Автор Тема: Egr вентил на Вектра Б  (Прочитано 3009 пати)

Отсутен Mini

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 56
Egr вентил на Вектра Б
« на: 01 Март 2014, 20:22:59 pm »
Имам проблем со egr вентил на Вектра Б 97година. Кога како се пали и ми светка сијалицата и колата губи снага. Прочитав на некои од темите дека се гасел да не работи воопшто, но дали би влијаело тоа на потрошњата на гориво. т.е. кои се негативните и позитивните последици од неговото умртвување.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #1 на: 02 Март 2014, 00:08:10 am »
Има тема соодветна маестро Маршер и е специјализиран за Опел. Еве ја http://forum.carclub.mk/index.php/topic,1024.0.html

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #2 на: 02 Март 2014, 00:10:09 am »
Само што маестрото више 2 месеци се нема логирано на форумов ;) :)

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #3 на: 02 Март 2014, 00:34:29 am »
Да го нема он најдобро ќе му објаснеше....

Отсутен Mini

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 56
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #4 на: 02 Март 2014, 10:37:28 am »
Некој од членовите што има извадено egr да сподели искуство како се ''понаша'' колата дали има некоја штета на моторот, турбината ??

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #5 на: 02 Март 2014, 10:56:53 am »
Јас кога бев кај веќе спомнатиот сервисер  ;D ми кажа дека може да го отстраниме егр от и ќе нема никакви проблеми ама треба да ти го направи тоа некој што разбира инаку може да има проблеми со палење на chek ламбица или слични заебанции...

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #6 на: 03 Март 2014, 23:20:38 pm »
Некој од членовите што има извадено egr да сподели искуство како се ''понаша'' колата дали има некоја штета на моторот, турбината ??
многу убаво никогаш ке немаш проблеми со усисот нема да се прла и нема гушење а нема везее турбо мурбо со ова ова е заради екологијата за загадуванје и ред остало!!!
:D :D :D

Отсутен Mini

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 56
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #7 на: 05 Март 2014, 08:48:14 am »
Некое средство за чистење и каде можам да го најдам ? Бев на сите бензиски нема никаде , бев и во автокоманда во продавници за автоделови ни таму немаше.

Отсутен seat ibiza

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 184
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #8 на: 05 Март 2014, 17:21:26 pm »
Еве повели јас од овде земав за маф сензор за чистење

http://www.seal-engineering.com.mk/kontakt.html

Отсутен Suman

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 84
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #9 на: 22 Март 2014, 05:06:11 am »
Ima na partizanska na okta pumpata
Profesionalno sredstvo za cistenje na EGR ventili "WYNNS diesel EGR3"
Edno prijatelce vcera go zema , vikendov ke go cisti EGR-ot, pa ke pisam iskustvo...

Отсутен Mini

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 56
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #10 на: 22 Март 2014, 09:15:04 am »
Баш го барав ова средство и ги поминав скоро сите бензиски од афтокоманда, кисела вода и аеродром и немаше. На крај отидов во аутомакедонија и едниот ми кажа да го исчистам со бензин, додека другиот бараше и најде некое средство што не е специјално за егр али е нешто ко за чистење и беше 1300 мкд. Ке отидам денес да видам дали има од средствово...

Отсутен Suman

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 84
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #11 на: 22 Март 2014, 09:34:28 am »
Mislam deka e okolu 600 denari

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #12 на: 22 Март 2014, 18:49:52 pm »
Ако е ЕГР от како печурка со мембрана, како на сликата погоре т.е од постариот тип стварно зошто ти е спреј може слободно да го исчистиш со бензин пробано е од мене на астрата и супер се исчисти мислам и кај тебе е истиот мотор.Инаку  што ти е проблемот ти свети ли чек ламбицата? Искрено со чистење на овој тип на ЕГР не добиваш ништо, види да не ти е скината мембраната од егр от  тогаш не работи и се пали чек ламбицата, или подобро цел усис исчисти го ништо не добиваш со чистење само на егр......

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #13 на: 18 Мај 2014, 10:17:59 am »
ЕГР кај вектра Б неможиш да затапиш т.е. да го исклучиш без соодветна модификација. Софтверски исто така неможии да се исклучи туку само да се намали неговото влијание но тоа не помага ако истоиот има скината мембрана и губи вакуум. Има на форумот електрична шема за модификација со која се исклучува ЕГР-от. Едноставна е и функционира, проверено и потрдено од Маршер. ЕГР-от останува на својата местоположба трајно затворен но не е во функција. Немора да купуваш нов. Ваква модификација е негде 100 ден. плус вешти раце и електротехничка писменост (за сам да го решиш проблемот)  :) , а нов ЕГР 150Е...
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен TDI-freak

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 57
Одг: Egr вентил на Вектра Б
« Одговори #14 на: 18 Мај 2014, 23:12:36 pm »
ако го исклучуваш/тргниш ЕГР-от зимно време ќе и треба долго време моторот за да загрее. Подобро е да го чистиш.