Автор Тема: Проблем со температура на Vectra C  (Прочитано 6366 пати)

Отсутен vektraC1,9cdti150

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Проблем со температура на Vectra C
« на: 11 Јануари 2014, 17:05:56 pm »
zdravo do site clenovi na forumov, srekni praznici i sve najubavo. imam eden problem so temperaturata na motorot na opel vektra C1,9 dti. vsushnost skazalkata na instrument tablata ne pokazuva nikakov otklon, mislev deka e senzorot za temperatura i smeniv nov medjutoa isto, koga go zagrevam senzorot nadvor na pogolema temperatura skazalkata pokazuva otklon koga e staven na mesto ne pokazuva nikakov otklon. koga ja staviv na kompjuter pokazuva deka senzorot raboti no poka zuva temp, od okolu 65 stepeni. dokolku nekoj go imal istiot problem molam za pomosh.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #1 на: 11 Јануари 2014, 17:11:04 pm »
zdravo do site clenovi na forumov, srekni praznici i sve najubavo. imam eden problem so temperaturata na motorot na opel vektra C1,9 dti. vsushnost skazalkata na instrument tablata ne pokazuva nikakov otklon, mislev deka e senzorot za temperatura i smeniv nov medjutoa isto, koga go zagrevam senzorot nadvor na pogolema temperatura skazalkata pokazuva otklon koga e staven na mesto ne pokazuva nikakov otklon. koga ja staviv na kompjuter pokazuva deka senzorot raboti no poka zuva temp, od okolu 65 stepeni. dokolku nekoj go imal istiot problem molam za pomosh.
ZDRAVO Vectra prvo dobre dojde  a vtori biidejki si nov skroz ja utna temava ali ima admini valjda kje ja prefrlat na drugo mesto.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #2 на: 11 Јануари 2014, 18:04:14 pm »
zdravo do site clenovi na forumov, srekni praznici i sve najubavo. imam eden problem so temperaturata na motorot na opel vektra C1,9 dti. vsushnost skazalkata na instrument tablata ne pokazuva nikakov otklon, mislev deka e senzorot za temperatura i smeniv nov medjutoa isto, koga go zagrevam senzorot nadvor na pogolema temperatura skazalkata pokazuva otklon koga e staven na mesto ne pokazuva nikakov otklon. koga ja staviv na kompjuter pokazuva deka senzorot raboti no poka zuva temp, od okolu 65 stepeni. dokolku nekoj go imal istiot problem molam za pomosh.

некако неразбирливо ова...

што 65 степени ?
не дига поише од 65 степени или толку покажува сензорот ?
ако не дига повеќе од 65 степени,проблем е термостатот
ако не покажува повеќе од 65 степени тогаш имаш проблем со сензорот што покажува температура

и ги има 2

едниот сензор е за покажување температура на шал табла
а другиот му ја кажува температурата на компјутерот

можеби си го сменил погрешниот сензор

Присутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #3 на: 11 Јануари 2014, 19:07:30 pm »
zdravo do site clenovi na forumov, srekni praznici i sve najubavo. imam eden problem so temperaturata na motorot na opel vektra C1,9 dti. vsushnost skazalkata na instrument tablata ne pokazuva nikakov otklon, mislev deka e senzorot za temperatura i smeniv nov medjutoa isto, koga go zagrevam senzorot nadvor na pogolema temperatura skazalkata pokazuva otklon koga e staven na mesto ne pokazuva nikakov otklon. koga ja staviv na kompjuter pokazuva deka senzorot raboti no poka zuva temp, od okolu 65 stepeni. dokolku nekoj go imal istiot problem molam za pomosh.
ж
Можеби ти е термостатот проблем  т.е не ти затвора и ти ја врти водата цело време па затоа и не ти покажува на стрелката дека е загреан, ако загрева до 65 степени водата колку што сте ја мереле од толку и стрелката почнува да крева значи иако е на 65 степени загреана ти во кабината стрелката ти изгледа дека не ти работи.....Ако бараш добар мајстор имаме еден член тука MARSHER  има сервис работи со Опел возила пиши му ПОЗЗ....

Отсутен vektraC1,9cdti150

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #4 на: 12 Јануари 2014, 00:05:44 am »
vi blagodaram na site za brzite odgovori(sugestii) utre planiram da go proveram termostatot pa ke vidime ponatamu. inaku koga ke ja priklucam na kompjuter za dijagnostika ne pokazuva nikakva greshka, akoga strikno se gleda temperaturata preku kompjuterot pokazuva deka temperaraturata na tecnosta e okolu 65-66 stepeni.vektrava e 2005god. i kolku shto procitav po forumive ponovive vozila imaat eden senzor.vo sekoj slucaj vi blagodaram na site mislam deka site zaedno ke go reshime problemot,

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #5 на: 12 Јануари 2014, 03:05:24 am »
термостатот ти е заглавен отворен 99%

тоа компјутерот неможе да го прочита :D

Отсутен vektraC1,9cdti150

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #6 на: 12 Јануари 2014, 16:50:37 pm »
  navistina vi blagodaram za sugestiite na site shto go spodelivte problemot so mene, eve denes go izvadiv termostatot i ne beshe otvoren, zedov edno gezve ja zagreav vodata na plinsko do pred vrienje i go potopiv senzorot vo voda i so kontak na klucot za palenje si ja pokaza temperaturata. koga se izladi vodata negde okolu 60 i neshto stepeni termostatot se otvori ,sto znaci termostatot mnogu rano otvora vodata ne ja dobiva potrebnata rabotna temperatura mislam deka treba da otvora negde kaj dizelive od 87 -90 stepeni. utre ke poracam nov pa ke vidime.pozdrav do site clenovi na forumov.


Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #7 на: 12 Јануари 2014, 17:24:18 pm »
ефтина работа е тоа;)

лесно помина :D

Присутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #8 на: 12 Јануари 2014, 21:29:53 pm »
  navistina vi blagodaram za sugestiite na site shto go spodelivte problemot so mene, eve denes go izvadiv termostatot i ne beshe otvoren, zedov edno gezve ja zagreav vodata na plinsko do pred vrienje i go potopiv senzorot vo voda i so kontak na klucot za palenje si ja pokaza temperaturata. koga se izladi vodata negde okolu 60 i neshto stepeni termostatot se otvori ,sto znaci termostatot mnogu rano otvora vodata ne ja dobiva potrebnata rabotna temperatura mislam deka treba da otvora negde kaj dizelive od 87 -90 stepeni. utre ke poracam nov pa ke vidime.pozdrav do site clenovi na forumov.

И јас го имам истиот проблем со термостатот треба да го отворам да го заменам ама кај мене осетив и доста поголема потрошувачка ретко кога загрева во град кај тебе како беше потрошувачката на гориво?

Отсутен vektraC1,9cdti150

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #9 на: 13 Јануари 2014, 18:33:12 pm »
zdravo na site . pa koga doadjav od shvajcarija znaci pominav do doma okolu 2000 km mislam deka potroshiv okolu 250 evra gorivo  i patarini mi se cini deka za gorivo dadov 180 evra a  restoto patarini shto mislam deka nee mnogu. medjutoa sega niz grad gledam deka troshi dosta poveke. jas vo medju vreme isprocitav dosta raboti i normalno e vaka ne zagrean motor da troshi poveke gorivo bidejki smesata gorivo - vozduh se menuva vo zavisnost od temperaturata na motorot.Vo sekoj slucaj mene utre ke mi stigne noviot termostat pa ke vidime kako ke bide potroshuvackata koga motorot ke ima normalna temperatura.pozdrav

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #10 на: 13 Јануари 2014, 18:39:00 pm »
секако дека ќе се намали,затоа е и измислен саухот,за што побрзо да стигне до работна температура,тогаш е најдобро и за моторот и за џебот

Присутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #11 на: 14 Јануари 2014, 13:46:11 pm »
zdravo na site . pa koga doadjav od shvajcarija znaci pominav do doma okolu 2000 km mislam deka potroshiv okolu 250 evra gorivo  i patarini mi se cini deka za gorivo dadov 180 evra a  restoto patarini shto mislam deka nee mnogu. medjutoa sega niz grad gledam deka troshi dosta poveke. jas vo medju vreme isprocitav dosta raboti i normalno e vaka ne zagrean motor da troshi poveke gorivo bidejki smesata gorivo - vozduh se menuva vo zavisnost od temperaturata na motorot.Vo sekoj slucaj mene utre ke mi stigne noviot termostat pa ke vidime kako ke bide potroshuvackata koga motorot ke ima normalna temperatura.pozdrav
Ај ако земеш термостат пиши цена произведител и од кај го зема па и јас да видам да земам поззз

Отсутен vektraC1,9cdti150

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #12 на: 14 Јануари 2014, 19:06:07 pm »
eve sega pred rakometov ja zavrshiv rabotata so termostatot, si go promeniv sam i sve  e OK. pocna da ja pokazuva temperaturata, se smiri rabotata na motorot, nema cad niz auspuh i na bord kompjuterot prethodno mi pokazuvashe deka vo mesto troshi 1,4 litri a sega kazuva samo 0.7. termostatot komplet so termo davacot mi go naplatija 2550 denari.pozz.

Присутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #13 на: 14 Јануари 2014, 21:52:25 pm »
eve sega pred rakometov ja zavrshiv rabotata so termostatot, si go promeniv sam i sve  e OK. pocna da ja pokazuva temperaturata, se smiri rabotata na motorot, nema cad niz auspuh i na bord kompjuterot prethodno mi pokazuvashe deka vo mesto troshi 1,4 litri a sega kazuva samo 0.7. termostatot komplet so termo davacot mi go naplatija 2550 denari.pozz.
Што марка е и од кај го зема кај мене е со тело заедно треба да е поскап малку? Инаку добро е што си го решил проблемот позз...

Отсутен vektraC1,9cdti150

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Проблем со температура на Vectra C
« Одговори #14 на: 14 Јануари 2014, 22:21:05 pm »
pa na pakovkava pishuva CALORSTAT _ vernet .Mislam i deka ovoj nee taka specificen del pa ne mora i da e nekoja marka, a poshto sum jas od kicevo sigurno e negde od skopje poracan.  pozzz.