
некоја дојава имале :)

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4468 на: 02 Март 2014, 22:32:42 pm »
ne e dojava... imaat kontrola na carinata, dokolku si gi podmitil carinicite... mobilna edinica, duri imase i za kamionite ...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4469 на: 03 Март 2014, 14:36:27 pm »
Синоќа на релација Дојран-Гевгелија  30 киломерти од една до друга точка 4 партоли од кои 2 ме застанаа....
Имаше рација синоќа ги тресеа сите коли
Изгледа бараа некого