Автор Тема: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето  (Прочитано 2317 пати)

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 964
    • nobrain.dk
Незнам дали на право место ми е ставено прашањето, ама го повикувам Филип со Пунтото и секој што би знаел да ми одговори на прашањето околу мојов проблем во врска со осветлувањето на командите на климата и греењето во моево гранде пунто, значи проблемов од скоро го забележав, по некогаш светат сјаличките но почесто не светат, на шала на смеа кога ке го удрам од страна ако не свети автоматски се пали =) така и ги сликав сликиве ..


You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #1 на: 23 Ноември 2013, 22:20:59 pm »
Сијаличките или губат контакт (имав ист ваков случај на претходното Гранде), или треба нови. Во секој случај сака отворање. Прво се вади радиото, па не се сеќавам колку страфа беа за да го ослободиш долниот дел, па има три како јазичиња од пластиката, ќе пазиш на нив, и тоа е тоа  :) Друго чаре нема :)
I’m so mean, I make medicine sick

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #2 на: 23 Ноември 2013, 22:22:12 pm »
Сијалички. Тие сијалички имаат чурук контакти, истото ми се случува и на стилото, ама ме мрзи да отворам. Само нови сијалички, и тоа од квалитетен произведувач. Малку ќе се намучиш дур да најдеш кај нас :)
Се` ти е објаснето тука:
http://www.fiatforum.com/grande-punto-guides/294064-replacing-bulbs-heater-controls.html

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #3 на: 23 Ноември 2013, 22:23:16 pm »
Јас само ги престегнав кај мене и немав проблем :)
I’m so mean, I make medicine sick

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #4 на: 23 Ноември 2013, 22:24:35 pm »
Кај мене само една зеза, дур не почне уште една, не отворам! :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 964
    • nobrain.dk
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #5 на: 23 Ноември 2013, 22:44:04 pm »
ама гледате дека од левата страна свети а од десната изгледа прегорена е макс, и тоа кога ке го чукнам од страна се пали :)))
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #6 на: 23 Ноември 2013, 22:50:31 pm »
Мораш да отвориш и да видиш, или е лош контакт, или треба нова. Во секој сучај мораш да отвориш :)
I’m so mean, I make medicine sick

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #7 на: 24 Ноември 2013, 00:01:15 am »
Сите ти се за мењање. Отварање не ти бега, и таму ти е проблемот - во сијаличките. Се` ти кажавме и ти најдовме и упатство за растурање, сеа само фрли се на работа ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 964
    • nobrain.dk
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #8 на: 24 Ноември 2013, 01:21:59 am »
тенкс а лат
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #9 на: 24 Ноември 2013, 11:13:16 am »
Normalno pred da otvaras osiguraj se koj tip na sijalicki se. Obicno se W2.3W ili W1W. Posto se specificen tip mozno e sa naides na homoprodavaci koi kje sakaat da te ubeduvaat deka toa e redok I samo oni gi imaat, realnata cena im e 14-15 den za parce zboram za Narva. Sea sum na mob, kje ti pratam link od edno mesto kaj sto jas kupuvav za 3 stop svetlo, a inaku na drugi mesta mi baraa 35-40 den za parce. NENORMALNI.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #10 на: 24 Ноември 2013, 11:41:02 am »
Арно спомна 3-то стоп светло, мислам дека треба на моето треба една-две да се сменат :) BTW, фала за приметувањето на десното стоп светло :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 964
    • nobrain.dk
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #11 на: 24 Ноември 2013, 12:22:40 pm »
fala allmightyme, bash sakav da prasam sto tip sjalicki se, a za narva nemam zborovi toa e toa
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #12 на: 24 Ноември 2013, 12:30:41 pm »
Во линкот што ти го пуштив од fiatforum точно пишува кои сијалички се (има линк):

286 Bulbs Dash , Small Wedge Base 12V 1.2W

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #13 на: 24 Ноември 2013, 13:01:08 pm »
Како не ни текна кога бев кај тебе, баш имав 7 исправни (од старите што останаа)   :-\

Инаку еве ја фирмата
http://feli-as.com/site/index.php?option=com_contact&view=contact&id=2&Itemid=57&lang=mk

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Фиат Гранде пунто проблем со осветлувањето
« Одговори #14 на: 24 Ноември 2013, 13:31:09 pm »
ама гледате дека од левата страна свети а од десната изгледа прегорена е макс, и тоа кога ке го чукнам од страна се пали :)))

Очекувај една по една да се гасат.