Автор Тема: Термостат од Рено 5 на Алфа Ромео (може да се користи и кај други автомобили)  (Прочитано 3634 пати)

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Поради високата цена на термостатот а и неговата недостапност се одлучив да направам модификација т.е да ставам термостат од рено 5. Цената на нов термостат наменет за Алфа Ромео Crosswagon 1.9 јтдм 110kw во овластен е 22000, додека нарачан од Грчка е 80 еур, цената на термостат од рено 5 350ден па решив да пробам.
Купен е термостат кој отвара на 83C можеби ќе беше подобро да се најде некој 87-90.
 





Обавезно да се дупне за да може топлата вода да стигне до термостатот.







Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Ја не би. Ризикуваш многу за да заштедиш 80е. И тоа тие 80 ги даваш еднаш во 4-5 години.
А вака, намален проток на вода, зголмен притисок, недоволно ладење, можно поголемо оптоварување на водна пумпа и сл. глупости. Ако прегрее дизел мотор - тури му пепел!


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Не се проблем 80 еур. Ако не е оригинален не тера многу време. Со колата дојде нов термостат на F беше марката не тераше ни 4 месеци. Едино  оригинален BHER мислам беше марката тера подолго време. Ова е видено на други форуми наменети за Алфа и веќе е испитана ствар.
Сепак на свој ризик.
Колата е пробана денес поврзана на торк и тепературата во ниеден момент не помина 90Ц возена е преку 180кмх генерално си функционира одлично.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
termostat od Fiat Uno otvara na 87 stepeni, vidi od Lada Niva najeftini se i najdoverlivi.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Мене ме интересира колку е доверлив овој термостат?Дали би терал 2-3 години или може да му текни од нигде никаде да си еб* мамата.Али пак пошо е евтин можиш секоја година не по еден туку по два да му менуваш,така да нема гајле. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Re: Одг: Термостат од Рено 5 на Алфа Ромео (може да се
« Одговори #5 на: 20 Ноември 2013, 22:29:13 pm »
Мене ме интересира колку е доверлив овој термостат?Дали би терал 2-3 години или може да му текни од нигде никаде да си еб* мамата.Али пак пошо е евтин можиш секоја година не по еден туку по два да му менуваш,така да нема гајле. :)
Ti imase reno? Ti treba da kazes. :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Со првото имав мака после 250-тина Ккм и тоа голема,али тоа е приказна за себе,долга и трагична.А со второто еве веќе 50Ккм немам ниту масло сменето,а термостат незнам дали има... :D :D :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Поради високата цена на термостатот а и неговата недостапност се одлучив да направам модификација т.е да ставам термостат од рено 5. Цената на нов термостат наменет за Алфа Ромео Crosswagon 1.9 јтдм 110kw во овластен е 22000, додека нарачан од Грчка е 80 еур, цената на термостат од рено 5 350ден па решив да пробам.
Купен е термостат кој отвара на 83C можеби ќе беше подобро да се најде некој 87-90.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Обавезно да се дупне за да може топлата вода да стигне до термостатот.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



добро.. убава иновација. вака склопено, изглед аодлична солуција за било која кола. можеш термостатов да го туриш буквално на самиот влез од хладњакот.. никад не ми текнало ама не сум ни размислувал...

ама од синоќа кога го видов ми текна нешто друго... зашто не се стави обратно термостатот? ок дупче нека има за да цвиркулира, ама ако го туриш обратно термостатот, мерниот дел од него ке биде завртен директно накај доводот на топлата вода и поточно-попрецизно ке мери.

инаку... браво за идејава...

п.с. тоа што си зел термостат со пониска температура е подобро. во случај да почне да затајува ке видиш навремено. ке почне да приподига температура колата, па ке реагираш пред да биде предоцна...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Поради високата цена на термостатот а и неговата недостапност се одлучив да направам модификација т.е да ставам термостат од рено 5. Цената на нов термостат наменет за Алфа Ромео Crosswagon 1.9 јтдм 110kw во овластен е 22000, додека нарачан од Грчка е 80 еур, цената на термостат од рено 5 350ден па решив да пробам.
Купен е термостат кој отвара на 83C можеби ќе беше подобро да се најде некој 87-90.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Обавезно да се дупне за да може топлата вода да стигне до термостатот.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



добро.. убава иновација. вака склопено, изглед аодлична солуција за било која кола. можеш термостатов да го туриш буквално на самиот влез од хладњакот.. никад не ми текнало ама не сум ни размислувал...

ама од синоќа кога го видов ми текна нешто друго... зашто не се стави обратно термостатот? ок дупче нека има за да цвиркулира, ама ако го туриш обратно термостатот, мерниот дел од него ке биде завртен директно накај доводот на топлата вода и поточно-попрецизно ке мери.

инаку... браво за идејава...

п.с. тоа што си зел термостат со пониска температура е подобро. во случај да почне да затајува ке видиш навремено. ке почне да приподига температура колата, па ке реагираш пред да биде предоцна...

Taka e staven, so mereniot del zavrten nakaj dotokot voda t.e svrten nakaj motorot.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Bravo za rabotata, inaku termostatite kaj Alfa vo slucaj na rasipuvanje ostanuvaat otvoreni t.e. ne moze da se postigne temperatura rabotna. Ovoj termostat kakva zastitna opcija ima?

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Re: Одг: Термостат од Рено 5 на Алфа Ромео (може да се
« Одговори #10 на: 21 Ноември 2013, 18:23:32 pm »
Bravo za rabotata, inaku termostatite kaj Alfa vo slucaj na rasipuvanje ostanuvaat otvoreni t.e. ne moze da se postigne temperatura rabotna. Ovoj termostat kakva zastitna opcija ima?
Skoro kaj site ponovi koli ostanuvaat otvoreni ili rano otvaraat pri neispravnost. Kaj ovoj opcija ima .. da nosis rezervno crevo vo gepek i stravciger. :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
бидејки ке осетиш и видиш дека се крева температурата на моторот повеке одошто треба...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Si kazha choekot. Na svoj rizik.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.