Автор Тема: ENGINE SYSTEMS FAULT  (Прочитано 3386 пати)

Отсутен Alexa

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
ENGINE SYSTEMS FAULT
« на: 07 Декември 2013, 19:57:08 pm »
За поискусните - вие сте мој матичен на оваа тема кој треба да ми даде упут за специјалист.
Имено, враќајќи се од велес, возев околу 120 и ај викам да згазнам уште малце да продувам и дигнав 130-140, стигнав до 2500-2700 вртежи и ми се појави engine systems fault.
Аутото снема снага, стискам- не влече, ко да возам шкода фаворит
У истиот момент се помирив дека е турбото, си пролеав солзи, попцуев дватриесминути, и понесен од старата кинеска: "ако мислиш дека е турбото, онда дефинитивно е турбото", си викам - "здравје".
изгасив моторот пред патарина, стартав и го снема проблемот. Пак стиснав и пак истото. Работава е што поракава ми излага само у 5та брзина.
Дур возев накај дома, пробав да ја стискам у прва , втора, трета, до 3000 вртежи (за да се упали турбото) и проблемот го немаше.
Читав негде дека може да е до филтерот за гориво.
Да ли је то могуче? Фала ви на помошта

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #1 на: 07 Декември 2013, 20:02:03 pm »
Прво пиши што кола, тип на мотор, ако сакаш повеќе фидбек. Не е секој стрплив да бара по твоите пораки да открие што кола возиш :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Alexa

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #2 на: 07 Декември 2013, 20:09:37 pm »
:))))
Ford Focus C-max 1.6 tdci, 2005 год, 110 КС

Иначе веќе иам нефункционален ЕГР, и така ја возам веќе година ипол така.
Пред некоја недела ми се појави и Steering Assist Failure, али без никакви последици по фунцкионалноста. сеуште ја возам
ИАм EPB рачна и не ми функционира веќе 6-7 месеци, со порака EPB total failure или EPB limited failure. :)


Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #3 на: 07 Декември 2013, 20:12:39 pm »
Друже, по тоа како се грижиш за колата, боље фрли ја у отпад, можда ќе земеш некое стотче за старо железо и купи си друга.

Нејсе, по симптомите (барем за губењето сила) звучи како да е MAF сензорот, односно сензорот за проток на воздух. Во вторник правец на дијагностика кај Маршер или во Автотек, таму ќе ти кажат најдобро.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #4 на: 07 Декември 2013, 20:14:01 pm »
Ахаха :D :D Мислам дека си бара колава малку повеќе нега :D

Сеедно, веројатно како и кај сите турбо/дизели, кои снемале буст во возење, прво провери скинати црева и сензори. Најдобро е да ја закачиш на дијагностика да видиш конкретно што е грешката запишана во компјутерот. Потоа ќе биде доста појасно.



Едит: Damn you класен! ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Alexa

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #5 на: 07 Декември 2013, 20:17:12 pm »
Друже, ако почнам да ти кажувам во каква состојба беше и до кај стигнав со средување, пак ќе ми речеш дека сум луд :))))
неможе се одеднаш, гледам овие работи дел по дел да ги решавам, освен ЕГР-от нормално. сепак половна ја земав, а не нова.
ако може уште инфо каде се наоѓаат овие сервиси, и колку на пример би чинел MAF сензор, или промена на истиот? грубо....

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Re: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #6 на: 07 Декември 2013, 20:29:03 pm »
Тури ја во оглас и продај ја. Скупо возило за 7 години да црка систем по систем не е за наши луѓе. Limon auto.

Професионална дијагностика маестро, дијагностика. Тоа е тој упат.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #7 на: 08 Декември 2013, 00:52:19 am »
егр-то боље и што е извадено

Steering Assist Failure
може да е ситница,на пример да фали атф во сервото

тоа за рачната мање-више

е сега останува овој новиов проблем,кој мислам дека е ради ограничен проток на воздух или гориво


овие проблеми не треба да значат ништо ;)


Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #8 на: 08 Декември 2013, 00:58:18 am »
Znam deka e off topic ama sto si kupuval kola so tolku bolesti, neli ja proveri pred da ja kupuvas?

Po muabetov fali uste Air Bag I ABS/ESP da te zaebava I da bides komleten. Inaku motorov e istiot od Citroen, taka da bi trebalo I na nekoj majstor takov da mu e poznat.
Turboto ne veruvam deka e, tuku ti si imas maka nekoja so senzori I creva. EGR dzabe si kupuval poloven, podovro tie pari da si gi iskoristel dali za brisenje na istiot od softver ili so eventualno zatapuvanje.

Najsigurno e da si izgooglas za ovie simptomi, siguren sum deka ne si prviot so niv, taka da toa e tvojot sojuznik ako ne sakas da frlas premnogu pari ili barem da dobies pretstava sto te ocekuvai kolku.
Pozdrav, pa pisi na kraj sto bilo.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #9 на: 08 Декември 2013, 02:20:21 am »
јас го имав истиот проблем на шаран тди и се случуваше кога ке искочам на автопат и кога ке ја држам константно во 5та на иста брзина без промена повеќе од 2-3 минути, ќе застанев ќе ја изгаснев и кога ќе запалев се најнормално... МАФ сензор 30 евра за шаранот беше за твојата поима немам и не е ништо страшно

Отсутен Alexa

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #10 на: 08 Декември 2013, 09:52:53 am »
Фала ви многу на одговорите, обавезно ќе пишам што бил проблемот.
Не е исклулено и у МИ-ДА да ја однесам и да видам колку ќе побараат за све ова да испитаат и да средат.
Не ми се продава  :)

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #11 на: 08 Декември 2013, 09:57:32 am »
Понекогаш во овластен сервис може да поминеш најефтино

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #12 на: 08 Декември 2013, 10:08:54 am »
Акумулаторот колку е стар? Озбилен сум.

Отсутен Alexa

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #13 на: 09 Декември 2013, 15:18:08 pm »
па најверојатно и ми-да ќе биде изборот.
акумулаторот е стар минимум година ипол, пошо толку време ја имам колата.
пред тоа не верувам дека е брзо сменет од претходниот сопственик.

Отсутен JAck-S

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 62
Одг: ENGINE SYSTEMS FAULT
« Одговори #14 на: 10 Декември 2013, 12:52:20 pm »
Друже, ако почнам да ти кажувам во каква состојба беше и до кај стигнав со средување, пак ќе ми речеш дека сум луд :))))
неможе се одеднаш, гледам овие работи дел по дел да ги решавам, освен ЕГР-от нормално. сепак половна ја земав, а не нова.
ако може уште инфо каде се наоѓаат овие сервиси, и колку на пример би чинел MAF сензор, или промена на истиот? грубо....

Ај да пробам да ти помогнам за ЕГР

http://www.ebay.co.uk/itm/EGR-valve-blanking-block-plate-PEUGEOT-CITROEN-FORD-VOLVO-1-4-1-6-HDI-TDCi-DDiS-/170912771190

нај ефтина поправка ти е оваа... или нешто слично на неа ;)