Автор Тема: „чуден“ звук во моторот  (Прочитано 4849 пати)

Отсутен aleksandar89_bt

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
„чуден“ звук во моторот
« на: 27 Април 2014, 21:45:35 pm »
Ко ќе ја возам колата, во момент на моторно кочење и ако е многу малку притисната гаста се слуша некаков звук, како да стружи т.е. да има триење железо на железо. Колата е со ланче, не е со каиш, па дали е тоа нормално, звукот да го дава ланецот или е до нешто друго (таков сличен звук слушам и на другата кола која е со каиш, само кај неа повеќе личи на свирење). Нема јавено никаков проблем, ја возев 2000км од Швајцарија, тука исто ја возам и нема јавено ништо, ама мене ми е мисла да не случајно сега има нешто што ќе можи да се реши за брзо, а ако не превземам ништо да се јави голем проблем.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Re: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #1 на: 27 Април 2014, 21:48:04 pm »
Пиши за што кола се работи.

Отсутен aleksandar89_bt

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #2 на: 27 Април 2014, 21:49:58 pm »
celica

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #3 на: 27 Април 2014, 21:59:31 pm »
Друклагер?

Отсутен aleksandar89_bt

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #4 на: 27 Април 2014, 22:14:05 pm »
Не знам, истото и татко ми ми го рече ко му кажав за ова, дека можно до то да е, ама реков и тука да прашам да не некој е повеќе запознаен. Ако е тоа проблемот дали кај нас можи да се најди или ќе треба од странство да се бара?

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #5 на: 27 Април 2014, 22:26:19 pm »
zapali ja kolata neka raboti vo ler vidi dali se slusa isto struganje..potoa stisni kumplung i vidi dali kje se izgubi zvukot ako se gubi znaci 100% e lagerot

Отсутен aleksandar89_bt

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #6 на: 27 Април 2014, 22:58:31 pm »
не се слуша ко ќе е во место, само ко ќе е во брзина, при моторно кочење и при минимално притисната гас, ко ќе е во моторно кочење и ако го стегнам куплунгот се губи звукот

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #7 на: 28 Април 2014, 00:33:42 am »
Можно е аксиалните лагери на радилица да се потрошени.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #8 на: 28 Април 2014, 01:00:11 am »
како моторно кочење и минимално притисната педала во исто време ? тогаш веќе немаш моторно кочење

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #9 на: 28 Април 2014, 03:14:37 am »
Провери дали имаш уље во менувач.

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Re: Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #10 на: 28 Април 2014, 03:23:17 am »
не се слуша ко ќе е во место, само ко ќе е во брзина, при моторно кочење и при минимално притисната гас, ко ќе е во моторно кочење и ако го стегнам куплунгот се губи звукот
Ова ми звучи на некаков проблем со ламелата или менувачот, како што ти кажа членот погоре провери уље во менувач, ако сеуште го има звукот, оди на сервис нека ти ја проверат

Отсутен aleksandar89_bt

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #11 на: 28 Април 2014, 12:17:38 pm »
како моторно кочење и минимално притисната педала во исто време ? тогаш веќе немаш моторно кочење
Во двата случаи се слуша, и ко ќе е во моторно кочење и ко ќе ја имам притиснато минимално гаста.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #12 на: 28 Април 2014, 12:25:44 pm »
Или притискај или не притискај куплунг. Нема „минимално притиснав, до пола пуштив“...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен aleksandar89_bt

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #13 на: 28 Април 2014, 13:06:55 pm »
Или притискај или не притискај куплунг. Нема „минимално притиснав, до пола пуштив“...
„минимално притиснато“ е за гаста, на пример низ град возам со 3-та околу 50km/h, тогаш треба ептен малку да имам притиснато на гаста, е тогаш се слуша тој звук, а кумплунгот нормално дека до крај го притискам. Заборавив да кажам дека во 6-та брзина го нема тој звук

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: „чуден“ звук во моторот
« Одговори #14 на: 28 Април 2014, 13:27:19 pm »
Јас некако сфатив дека е минимално притиснат купклунгот. Се извинувам :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.