Автор Тема: Промена на мотор на возилото  (Прочитано 29537 пати)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #75 на: 21 Август 2014, 15:38:38 pm »
Симо јави се во псс прашај ако ја регистрираш таму колата мислам дека брзо ќе завршиш работа.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #76 на: 21 Август 2014, 16:14:55 pm »
Да, таму ја регистрирам. Планирав да поминам таму, да прашам.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #77 на: 21 Август 2014, 23:38:28 pm »
Ајде, луѓе, какви се искуствата со промена на број на мотор, што документи ми требаат за да се промени во сообраќајна? Само серискиот број на блокот е променет (односно број на мотор запишан во сообраќајна). Друго е се` исто: тип на мотор, запремина, снага, ништо од тоа не е изменето. Што документи ми требаат за да средам папирологија?


или фактура за моторот со сериски број или фотокопија од сообраќајната од кај што е изваден но само ако е изваден од возило со МК таблици, доколку е од странско возило тогаш ти треба фактура дека е легално увезен или моторот или цело возило како за делови.... и завршуваш работа, идеш на технички (препорачувам псс, нај брзо ке биде) 400-500 денари за техничкиот, 200-300 при мвр и тоа би било тоа...1
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #78 на: 25 Август 2014, 12:51:03 pm »
Ја пошто правам едно возило бензин во дизел, а го праам од пролетта (сеа нешто го баталив),
значи мењам мотор а немам наша сообраќајна за моторот, а немам ни фактура.
Е сега прашање: Кој може да ми издаде фактура за половен мотор? Нормално од оргиналната сообраќајна
ги имам сите податоци.
Некоја идеја?
@simo: Ако немаш сообраќајна за моторот, и ти исто како мене ќе прашуваш за фактура.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #79 на: 25 Август 2014, 13:01:26 pm »
Се распрашав за мојот мотор, доволно е само да може да го прочитаат типот на моторот, да утврдат дека е ист, и да го запишат новиот сериски број. Се надевам нема да ми треба фактура, пошто документите од оригиналното ауто веројатно нема да може да се најдат.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #80 на: 25 Август 2014, 15:38:21 pm »
како викаше ти симо?  твои зборови:

титни ми кога ке го впишеш така бројот...


Ја пошто правам едно возило бензин во дизел, а го праам од пролетта (сеа нешто го баталив),
значи мењам мотор а немам наша сообраќајна за моторот, а немам ни фактура.
Е сега прашање: Кој може да ми издаде фактура за половен мотор? Нормално од оргиналната сообраќајна
ги имам сите податоци.
Некоја идеја?
@simo: Ако немаш сообраќајна за моторот, и ти исто како мене ќе прашуваш за фактура.

овие што растураат возила на големо... прашај кај нив... само не е беспари...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #81 на: 25 Август 2014, 15:39:49 pm »
Сеа, ако ме излажа чоекот од ПСС, ок... Секако, сообраќајна ќе менувам во Декември (кога и ќе ја регистрирам), па ќе ти титнам ако треба.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #82 на: 25 Август 2014, 15:42:02 pm »
ако изгањаш пријатели некои, да го прекршат законот и да ти го впишат без доказ за сопственот тогаш ке завршиш работа и без да ја однесеш колата на “виждание“... ако не, титни ми... за секој случај, да не нечујам, титни и втор пат... ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #83 на: 26 Август 2014, 13:25:56 pm »
Нема логика да ти впишат број на мотор ако е ист вид без документ, така би бил техничкиот за едни мајка
за други маќеа. За едни треба фактура, за други нетреба.
Во принцип јас кога би менувал ист мотор по ознаки, не би се замарал со впишување и промена на броеви.
Моторот по европските земји е еден вид потрошен материјал, и ретко кој се замара со тоа.(ако е од ист вид)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #84 на: 26 Август 2014, 13:29:07 pm »
Само Алфисти и Онак у темава :D ;D ;D

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #85 на: 26 Август 2014, 14:01:13 pm »
Епа Cuore, само тие што мењале мотори на коли можат да дискутираат. 8) 8)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #86 на: 26 Август 2014, 14:08:54 pm »
Претпоставувам ф-рата за моторот е со цел да се докаже дека истиот не е набавен од сомнителни места а.к.а. не е краден.

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #87 на: 26 Август 2014, 14:23:48 pm »
Претпоставувам ф-рата за моторот е со цел да се докаже дека истиот не е набавен од сомнителни места а.к.а. не е краден.
Фактурата што ја бараат е без врска, со денешниве можности, ако е краден моторот, ќе те уловат за 5 минути,
најкасно за 5 дена, преку компјутерите, каде што бројот на мотор е единствен, исто како матичен број на човекот.
Уосталом кој би се секирал за 10 години ако не и повише, стара кола, стар мотор.
А башка возилата кои ние ги возиме (грото кршови), на запад ги носат редовно под преса, едино источен блок тргува
со стари кршови и екс ју републики, и тоа од Хрватска надолу.
Сега имав прилика да разговарам со една странска компанија, во стил:
За оваа работа ќе ми треба возило, (макар и половно), нивниот одговор беше:
Ќе бараме средства за лизинг за твоето возило.

Што значи, никој или ретко кој дискутира на тема половни возила, на запад. :o

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #88 на: 26 Август 2014, 20:59:50 pm »
Нормално кога работен час на механичар на Запад и кај нас е разлика ко небо и земја.

Отсутен Gabau

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 489
Одг: Re: Промена на мотор на возилото
« Одговори #89 на: 26 Август 2014, 21:26:29 pm »
Кумот мој пред 4-5 г. на polo 1.9d му смени мотор и на регистрација најнормално си тераше (ваљда никој не проверува бр. на мотор), и пред некој месец го шитна без никакви проблеми. За разлика од Симо кој го стопи моторот со брзина од 210км/ч, кумот го стопи со брзина од 0 км/ч (пијан од кафана на паркинг заспал со папуча/гас до даска)