Автор Тема: GPS- мерење на брзина (крадење на километража)  (Прочитано 15701 пати)

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: GPS- мерење на брзина (крадење на километража)
« Одговори #45 на: 23 Декември 2020, 20:21:28 pm »
имам проблем, ме зае*ава километражата ( механичка)... преносот од менувач иде преку спид сензор, оваков,

https://i.ebayimg.com/images/g/pX8AAOSwxDxc0KyK/s-l300.jpg
арно, ама пред 2 месеца кога откажа километражата не можев да најдам мајстор, а имаше тогаш на ебау, ист таков НОВ, за мислам 22 евра со достава до МКД...
сега најефтините  се 40евра и не праќаат до мкд...
Денес конечно бев на мајстор за друго, се ослободи канал па ѕирна и ова;
 сајлата за километража била откачена од спид сензорот, ја напикуваше, па час работеше, час не, на крај рекоа донеси друг спид сензор, нов или подобар ќе ти наместима... на враќање дома некако пак проработе, ама мислам дека ова е несигурна работа.
Нешто гледав на ебау екстерен брзиномер на ГПС
https://i.ebayimg.com/images/g/T0MAAOSwi3BfqmXQ/s-l1600.jpg

Како претпоставувам, ако ова е како ГПС, не треба ништо да се плаќа претплата и слично ??
Синот вика стаи некој стар мобилен и апликација, , ама нели треба месечно да плаќам по 100мкд за припејд ??? ... а имам едем мал смартфон. добар, така ми седи...
Ако успеам со ЕКСТЕРЕН брзиномер, би го исфрлил овој спид сензор, имам еден нов без приклучок за сајла за брзиномер, мислам дека таа сајла го успорува спид сензорот и полошо работи ???

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: GPS- мерење на брзина (крадење на километража)
« Одговори #46 на: 23 Декември 2020, 20:29:15 pm »
ГПС е бесплатен на сите уреди. Нема претплата, нема картичка.




Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: GPS- мерење на брзина (крадење на километража)
« Одговори #47 на: 24 Декември 2020, 11:49:35 am »
ГПС е бесплатен на сите уреди. Нема претплата, нема картичка.




tnx...
si poračav eden, okolu 1063mkd komplet, vo februari će dojde...kazna za brzo vozenje e sigurno 3x poveće, a opasno e von grad ako si sam a ima mesta so nisko ograničuvawe, nemaš procenka kolku voziš..
A ne se isplti mobilen da koristam, prvo držač asalen za mobillen isto e skap...imam višok mobilen i toa mal , ama treba mesečno da plaćam pretplata...ova si e ubavo, ima i alarmi da se podesat...će vidime...
baj the vej, včera  nekako prorabote kilometražata, ama izgleda ili krajčeto  na sajlata e ošteteno, temno beše, gužva pred gol vo servis... a navodno imalo porano eden vo Kisela voda što gi popraval sajlite, a neznam dali ima nova sajla da se kupuva, će prašam i toa....

Отсутен Jovana

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: GPS- мерење на брзина (крадење на километража)
« Одговори #48 на: 08 Ноември 2023, 08:40:29 am »
Koja app ja koristite za kilometrazha? . Ne mi raboti senzorot a majstor nemozham da najdam pa vo megjuvreme da ne vozam taka

Sent from my TFY-LX1 using Tapatalk


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: GPS- мерење на брзина (крадење на километража)
« Одговори #49 на: 08 Ноември 2023, 11:30:56 am »
Јас ја користам оваа: