Автор Тема: Придобивки од поголем интеркулер  (Прочитано 11570 пати)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Придобивки од поголем интеркулер
« на: 20 Јули 2011, 08:03:32 am »
Колку се добива со вградување на поголем интеркулер ?
Дали ќе се постигни некој ефект доколку на постоечкиот интеркулер се вгради вентилатор(и) со доволно голем волумен кој дополнително ќе го лади исто како кај ладњакот?
Еве еден пример
http://freepdfhosting.com/d5ac12f0dc.pdf
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #1 на: 20 Јули 2011, 10:44:32 am »
Има неколку проблеми.Еден физички да се смести сето тоа со се вентилатори.Второ, вклученоста на вентилаторите, нон стоп да вртат или да се изработи електроника која ќе ги вклучува кога ќе има потреба.Ако вртат нон стоп имаме проблем со додататно оптеретување на моторот, алтернаторот ,можеби и негова замена со поголема сила на струјата.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #2 на: 20 Јули 2011, 10:56:29 am »
Јас би ги активирал вентилаторите само кога е притисната гаста до крај и тоа на одреден временски интервал. Пример 3 минути да вртат па да прекинат се додека не се отпушти гаста и повторно да се стисне пуна..
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #3 на: 20 Јули 2011, 11:01:31 am »
Јас би ги активирал вентилаторите само кога е притисната гаста до крај и тоа на одреден временски интервал. Пример 3 минути да вртат па да прекинат се додека не се отпушти гаста и повторно да се стисне пуна..

Сепак не мислам дека тоа може да биде по желба-туку како што кажа Маршер најдобро би било да има електроника која ке ги уклучува кога ке има потреба.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #4 на: 20 Јули 2011, 11:32:20 am »
Електрониката ќе ја направам тоа е најмал проблем. Јас размислував малку поинаку. Денес купив 2 PC вентилатори со поголем дијаметар. Точно го покриваат интеркулерот. Утре ќе мерам со дигитален термометар колкава е температурата на излез од интеркулерот па можно е ако таа температура е до 90 степени да употребам термостат за бојлер со кратка капилара па да го подесам на температура нешто помала од таа т.е. само тогаш да исклучуваат иако мислам дека ќе работат постојано :) Овие нема да се доволно решение но за пионерски потег ќе бидат доволни. Декларирани се дека влечат 140мА што значи околу 0.3А што и не е некое оптоварување за алтернаторот. Најпростите решенија обично се најефикасни :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #5 на: 20 Јули 2011, 11:37:22 am »
Електрониката ќе ја направам тоа е најмал проблем. Јас размислував малку поинаку. Денес купив 2 PC вентилатори со поголем дијаметар. Точно го покриваат интеркулерот. Утре ќе мерам со дигитален термометар колкава е температурата на излез од интеркулерот па можно е ако таа температура е до 90 степени да употребам термостат за бојлер со кратка капилара па да го подесам на температура нешто помала од таа т.е. само тогаш да исклучуваат иако мислам дека ќе работат постојано :) Овие нема да се доволно решение но за пионерски потег ќе бидат доволни. Декларирани се дека влечат 140мА што значи околу 0.3А што и не е некое оптоварување за алтернаторот. Најпростите решенија обично се најефикасни :)
Само треба да видиш вентилаторите да се доволно брзи за да не го гушат дотокот на воздух место да го зголемуваат. Дали протокот на воздух со нив е поголем отколку протокот на воздух без нив при брзини од 60 кмч.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #6 на: 20 Јули 2011, 12:01:13 pm »
Тоа ќе треба да проверам. Страшно ефикасни можам да набавам но проблемот е што работат на 220V. Со овие како што реков само ќе пробам. Дополнително ако не ги бива ќе барам соодветен за таа намена. Сепак мислам дека нема да гушат бидејќи и интеркулерот е покриен со предниот браник и само низ мал простор меѓу решетките има директен проток на воздух. Нормално швабите тоа го направиле во долниот дел од интеркулерот каде што влегува топлиот воздух од турбината. Има и дополнителни решенија со сртавање на цилиндришен алуминиумски ладњак на излезот од турбината но во моторот кај мене тоа е невозможно поради близината на цевката на излез од турбината и блокот на моторот. Единствено ако се извади гуменото црево кое ја прави врската со интеркулерот па да се стави овој ладњак на нејзино место.
http://www.siliconeintakes.com/stpg.php?page_id=pre_intercooler_cooling_pipe
кај мене во астрата има и простор да се додаде алумилиумски ладњак на самиот интеркулер од левата страна со што полесно би се оддавала топлината. Само да најдам соодветен па и со тоа ќе пробам
« Последно менување: 20 Јули 2011, 12:44:06 pm proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #7 на: 20 Јули 2011, 13:33:45 pm »
Тоа ќе треба да проверам. Страшно ефикасни можам да набавам но проблемот е што работат на 220V. Со овие како што реков само ќе пробам. Дополнително ако не ги бива ќе барам соодветен за таа намена. Сепак мислам дека нема да гушат бидејќи и интеркулерот е покриен со предниот браник и само низ мал простор меѓу решетките има директен проток на воздух. Нормално швабите тоа го направиле во долниот дел од интеркулерот каде што влегува топлиот воздух од турбината. Има и дополнителни решенија со сртавање на цилиндришен алуминиумски ладњак на излезот од турбината но во моторот кај мене тоа е невозможно поради близината на цевката на излез од турбината и блокот на моторот. Единствено ако се извади гуменото црево кое ја прави врската со интеркулерот па да се стави овој ладњак на нејзино место.
http://www.siliconeintakes.com/stpg.php?page_id=pre_intercooler_cooling_pipe
кај мене во астрата има и простор да се додаде алумилиумски ладњак на самиот интеркулер од левата страна со што полесно би се оддавала топлината. Само да најдам соодветен па и со тоа ќе пробам
Ништо со PC вентилатори-играчки се тие.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #8 на: 20 Јули 2011, 15:30:51 pm »
Ептен си во право но ништо подобро немам во моментот. Кога ќе идам кај тебе ќе поминам низ Струга и Тетово па ќе видам ако најдам некој соодветен половен од друга кола. Треба да има 120mm  дијаметар. Ставив јас еден од PC и тоа само во горна зона па додека најдам соодветен нека си дува :) положбата му е идеална. Не го попречува протокот низ решетките од браникот. Тој дел ќе се лади природно додека во горна зона ќе се лади дополнително...Сега размислувам за дополнително ладење на цевката од турбината



« Последно менување: 20 Јули 2011, 15:33:37 pm proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #9 на: 20 Јули 2011, 16:28:20 pm »
Momentalno ne. E so mene laptopot imam vo nego shema za vodeno ladenje NA interkulerot.ako ste zainteresirani da ja zakacam

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #10 на: 20 Јули 2011, 16:37:14 pm »
Па темата сама по себа кажува дека секое мислење, идеја или решение се добредојдени
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #11 на: 20 Јули 2011, 21:37:58 pm »
Професоре шо си играш со вакви играчки за деца. Мое размислување е, дали можи да се напрај некако подобар проток на воздух природен? Да се модифицира браникот, да се додаде некое делче за да го насочува воздухот во интеркулерот? Да најдиш браник од OPC или GTC.  Нешто така мислам би било по паметно, отколку да го редиш со фенови цело.......

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #12 на: 21 Јули 2011, 08:21:33 am »
Абе сето тоа е поврзано со дополнителен трошок. Овде таквите авантури коштаат. Ако размислиш колку време, нерви и пари треба да потрошиш сето тоа да го најдиш ќе видиш дека ваквите експерименти се помалку "болни". Задоволството ти е гратис :) Комплет китот за поголем интеркулер е околу 350 фунти, а еден добар вентилатор не е појќе од 20 евра... па сега ти рачунај... јас сум на распуст и несшто не ми се рачуна сега :) Башка работа е што ваквите решенија веќе се користат. Погледај на интермец шо бирекол gOJDO :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #13 на: 21 Јули 2011, 22:56:53 pm »
Веќе правам модификација на цевката од турбото до интеркулерот. Додавам ладилник кој во голема мера ќе ја намали температурата на воздухот кој влегува во интеркулерот така што истиот полесно ќе се лади во него и ќе се враќа назад во моторот со пониска температура од претходно
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Придобивки од поголем интеркулер
« Одговори #14 на: 22 Јули 2011, 00:08:12 am »
Веќе правам модификација на цевката од турбото до интеркулерот. Додавам ладилник кој во голема мера ќе ја намали температурата на воздухот кој влегува во интеркулерот така што истиот полесно ќе се лади во него и ќе се враќа назад во моторот со пониска температура од претходно


"Cold air intake"

И јас го мислев ова од поодамна,ама никако да се осудам да почнам !
Браво за ентузијазмот-сигурен сум дека ке има ефект,во најмала рака турбото ке ужива во ладен воздух ;)