Автор Тема: Бандажи за Фиеста  (Прочитано 6287 пати)

Отсутен goki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 170
Бандажи за Фиеста
« на: 21 Јули 2011, 15:56:36 pm »
Здраво до сите на форумот,
Ме интересира дали на Фиеста одговараат бандажи со ЕТ 25? Знам дека треба да се 4х108 но ова ЕТ ме буни. Колку треба да е ЕТ за Фиестата.
"Every time I press one of these black controls, labelled in black on a black background, a little black light lights up black to let me know I've done it."

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #1 на: 21 Јули 2011, 15:58:22 pm »
Здраво Гоки.

Ај влези овде за да ти дадеме нешто за добредојде... http://www.carclub.mk/index.php/topic,2.0.html

Отсутен goki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 170
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #2 на: 22 Јули 2011, 20:27:18 pm »
И, знае ли некој да ми одговори?
"Every time I press one of these black controls, labelled in black on a black background, a little black light lights up black to let me know I've done it."

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #3 на: 22 Јули 2011, 20:47:49 pm »
И, знае ли некој да ми одговори?
пријателе,прво представи го твоето Фиестиче во гаражата,па после ке бараме бандаши....второ,сега најактивните членови ни се на одмор па затоа форумов е како празно кафуле и трето,која големина на бандаши ти требаат односно 13,14,15,16...која година е фиестата....кажи нешто,а не ти ‘бандаши за Фиеста‘ и ‘Знае ли некој да ми одговори‘...ова не се Турски гобишта ЕБАГО ;) :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1676
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #4 на: 22 Јули 2011, 22:33:14 pm »
тешка работа дека одговараат со такво ЕТ ..

Отсутен goki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 170
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #5 на: 22 Јули 2011, 22:43:10 pm »
И, знае ли некој да ми одговори?
пријателе,прво представи го твоето Фиестиче во гаражата,па после ке бараме бандаши....второ,сега најактивните членови ни се на одмор па затоа форумов е како празно кафуле и трето,која големина на бандаши ти требаат односно 13,14,15,16...која година е фиестата....кажи нешто,а не ти ‘бандаши за Фиеста‘ и ‘Знае ли некој да ми одговори‘...ова не се Турски гобишта ЕБАГО ;) :D
Да ја сликам па ќе ставам.Значи проблем се јавува кога купуваме половни бандажи односно проблемот е во ЕТ. Е сега не знам точно колку отстапува и дали одговара токму ова. Затоа побарав одговор од некој или што знае или пробал. Инаку гледав едни 15-ки но проблем ми е ЕТ кое на нив е 25.Фиестата е од 2009 год.
"Every time I press one of these black controls, labelled in black on a black background, a little black light lights up black to let me know I've done it."

Отсутен vili

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 114
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #6 на: 22 Јули 2011, 22:52:40 pm »
За да некој ти даде квалитетен одговор прво треба да ја пишеш фабричката димензија на бандашот со се ЕТ и да ја пишеш димензијата на бандашот што планираш да го ставиш.

После тоа одговорот ќе следи набрзо

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #7 на: 22 Јули 2011, 23:44:07 pm »
Кажими ја дименијата на гуми сега што ја возиш ? (фабричката)
И кажи ја димензијата на гумите што ја имаат бандашите што сакаш да ги купиш ;)
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #8 на: 23 Јули 2011, 04:57:14 am »



ET ти е уствари Offset на бандажот или исфрлување на надвор...
Колку поголема е бројката на ЕТ толку бандажот е исфрлен на надвор...
ЕТ от според мене не игра голема улога само бројката да не е помала од фабричкиот ЕТ,во таков случај ке биди бандажот повнатре.

Најубаво е да земиш и да ги пробаш бандажите на фиестата твоја, па ке видиш дали фаќаат негде или не. ;)

« Последно менување: 23 Јули 2011, 04:59:51 am Rakun4e »

Отсутен goki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 170
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #9 на: 23 Јули 2011, 10:45:11 am »
Кажими ја дименијата на гуми сега што ја возиш ? (фабричката)
И кажи ја димензијата на гумите што ја имаат бандашите што сакаш да ги купиш ;)
Фабрички гуми 175/65/14  5,5х14
Бандажи 6,5х15 без гуми се инаку би ставил 195/50/15
"Every time I press one of these black controls, labelled in black on a black background, a little black light lights up black to let me know I've done it."

Отсутен goki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 170
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #10 на: 23 Јули 2011, 10:57:27 am »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


ET ти е уствари Offset на бандажот или исфрлување на надвор...
Колку поголема е бројката на ЕТ толку бандажот е исфрлен на надвор...
ЕТ от според мене не игра голема улога само бројката да не е помала од фабричкиот ЕТ,во таков случај ке биди бандажот повнатре.

Најубаво е да земиш и да ги пробаш бандажите на фиестата твоја, па ке видиш дали фаќаат негде или не. ;)


OFFSET:Offset should be between a reasonable range.For fiesta, offset should be between 32-43.Lower or higher ET values may cause problems.A lower ET will move the wheel and tyre closer to the outside of the vehicle where it might scrub and rub against the bodywork and wheel arches.
 
"Every time I press one of these black controls, labelled in black on a black background, a little black light lights up black to let me know I've done it."

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #11 на: 23 Јули 2011, 14:43:32 pm »

ET ти е уствари Offset на бандажот или исфрлување на надвор...
Колку поголема е бројката на ЕТ толку бандажот е исфрлен на надвор...
ЕТ от според мене не игра голема улога само бројката да не е помала од фабричкиот ЕТ,во таков случај ке биди бандажот повнатре.

Најубаво е да земиш и да ги пробаш бандажите на фиестата твоја, па ке видиш дали фаќаат негде или не. ;)


OFFSET:Offset should be between a reasonable range.For fiesta, offset should be between 32-43.Lower or higher ET values may cause problems.A lower ET will move the wheel and tyre closer to the outside of the vehicle where it might scrub and rub against the bodywork and wheel arches.
 

Значи најде тоа што ти е потребно :D

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #12 на: 23 Јули 2011, 15:06:16 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


ET ти е уствари Offset на бандажот или исфрлување на надвор или на внатре ...
Колку поголема е бројката на ЕТ толку бандажот е исфрлен на надвор...
ЕТ от според мене не игра голема улога само бројката да не е помала од фабричкиот ЕТ,во таков случај ке биди бандажот повнатре.

Најубаво е да земиш и да ги пробаш бандажите на фиестата твоја, па ке видиш дали фаќаат негде или не. ;)


Мала исправка
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен vili

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 114
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #13 на: 23 Јули 2011, 15:28:45 pm »
Пошто не си го напишал офсетот на фабричкиот бандаш по претпоставка го земав дека е 35.

излегува дека саканиот бандаш неможеш да го монтираш пошто ке ти излага према надвор за дополнителни 23мм

пошто идеш на поширок бандаш треба да бараш со поголемо ет од фабричкиот, во случајов пошто зголемуваш за инч треба ет да го зголемиш за половина  инч (") односно 12-13мм

Отсутен goki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 170
Одг: Бандажи за Фиеста
« Одговори #14 на: 23 Јули 2011, 18:15:21 pm »
Фала на сите за одговорите.
"Every time I press one of these black controls, labelled in black on a black background, a little black light lights up black to let me know I've done it."