Автор Тема: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец  (Прочитано 6124 пати)

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« на: 18 Август 2011, 22:21:21 pm »
Значи како што ми е насловот имам проблем со менувачот, дали некој би можел да помогне.
Се двоумам дали може да е истрошен сетот? (има поминато само 25к км во рок од скоро 3 години).
Значи кога моторот е ладен нема проблем одма влегува во брзина (пробав да ја затегнам и сајлата), ама кога ќе загрее моторот потешко влегува во брзина (најчесто е рикверц) мене ми се чини како потисната да не одвојува убаво.
Колку што можев да пробам да дали ламелата пролизгува при нагли забрзувања (во 3-та од негде 2000-4000 вртежи нормално си влече нема убрзување на моторот прво па после да развие брзина)
Дали може ако нема доволно уље во менувачот да го има овој проблем.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #1 на: 18 Август 2011, 22:43:00 pm »
Па ако не си го проверил одамна, редно е, а можеби итреба да го промениш.Може и шипката од друк лагерот да е потрошена, мислам дека со шипка беше, ако не се лажам, а можеби и потисната е ослабена.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #2 на: 18 Август 2011, 23:02:39 pm »
Значи во секој случај за било што да се провери ќе треба да се извади менувачот.
Да прашам како може да се провери колку уље има во менувачот, и сакам да го сменам кое уље да земем.
Станува збор за 4 брзински менувач од 1.3 мотор.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #3 на: 18 Август 2011, 23:04:00 pm »
Значи во секој случај за било што да се провери ќе треба да се извади менувачот.
Да прашам како може да се провери колку уље има во менувачот, и сакам да го сменам кое уље да земем.
Станува збор за 4 брзински менувач од 1.3 мотор.
Можеш да провериш така што ќе му додадеш масло додека не прелее. Кога ќе прелее ќе биде доволно.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #4 на: 18 Август 2011, 23:07:55 pm »
Значи во секој случај за било што да се провери ќе треба да се извади менувачот.
Да прашам како може да се провери колку уље има во менувачот, и сакам да го сменам кое уље да земем.
Станува збор за 4 брзински менувач од 1.3 мотор.
Можеш да провериш така што ќе му додадеш масло додека не прелее. Кога ќе прелее ќе биде доволно.
Да ама какво масло хипоидолно, да има ЕП адитив да нема?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #5 на: 18 Август 2011, 23:16:03 pm »
За старите склопови мислам дека преовладува мислењето да нема адитиви, само стандардно масло ва менувач.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #6 на: 19 Август 2011, 20:18:38 pm »
Маршер мајсторот кај што ја правам колата тука во ГВ ми рече дека менувачот во Алфа 145 се подмачкува со моторното масло. Да не знаеш ти дали е во право или не?

Отсутен mrmut

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 731
    • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #7 на: 19 Август 2011, 20:44:19 pm »
Маршер мајсторот кај што ја правам колата тука во ГВ ми рече дека менувачот во Алфа 145 се подмачкува со моторното масло. Да не знаеш ти дали е во право или не?
Ако гледаш така Лада самара за во мењач користи 10-40 и Форд фиеста 1,7дизел користи 10-40.
Кај мене на бубата се дешаваше нешто друго зимно време колата сама одеше под мана гас а во лер со пуштен кумплуг а ако стиснам кумплуг не оди , на ова јас ставив 1л-(80-90) 1л-(20-50) и 0,5л-(90) за да разбиам густина и малце да лизда а коко ге се однесува не сум пробал , ова ми е совет од еден човек со истите муки.

Отсутен simonx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 56
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #8 на: 19 Август 2011, 20:51:52 pm »
Ogi 90 ka ulje i nemas gajle jas na dvata golfa im stavam 90 :)

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #9 на: 19 Август 2011, 21:01:49 pm »
Сега Рики ќе улета , и ќе ти каже што е , ми викаат он така си ги кршел мењачињата , одвреме навреме , па има искуство со нив .
А како што рече симонх 90ка за голфчето и немаш гајле .

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #10 на: 20 Август 2011, 01:14:49 am »
Ogi 90 ka ulje i nemas gajle jas na dvata golfa im stavam 90 :)
Kazi mi a koe ulje go stavas, 90-ka ama hipoidolno ili od ovie novive sinteticki so EP aditivi?

Отсутен simonx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 56
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #11 на: 20 Август 2011, 14:42:36 pm »
Abe na kakvo ke naletam samo 90 da e. Mislam posleden pat mu staviv sloven oil 90 :) nema gajle , a ti ako sakas , gledav vo prospekt za golf 2 preporacuvaat  80-90  stavi mu takvo.
I kolega so se zamaras stavi mu bilo kakvo ulje ipak golf 1 e :)
« Последно менување: 20 Август 2011, 14:44:13 pm simonx »

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #12 на: 20 Август 2011, 15:03:46 pm »
Сега Рики ќе улета , и ќе ти каже што е , ми викаат он така си ги кршел мењачињата , одвреме навреме , па има искуство со нив .
А како што рече симонх 90ка за голфчето и немаш гајле .


Мењачот на голфот е груб, и сака јако уље... пробај види испушти го тоа што го има во него, и со тоа ке знаеш колку литра си имал, не памтам точно мислам дека мењачот на голфот собира 1литар и 800 грама

И купи си сае 90ка

Пробај, нема што да изгибиш...

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #13 на: 20 Август 2011, 15:37:12 pm »
Сега Рики ќе улета , и ќе ти каже што е , ми викаат он така си ги кршел мењачињата , одвреме навреме , па има искуство со нив .
А како што рече симонх 90ка за голфчето и немаш гајле .


Мењачот на голфот е груб, и сака јако уље... пробај види испушти го тоа што го има во него, и со тоа ке знаеш колку литра си имал, не памтам точно мислам дека мењачот на голфот собира 1литар и 800 грама

И купи си сае 90ка

Пробај, нема што да изгибиш...
+1
Реков јас Рики , е професионалец за овие работи . :D

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проблем со менувач на Голф 1 бензинец
« Одговори #14 на: 20 Август 2011, 19:07:49 pm »
Маршер мајсторот кај што ја правам колата тука во ГВ ми рече дека менувачот во Алфа 145 се подмачкува со моторното масло. Да не знаеш ти дали е во право или не?
Ги прелистав сите 145 -ки со различни мотори и кај сите се употребува 75W90 полусинтетско-синтетско  масло за менувач.
А има коли кои во менувачот користат моторно масло...