Автор Тема: НАЈЛОШ НОВ АВТОМОБИЛ НА НАШИОТ ПАЗАР (Искуства и забелешки)  (Прочитано 16418 пати)

Отсутен A4-B8

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 544
Доста лош автомобил според мене е новата Опел Астра 1.6i, Возило кое на никој не би му го препорачал. Има 115 конски сили, забрзување до 100 за едно 15 секунди, потрошувачка 10 на отворено, 13 во град, има 30 000 километри поминато моторот му е целиот со уље како да има 1 000 000 поминато, пред некој месец менував бомбина со свекици на неполни 30 000.  имам еден другар на 100 000км менуваше вентили. значи според мене такви работи на нова кола не треба да се случуваат затоа и највеќе се купува нова кола за да нема проблеми бар едно 150 000.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Па имаш гаранција. очигледно нешто ти е испокршено. Оди среди ја и нема да имаш проблеми.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Проблемот со бобините е чест во денешно време, пример кај Seat 1.4i моторите со секое менување масло и по една бобина се менува.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Јас слободно можам да тврдам дека на пазарот во моментов нема лоши коли. Има добри коли и подобри коли. Помалку или повеќе секоја нова кола е добра.

Исклучок на ова правило е Great Wall Hover. Не би го препорачал на никого.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Проблемот со бобините е чест во денешно време, пример кај Seat 1.4i моторите со секое менување масло и по една бобина се менува.

Што е тоа Бобина? До сега на ниедно од возилата што сум ги имал немало потреба ни да се спомне, а камо ли да се менува..



Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Такозвани Индуктивен калем.


Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Јас слободно можам да тврдам дека на пазарот во моментов нема лоши коли. Има добри коли и подобри коли. Помалку или повеќе секоја нова кола е добра.

Исклучок на ова правило е Great Wall Hover. Не би го препорачал на никого.

И не знам како е Great Wall Vallis (Или како ли се вика таа копијата од Јарис. )

Искрено, мене не ми е јасно зашто некој воопшто би купил Great Wall. Кога споредував цена, и не се така евтини ко што личи на прв поглед


Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Такозвани Индуктивен калем. :D

Изгледа ќе си се држам до Јапонци и понатаму за да не ги учам деловиве :)


п.с. Ама затоа знам што е уље, филтер , акумулатор, каиш и сијалички исто :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Мислиш на Voleex. Или, ко ја шо го викам, Љарис.

Тој е колку-толку прифатлив. И тоа MPV-то што личи на Suzuki SX4 / Fiat Sedici е прифатливо. Али Hover-от е страшен.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Мислиш на Voleex. Или, ко ја шо го викам, Љарис.

Тој е колку-толку прифатлив. И тоа MPV-то што личи на Suzuki SX4 / Fiat Sedici е прифатливо. Али Hover-от е страшен.

Е тоа.. Да си здрав и жив :) Искрено влегов во тоа, и кога споредив цена и слично, не гледам стварно зашто да се купи?

А тоа ХОВЕР -от ми е да го земеш едино ако не можеш да наплатиш од фирма пред стечај, па зимај што можеш. У друг случај НЕ :)

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Последна серија ауди а4, 30.000 ремонт, 60.000 ремонт, 90.000 нов мотор.
Неколку години стара Х3-ка сериозни дефекти, не ми текнува точно што беше.  Неколку пати да те остави на сред пат!

Мазда 6 предходен модел.
Сериозен дефект после 200-250.000км, сензор на радилица кој бил изгор скап и коштало со работна рака цели 1500ден.  ;D


Заклучок:
Поскапо не значи и поквалитетно.


Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Последна серија ауди а4, 30.000 ремонт, 60.000 ремонт, 90.000 нов мотор.
Неколку години стара Х3-ка сериозни дефекти, не ми текнува точно што беше.  Неколку пати да те остави на сред пат!

Мазда 6 предходен модел.
Сериозен дефект после 200-250.000км, сензор на радилица кој бил изгор скап и коштало со работна рака цели 1500ден.  ;D


Заклучок:
Поскапо не значи и поквалитетно.




Знам уште едно Ауди А3, каде што после 2 и пол години и поминати 50000-60000 км, му менуваа скроз нов мотор. Беше истечена гаранцијата, меѓутоа во знак на добра воља наплатија само работна рака, а не и моторот.

Поскапо не значи и поквалитетно, ама може да значи пософистицирано и по луксузно при доживувањето на користењето.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
За дискусијава да биде продуктивна, корисна и валидна, предлагам да изземеме лични (и статистички неважни) примери од равенката, и да дискутираме за други работи.

Јас би дискутирал за следново:

- Технологија
- Безбедност
- Економичност
- Перформанси
- Завршна обработка
- итн.

Аргументот „на братучед ми аудито на 90.000 доби нов мотор“ не е валиден, пошто за тоа едно Ауди, ќе најдеме уште 20.000 примероци (глобално, рецимо) на возила без никаков проблем.

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Според мене нема ЛОШ АВТОМОБИЛ па макар и половен (со исклучок на кинески и сл.) ,има само лоши сопственици.


Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m

Аргументот „на братучед ми аудито на 90.000 доби нов мотор“ не е валиден, пошто за тоа едно Ауди, ќе најдеме уште 20.000 примероци (глобално, рецимо) на возила без никаков проблем.

^
Гледаш не е исклучок, сега за сега се две Ауди.

Последна серија ауди а4, 30.000 ремонт, 60.000 ремонт, 90.000 нов мотор.
Неколку години стара Х3-ка сериозни дефекти, не ми текнува точно што беше.  Неколку пати да те остави на сред пат!

Мазда 6 предходен модел.
Сериозен дефект после 200-250.000км, сензор на радилица кој бил изгор скап и коштало со работна рака цели 1500ден.  ;D


Заклучок:
Поскапо не значи и поквалитетно.




Знам уште едно Ауди А3, каде што после 2 и пол години и поминати 50000-60000 км, му менуваа скроз нов мотор. Беше истечена гаранцијата, меѓутоа во знак на добра воља наплатија само работна рака, а не и моторот.