Автор Тема: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje  (Прочитано 11827 пати)

Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« на: 19 Јануари 2014, 22:46:42 pm »
zdravo na site...
Se raboti za alfa 156 ,1.9 jtd ,105 ks,2000

Trese koga trgam so prva na normalna gas 1500 obrt,i od treta vo vtora na okolu 50 km/h.

Kumplugot e potvrd malce i potturnuva nagore koga go pritiskam.

Drzaci, kovana lamela,natopena lamela...
Toa mi rekoa majstori.

Ako ima nekoj iskustvo da mi kaze kako da go resam problemot i kolku kesh da spremam.

Pozdrav i blagodaram

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #1 на: 19 Јануари 2014, 23:08:18 pm »
сет ламела

незнам колку е за алфата ама 100+ сигурно

Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #2 на: 19 Јануари 2014, 23:12:02 pm »
lamela-potisna-zamaec ?
Kolku cini setot koj znae potocno neka kazuva .

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #3 на: 20 Јануари 2014, 00:19:15 am »
Lamela set sodrzi potisna, lamela i drug lager, a zamaecot e najverojatno dvomasen DMF i kosta.....300 evrona +

Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #4 на: 20 Јануари 2014, 00:38:30 am »
zamaecot neli e posebno ili gresam?
Moze li toj da e ispraven?
 Ne se razbiram zatoa prasuvam

I pak ne razbrav sea sto kosta 300 eu
setot ili zamaecot?

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #5 на: 20 Јануари 2014, 01:08:19 am »
замаецот е 300+

ти најверојатно имаш проблем со друк лагерот

кој спаѓа во сетот ламела+потисна+друк лагер


Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #6 на: 20 Јануари 2014, 01:11:03 am »
ти најверојатно имаш проблем со друк лагерот

Ако е друк лагерот, ке бучи. Потоа од друк лагер не се јавуваат вибрации и кумплугот не е тврд од него.
Мене ми мириса на потисната затоа што му се затврднал кумплугот. А и тресењето исто, ја лани кога ставивме друга потисна која беше бајаги прљава, иако ја шмирглав, сепак неможев убаво да ја очистам, и во наредниот месец до два постојано ми тресеше на тргнување и на вракање од повисоки кон пониски вртежи.
После 2 месеци го снема тресењето, сега не тресе ни на тргнување, ни на вракање на брзините.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #7 на: 20 Јануари 2014, 01:16:35 am »
замаецот е 300+

ти најверојатно имаш проблем со друк лагерот

кој спаѓа во сетот ламела+потисна+друк лагер



не е со друх лагерот... или потисна искривена или федер попуштен на ламела... друх лагерот кога се заебува, он почиња да бучи и зуи онака одвратно-нервозно и постојано...

како и да е, за тресењето да се изгуби, треба мењање цел сет и проблемот ке го реши...


вака ако го вози може многу брзо да искине држачи да мотор (гумените делови)...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #8 на: 20 Јануари 2014, 10:40:34 am »
Работата е што додека не се отвори никогаш нема да знаеш што е. Можно е да е потисна, дмф а некогаш можно е  да се инјектори, држачи за мотор, маф, егр итн ...

Тоа што ти е потврд куплунгот може да е од потисната а може да е и од нечиста, зарѓана полуга која се наоѓа кај менувачот. Многу луѓе смениле сет па пак им останал тврд куплунгот, за на крај да сфатат дека проблемот бил во тоа и чини пет пари.

Дмф се проверува откако ќе се отвори менувачот колку има отстапување, но генерално се смета дека е отиден ако дава метален звук на тропање, се ниша цела кола на ниски вртежи во поголема брзина.


Отсутен Лавче-156

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #9 на: 20 Јануари 2014, 12:00:37 pm »
ne se razbiram mnogu,skoro voopsto ne se razbiram , simptomite se kumplug propadnat malce podole i potrd e,trese mnogu na trganje so prva , veke 2ra,3ta ne , i koga vrakam 3ta na 2ra na pogolemi obrtai se stresuva. Buka ne pravi skoro nikakva ni vo ler ni so pritisnat kumplug.i vo globala toa e ,
Mene me cesa zabot zamaecot sto vikate toj e solen pobaegi taka da ima li sansi da e i toj.

I ve molam ceni za set od kade i sto firma.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #10 на: 20 Јануари 2014, 12:17:02 pm »
ne se razbiram mnogu,skoro voopsto ne se razbiram , simptomite se kumplug propadnat malce podole i potrd e,trese mnogu na trganje so prva , veke 2ra,3ta ne , i koga vrakam 3ta na 2ra na pogolemi obrtai se stresuva. Buka ne pravi skoro nikakva ni vo ler ni so pritisnat kumplug.i vo globala toa e ,
Mene me cesa zabot zamaecot sto vikate toj e solen pobaegi taka da ima li sansi da e i toj.

I ve molam ceni za set od kade i sto firma.

Цената е дури ниска на замаецот во споредба со таков за Гољф. 2 до 3 фабрики ги прават Лук и Валео. види дали има заменски сет наместо двомасен замаец да си ставиш обичен. Може да е сетот поскап ама на следна замена нема да те удри по џеб.
Мина времето на Голф 2 и слични коли на кои се менува комплет кумплунг за ефтини пари.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #11 на: 20 Јануари 2014, 13:15:28 pm »
Сет куплунг е околу 16,500 денари во Скопје зборам за Лук или Валео. За Сакс незнам, и надвор од овие брендови не би одел. Обично Валео се смета дека е ОЕМ фабрички. Во другите земји (пример Грција е поефтин)

ДМФ е скап, доста скап, очекувај цени 350-500 евра. Впрочем нема ДМФ за било која кола поефтин од ~300 евра. Проблемот е што кај тебе моторот е 105 кс и мислам дека има различен ДМФ за разлика од другите Алфи со појака коњажа, али за ова не сум толку сигурен.

Конверзија од ДМФ во СМФ има само една на ибеј и чини околку 350 фунти без испорака ДДФ и царина. Истата се состои од замаец од Фиат Купе (мислам, не сум сигурен) ламела, потисна од Алфа 147 ГТА и незнам за лагерот. Но како се менува возењето незнам со ова, но знам дека евенталните слабости од дотраеноста во преносот веднаш ќе се покажат.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #12 на: 20 Јануари 2014, 13:19:36 pm »
Смена со фиксен замаец си е топ. Подобро нема.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #13 на: 20 Јануари 2014, 14:07:35 pm »
Провери си ги држачите убаво,и пробај многу полека да го пуштш кумплугот кога мењаш брзина види дали ќе прекине.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: tresenje pri trganje - ne postojano - mislenje
« Одговори #14 на: 20 Јануари 2014, 14:08:10 pm »
99 посто е замаец според опишаните симптоми.