Автор Тема: BMW и неговите модели  (Прочитано 228379 пати)

Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1155 на: 17 Март 2021, 13:22:06 pm »
Ниеден. Целата кола спаѓа во делот „освен“.
@Deni

od germanskive premium brendovive pogotovo kaj bmw koj modeli mozze da gi smatrame za premium: sasija, motor, menjac, oprema?

koj od drugive konkurenti go zasluzuvaat toj primat? jaguar? lexus? Land Rover?

vo kalkulacija koga bi vleglo i pazarna cena na poloven na pr. posle 7-8 g., koj od ovie brendovi i koj model bi imal i na pocetokot i posle status premium mislam pred se na kvalitetot na komponentite, ne tolku imidz.
koi se ocekuvanjata kon premium brendovite da funkcionira 7-8 g znacci lifelong strategija posle u otpad ili da gi zadrzzi tie premium svojstva i posle 7-8g.?



---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4754
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1156 на: 17 Март 2021, 13:40:27 pm »
Во премиум сегмент можно е да има технологија, опрема и мотори што не се достапни кај поевтините(обични) возила. Ама генерално ,,Премиум“ ЕЛИТ ПРЕСТИЖ МЕГА УЛТРА СУПЕР ГИГА е едноставно маркетинг со цел да се привлечат клиенти и да измолзат екстра $$$ од истите, така да што поскапо тоа попремиум. Нема допирни точки со долготрајност, а најчесто ни со квалитет на материјали. Реалноста е дека на производителот му е битно да не се расипе додека трае гаранција, после тоа кој те шиша. Ако гледаме така, тогаш Тојота/Киа/Хјундаи се најпремиум пошто имаат 7 годишна гаранција(барем кај нас).


Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1157 на: 17 Март 2021, 14:38:02 pm »
Во премиум сегмент можно е да има технологија, опрема и мотори што не се достапни кај поевтините(обични) возила. Ама генерално ,,Премиум“ ЕЛИТ ПРЕСТИЖ МЕГА УЛТРА СУПЕР ГИГА е едноставно маркетинг со цел да се привлечат клиенти и да измолзат екстра $$$ од истите, така да што поскапо тоа попремиум. Нема допирни точки со долготрајност, а најчесто ни со квалитет на материјали. Реалноста е дека на производителот му е битно да не се расипе додека трае гаранција, после тоа кој те шиша. Ако гледаме така, тогаш Тојота/Киа/Хјундаи се најпремиум пошто имаат 7 годишна гаранција(барем кај нас).
imam vozeno hyundai i30 benzinec mozam da kazzam deka e najlosa kola sto ikad sum vozel. moderna kanta so volan  cetiri trkala so radio.
kia ceed dizel istotaka ok e podobra e ama na avtoapt nad 100-120kmh zaborai covece tolku e bucen motorot za dolgi relacii smrt. i da ti prodolzat garancija toa mackanje occi moras kaj niv da odis a tamu derat le bate na veliko toa e klanica.

jas od e34 se presaltav na e 39 pa koj gjaol me natera na vw passat 1.6tdi go imav ca 1 god pa go smeniv so e91 320d, znaci dva razlicni sveta.

taka da jas sum od bmw prezadovolen.

za audi slusam dosta pozitivni mislenja ama motorite i menjacite dsg  im bile slaba tocka i tfsi i dizelite´, ne bile tolku kultivirani vo sporedba so bmw i mercedes.

toa sto me cudi i ne znam kako da si objasnam e deka i e39kata 520i i e91 320d dostignuva vmax i na ramno i na ugornica i na udolnica i prazen i poln i so gepek i bez gepek, ama ni 1 kmh povise mozess da se okozis ne mrdaa posie od 223kmh. dal si stavil vakov ili onakov benzin dizel super100 ili premium dizel ne igr anikakva uloga za vmax.
ne znam kako e kaj vasite modeli? dostignuvate li vmax na ugornica?


---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Присутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6415
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1158 на: 17 Март 2021, 15:46:48 pm »
Во премиум сегмент можно е да има технологија, опрема и мотори што не се достапни кај поевтините(обични) возила. Ама генерално ,,Премиум“ ЕЛИТ ПРЕСТИЖ МЕГА УЛТРА СУПЕР ГИГА е едноставно маркетинг со цел да се привлечат клиенти и да измолзат екстра $$$ од истите, така да што поскапо тоа попремиум. Нема допирни точки со долготрајност, а најчесто ни со квалитет на материјали. Реалноста е дека на производителот му е битно да не се расипе додека трае гаранција, после тоа кој те шиша. Ако гледаме така, тогаш Тојота/Киа/Хјундаи се најпремиум пошто имаат 7 годишна гаранција(барем кај нас).
Да баталиме естетика, премиум возилата по она што се разликуваат од останатите најчесто се наоѓа во самото подовзје. Имаме покомплицирано подвозје, алуминиумски делови од подвозје и други некои ситници кои прават разлика во возењето. Во комбинација со подобри материјали внатре, премиум си е премиум. Како прост пример ти е пасат б8 и ауди а4. Навидум исти ама не баш. Да ги ѕирнеш одоздола доаѓа во израз каде е вложено во аудито а тоа па секако придонесува за подобра вожња, макар и да правиме муабет за идентични мотори 2.0 тди рецимо.



Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1159 на: 17 Март 2021, 16:43:54 pm »
Во премиум сегмент можно е да има технологија, опрема и мотори што не се достапни кај поевтините(обични) возила. Ама генерално ,,Премиум“ ЕЛИТ ПРЕСТИЖ МЕГА УЛТРА СУПЕР ГИГА е едноставно маркетинг со цел да се привлечат клиенти и да измолзат екстра $$$ од истите, така да што поскапо тоа попремиум. Нема допирни точки со долготрајност, а најчесто ни со квалитет на материјали. Реалноста е дека на производителот му е битно да не се расипе додека трае гаранција, после тоа кој те шиша. Ако гледаме така, тогаш Тојота/Киа/Хјундаи се најпремиум пошто имаат 7 годишна гаранција(барем кај нас).
Да баталиме естетика, премиум возилата по она што се разликуваат од останатите најчесто се наоѓа во самото подовзје. Имаме покомплицирано подвозје, алуминиумски делови од подвозје и други некои ситници кои прават разлика во возењето. Во комбинација со подобри материјали внатре, премиум си е премиум. Како прост пример ти е пасат б8 и ауди а4. Навидум исти ама не баш. Да ги ѕирнеш одоздола доаѓа во израз каде е вложено во аудито а тоа па секако придонесува за подобра вожња, макар и да правиме муабет за идентични мотори 2.0 тди рецимо.
@vlatko.klp
dali taa sasija bi dosla do izraz i posle tie famozni lifelong garancija 7-8g./150k do izraz na pr. dali kako polovnjak toj model bi dobil na cena? jas mislam da.

Citav edna sudska odluka vo germanija kade potrosuvac se sudel so BMW deka imal nesto problem so kolata 320i kade bmw leasing mu barale golema suma deka predvreme sakal da go stornira dogovort, BMW Leasing finansiski go iskalkuliraa toj model deka so max.150k kolata za niv nema vrednost. pa taka slucajot dosol pred sud kade sudijata (ocigledno bmw fan :-) ODLUCUVA:"It is said that it is a product that is (...) of good and durable quality. For a certain BMW 3 Series, the case law assumes 250,000 kilometers   ;D of contact. "After decades of life experience of the judge (...) that is also realistic."" deka potrosuvacot koga kupuva premium brend i toa se naplatuva debelo mozze i mora da ocekuva i takov kvalitet od proizvodot pa mislam deka e tamu se tie 7-8 g i 250k kilometri utvrdeni kako lifelong za 4 cilindri 250k.
Isto taka slucaj so 330d -> sudiajta odlucuva 300k mozze da tera pred da idi u otpad.
Konfrontirani so oive sudski slucaevi dava BMW izjava deka: za 4cilindri benzinec 150k e premalku znaci ja potvrduvaat odluakta na sudot, i deka 4 cilindri dizel mozno e da dostignat i preku 300k km pred da bidat prateni vo otpad"

https://www.spiegel.de/auto/aktuell/bmw-setzt-maximal-laufleistung-von-150-000-km-voraus-a-855355.html

conclusio bmw benzinec 2.0 250k  dizel 2.0 300-400k. se pod ova mozze slobodno da se tuzzi na sud DOKOLKu koalta bila pravilno navremeno servisirana kaj bmw ( na pr. sto i firmite go pravat toa cesto).

6 cilindri benzinec i dizel znacci mora da gi nadminat tie vrednosti taka da mislam deka mozze da se kazze deka sepak ima nesto premium ili ne?

toa deka se obiduvaat da muvljaat i da zamagluvaat e druga pricca...

inace kaj modelot N47 kaj site dizeli sto pojavi problem so lanceto bmw "dobrovolno" pritegnati od ovie sudski odluki prifati 10g/200k besplatna zamena ako servisot e praven kaj bmw, ne poradi motorot tuku poradi zivotni vek na lanceto zatoa sto oni vikaat deka posle 200k i 10g starost neminovna e zamena na lanecot dali bil vred dal ne bil, bidejki se smatra kako potrosen materijal.

po germanski forumi imam dojdeno do izjavi na luge koj rabotat vo ZF deka nivnite menuvacci kade sto bmw dava lifelong garancija bez menuvanje na maslo se testiraat na 1m km, masloto i menuvacot go nadminuvaat zivotniot vek na motorot.
kako toa e mozno i samiot se cudam i ne mi e sfatlivo, kako mozze masloto da ne mora da se promeni 250k, bidejki ako ti se rasipe menuvacot pred zivotniot vek na kolata bmw ke mora da go promeni bidejki ti dava lifelong garancija.


 








---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1160 на: 17 Март 2021, 16:58:11 pm »
Баш сега возев позади едно бмв (некое од поновите и без ознаки на гепек) тазе регистрирано со BB на таблиците.

Задните тркала му потскокнуваа по нерамнините од улицата, а на места дури и се лулаше горе, доле, као некоја приколка.

Толку од премиум квалитетни амортизери на премиум квалитетна кола ;D

Едит
Не ги пратам многу "премиумите", листав малку на вики, Ф30 ќе да беше по изгледот на штоповите, значи за 10 години издишала колата ;D

« Последно менување: 17 Март 2021, 17:18:39 pm Mikius »

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1161 на: 19 Март 2021, 23:03:19 pm »
Она кога бојата и дизајнот на возилото совршено си одговараат:


Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1162 на: 19 Март 2021, 23:43:30 pm »
Она кога бојата и дизајнот на возилото совршено си одговараат:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1163 на: 19 Март 2021, 23:47:20 pm »
Ми се допаѓа како пишува Порше Кајен горе на паното :))

А, бојава, за ваква обична фотографија изгледа добро баш...
Колата е срањето, ама бојата ми е ок. Можеби имам поубав монитор од вас! :D
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1164 на: 20 Март 2021, 00:17:36 am »
Ми се допаѓа како пишува Порше Кајен горе на паното :))

А, бојава, за ваква обична фотографија изгледа добро баш...
Колата е срањето, ама бојата ми е ок. Можеби имам поубав монитор од вас! :D
Во живо и не е баш добра... има иста боја ваква Х6 на струмички таблички, мене ми е


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1165 на: 20 Март 2021, 00:29:38 am »
Кајен на билбордот.
Ренјџ во спротивната лента.
БМВ на рефус пред тебе.

Нормалните автомобили...
https://youtu.be/SDVWr93Z9Yc?t=31

 ;D

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1166 на: 20 Март 2021, 00:56:24 am »
Кајен на билбордот.
Ренјџ во спротивната лента.
БМВ на рефус пред тебе.

Нормалните автомобили...
https://youtu.be/SDVWr93Z9Yc?t=31

 ;D


Ретко терам накај Тобако 2, да вииш нормалнос, само да ме начека некој на слика... :)
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4754
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1167 на: 23 Март 2021, 18:58:39 pm »
 8)


Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4754
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1168 на: 24 Март 2021, 21:29:22 pm »


Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #1169 на: 25 Март 2021, 10:02:19 am »
Дефитивно E39 M5 е најдоброто BMW ever. Сите се палат на E30-ки, ама според мене ова е најдобро.