Автор Тема: далечинско отварање на багажник  (Прочитано 2978 пати)

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
далечинско отварање на багажник
« на: 09 Март 2014, 00:28:05 am »
Во иднина планирам да го тргнам знакот и кваката од багажникот, нешто во овој стил



но на мојата кола ја нема опцијата за далечинско отварање на багажот па би морал да импровизирам нешто. Гледав има китови за да се направи ова на дугме да се отвора од внатре, ама јас сепак би одел на варијанта да остане механичко отварањето на багажникот. Би спровел една сајла ставена во кошулица како кај велосипедите, би ја спровел под кровот на колата и би поставил уште една рачка до рачката што ја отвора хаубата, така отворањето би останало механичко со многу помали шанси да откаже нешто. Дали ова би било изводливо? Во случај да не успеам би одел на втора варијанта да се тргне само знакот




Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1264
Одг: далечинско отварање на багажник
« Одговори #1 на: 09 Март 2014, 00:31:40 am »
Кај мене е така има рачка доле лево пред возачкото седиште (или на клуч). Сигурно може и кај тебе да се изведе.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: далечинско отварање на багажник
« Одговори #2 на: 09 Март 2014, 01:14:28 am »
На Голф 5 и 6 е полесно изводливо, само се ставаат појаки амортизери за 5-тата врата. Кај тебе е покомплицирано пошто треба да се стави и автоматче за отварање.

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: далечинско отварање на багажник
« Одговори #3 на: 09 Март 2014, 10:32:21 am »
Ке го искористиш оргиналното моторче за заклучување мислам дека голф 4 има на воздух централно ако е се лажам ,мање битно ке си купиш од оние евтините од по 20еур централни и транк розевата до гепек наместо да заклучува моторчето ке го ставис да ја влече куката и тоа е тоа едниот заб ке и го извадиш зада можеш да ја отвориш без да джиш. веке го напраив ова кај мене на цитроен ц3 бидејки тоа за отварање е на микро прекидач и често имав проблеми функционират топ, на сеатот исто така имав многу лесно е да го средиш!!!
:D :D :D

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: далечинско отварање на багажник
« Одговори #4 на: 17 Март 2014, 11:56:48 am »
Kaj mene sam si go napraviv bagazot da mi se otvara elektrronsko so motorce od centralna, a kopceto mi e iskoristeno od alarm toa maloto crveno kopce za resetiranje, I povrzano na stalna struja si funkcionira super

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: далечинско отварање на багажник
« Одговори #5 на: 17 Март 2014, 14:10:08 pm »
So fabrickoto daljinsko, nemoze da se izvede toa. Edinstveno resenie e stavanje na aftermarket dalecinski modul, i normalno majstorijata na postavuvanje na uste edno elektro motorce vo bagaznikot. ;)

Ке го искористиш оргиналното моторче за заклучување мислам дека голф 4 има на воздух централно ако е се лажам ,мање битно ке си купиш од оние евтините од по 20еур централни и транк розевата до гепек наместо да заклучува моторчето ке го ставис да ја влече куката и тоа е тоа едниот заб ке и го извадиш зада можеш да ја отвориш без да джиш. веке го напраив ова кај мене на цитроен ц3 бидејки тоа за отварање е на микро прекидач и често имав проблеми функционират топ, на сеатот исто така имав многу лесно е да го средиш!!!

se pobi samiot sebesi i cela logika...