Автор Тема: Engine block sealer - Функционираат или не?  (Прочитано 3318 пати)

Отсутен SirPsyhoSexy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 773
Engine block sealer - Функционираат или не?
« на: 13 Ноември 2013, 23:18:21 pm »
Би сакал да ми каже дали некој има позитивно искуство со engine block sealer од било која марка? Деновиве колава на таткоми почна бел чад да дими после некое прогуглување и вика head gasket... Е сеа тоа е многу работа, но ако мора ќе се праи... Ако има некој некаков совет би бил добредојден :)

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #1 на: 13 Ноември 2013, 23:30:58 pm »
Mora da se pravi. Dodusa ednas mnogu odamna na edno tiko mu lupnav kafe I da ti kazam pravo zavrisiv rabota. :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #2 на: 13 Ноември 2013, 23:50:47 pm »
Би сакал да ми каже дали некој има позитивно искуство со engine block sealer од било која марка? Деновиве колава на таткоми почна бел чад да дими после некое прогуглување и вика head gasket... Е сеа тоа е многу работа, но ако мора ќе се праи... Ако има некој некаков совет би бил добредојден :)

мењај дихтунг на глава и не си играј патлакот... ако е до дихтунгот.. може и пострашно да биде, на пример глава прсната...

што кола е друже?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен SirPsyhoSexy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 773
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #3 на: 14 Ноември 2013, 00:19:29 am »
Мондео 2.0 тдци 96 kw

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #4 на: 14 Ноември 2013, 00:34:05 am »
мењај дихтунг, не си играј. фордовите, поготово дизелите имаат проблем со слаб проток на вода низ главата, па уште треба да му фукнеш нешто за затињање на дупки, што дополнително ке го намали протокот на вода... ке го изгориш моторот... значи главата надвор, на тестирање истата па после склапај... успат препорачувам смени гумици на вентили, на ачик ти е...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #5 на: 14 Ноември 2013, 01:26:38 am »
Дај бе не се заебавај, не е научна фантастика да се смени глава гумици на вентили. Знам дека проблем се финансиите, ама да се дупчош со engine sealant, можеш повеќе проблеми да си направиш. Парите што ќе ги дадеш за тоа средство и дефектот понатаму ќе си караш мајка.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #6 на: 14 Ноември 2013, 01:39:28 am »
Menjaj dihtung na glava ne se zezaj.

Отсутен SirPsyhoSexy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 773
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #7 на: 14 Ноември 2013, 09:07:11 am »
Нешо чудно се дешава со колава.... На моменти чади бел чад на моменти не чади и тогаш кога го турираш чади црн чад баш колку шо си треба. Колава фабрички е со дпф и тој е отстранет од предходниот сопственик на возилото, но не и софтверски. Колата коа ја гасиш врти перката на најака брзина па треба да даеш контакт да се изгаси. Неможеме да и влеземе у трага шо е со возилово.... Бевме во автотек електроник и коа го видоа белиот чад викаат првин ова да се напраи па после ќе го глеаме софтверот, но проблемот е шо не чади нонстоп... Неможе на момент дихтунгот да е добар а на момент да пушта. Ако пушта ќе пушта нонстоп. Каде можам да купам тестер?


Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 891
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #8 на: 14 Ноември 2013, 09:23:54 am »
ако е дихтунгот проблем ке крева и температура, можи и да изгуби снага.

Отсутен SirPsyhoSexy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 773
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #9 на: 14 Ноември 2013, 09:25:01 am »
Не дига температура, иде 220

Отсутен mickooo7

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 32
  • ne go potcenuvaj avtomobilot do tebe....
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #10 на: 14 Ноември 2013, 11:22:30 am »
Drag Prijatele.....Ako e belo siv cad.....imas 3 opcii....
Prvo palenje sabajle..dali e belo_siv cadot..?...dali posle 20-30 sec.go snemuva?? I se pojavuva cadot meguvremeno?
1.Dihtung....Znaci gubenje voda..so tecenje nekade od crevo ili pod kola...
2.Hladnjak....Pod kola i na parno parea na prozori.
3.Glava....Go gubi fluidot vo dvizenje..poradi reakcijata na mikro puknatinata i temperaturata na materijalot od sto e napravena glavata i tn.(proverka na uljeto..ako ne e pokacen levelot..togas e megu ventil nekoj...vleguva kako mnogu mali kapki voda..poradi zgolemenata temperatura i izleguva niz cevkite kako cad izmesan...
Prilog sredstvovo...Stavi go slobodno..Za da zastedis na vreme i pari a koga togas moras da smenis glava ili dihtung...
Na Americki forum procitav..imaat kompozit koj se koristi za ovie problemi,garancija davaat i do 4-5 godini...go ima na e-bay 30$...
Brend na sredstvovo...ima 3-4 na pazarov...na Luk Oil imas 500 den e ..go zaboraviv Imeto ..No ako sakas ke Sirnam...I ako sakas mozam da ti dadam br.od Covek sto raboti vo CRC...Isto taka e mn.dobar brend za penetranti ..lepila i tn imaat se i sesto...
 :-\  Pozdrav.
the real deal...

Отсутен mickooo7

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 32
  • ne go potcenuvaj avtomobilot do tebe....
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #11 на: 14 Ноември 2013, 11:29:24 am »
I ke zaboravev....Stavii i voda malku vo rezervoarot malce nad dozvolenoto...Zagrej ja na rabotna temperatura...Neka ukluci termostat..pocekaj da zavrtat perkite,,togas vodata ke pocne da kruzi niz ..motorot.....Otvorigo ..Kapaceto ..poleka i gledaj dali vodata ke pocne da izleguva niz rezervoarceto...Ako pocne da Izleguva..togas Imas pritisok od Nekade,,Vleguva vozduv od nekade..Vodna pumpa ..creva i tn.Ako ja povlece nadole....baraj vo dihtung ili Glava....po tvoevo objasnivanje i simptomite ..kazuvaat na Glava.....no sepak probaj...
the real deal...

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #12 на: 14 Ноември 2013, 11:44:33 am »
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,1681.225.html

Друже мене ова ми помогна,450денари е,Америчко производство.Е сеа кај беше ситуација х,не значи дека и кај тебе би помогнало,али пробај.

Јас го зедов за камионот,кој иако направен целосен сервис,нови дихтунзи итн.итн ми линееше антифриз(на вода не линееше) од 1,2,4 глава(посебни глави се сите 6).По консултација на еден од најискусните мајстори во Мк(за таа марка на камиони) ми беше посочено дека треба да ставам некое средство,дека и пак да сменам нови дихтунзи пак ке линее и дека во 95% од случаите е така.
Го послушав ставив од средството и ете ден денес камионот нема мака,има поминато над 30Ккм и не губи ни грам течност.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #13 на: 14 Ноември 2013, 14:28:30 pm »

Незнам каде можи да се купи, во Плинмонт имаш проверка исто вака за 300 денари. Јас бев за 5 минути работи ќе ти кажат дали имаш проблем или не.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Engine block sealer - Функционираат или не?
« Одговори #14 на: 14 Ноември 2013, 14:46:09 pm »
го има во wurth истово вакво