Автор Тема: чуден проблем со мењач  (Прочитано 16901 пати)

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #15 на: 27 Октомври 2013, 21:06:14 pm »
појдиси на мајстор и ке ти казе најубаво вака на не видено сите тресеме зелени си ги казуваме нАСите патешествија со менјачи и кумплуг ;) !!!!!!
:D :D :D

Отсутен TDI-freak

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 57
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #16 на: 27 Октомври 2013, 22:00:23 pm »
vi blagodaram site za info sakav licno da znam sto moze da bidi problemot! se informirav dobro taka i otidov na saglam majstor go proveri hidraulicniot kuplug i rece deka e vo odlicna sostojba, problemot bil vo korpata i lamelata, treba da se promenat so novi sto i ne se bas eftini  ??? isto taka treba za promena e set kais so vodna pumpa. od financiskite moznosti ovie ke gi sredam vo pocetokot na narednata godina +  planiram za remapce od 110ks na 135ks

pozdrav

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #17 на: 27 Октомври 2013, 22:19:02 pm »
vi blagodaram site za info sakav licno da znam sto moze da bidi problemot! se informirav dobro taka i otidov na saglam majstor go proveri hidraulicniot kuplug i rece deka e vo odlicna sostojba, problemot bil vo korpata i lamelata, treba da se promenat so novi sto i ne se bas eftini  ??? isto taka treba za promena e set kais so vodna pumpa. od financiskite moznosti ovie ke gi sredam vo pocetokot na narednata godina +  planiram za remapce od 110ks na 135ks

pozdrav

кхм кхм.. не дека се фалам ама:

по оваа информација, се враќаме на првиот мој заклучок... сет ламела+корпа+друхлагер...

:)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен TDI-freak

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 57
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #18 на: 27 Октомври 2013, 22:30:23 pm »
si imal vakov slicen problem na tvojata kola?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #19 на: 27 Октомври 2013, 22:48:11 pm »
не на една... на многу... тоа што го напиша ти во описот горе, во 99% ситуации е кога ке се расипе или искриви корпа. не возиш многу затоа не се среќаваш со таков проблем па затоа и насловот ти почнува со ЧУДЕН ПРОБЛЕМ... ништо чудно како што реков, малтене секојдневие... чим загрее корпата не одваја од ламелата. а тоа може да биде и од констатно држеше на ногата на кумплунгот. иако ти мислиш дека кумплунгот е пуштен, несвесно на прво прикочување веке притискаш по малку, па уште и ако понагло лупнеш на гас, ламелата сигурно пролизгува, се гори а и ја гори корпата... ова пример дадов, не значи дека и кај тебе е така... а ако е така, отишло у неповрат, треба да се мења...

друго е на пример дека може и неквалитетот на материјали да се во прашање или фабрична грешка на корпа, или пто ја знам, некаков удар па пукнал некој забец од корпата.. може и заебан друх лагер да ја оштети корпата... многу работи можат да доведат до таа појава што ја опиша ти, а во суштина епилогот е ист и проблемите се исти... не одваја, со мака излегува и со мака влегува во брзина...

решание?
има:
промена на цел сет: ламела+корпа+друх лагер...

поздрав...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #20 на: 28 Октомври 2013, 00:20:49 am »
I zamaec.  kaj nego e dvomasen. Lamelata e bez federi kaj 110KS TDI. Federite se vo zamaecot.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #21 на: 28 Октомври 2013, 01:14:10 am »
бугар... пак тропаш... прибери се...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #22 на: 28 Октомври 2013, 08:39:11 am »
бугар... пак тропаш... прибери се...

? ne si videl dvomasen zamaec i ne znaes i deka toj e del od kumplung setot ?????

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #23 на: 28 Октомври 2013, 08:44:47 am »
bugar vo pravo e onak...ne bi treblo da ima ovaa kola takov zamaec, no sepak bi sakal da go znam tocniot model ???

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #24 на: 28 Октомври 2013, 09:29:37 am »
бугар... пак тропаш... прибери се...

? ne si videl dvomasen zamaec i ne znaes i deka toj e del od kumplung setot ?????

сеуште тропаш глупости. сеат толедо од 99-та нема такво нешто на себе, а плус и дијагностицирано е веќе што е, само треба некој да се врати наназад и да ја прочита темата, пред да тропне нешто такво како констатација.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #25 на: 28 Октомври 2013, 09:37:25 am »
Polo 1.9 D od 1996 ima dvomasen zamaec a Seat Toledo 1.9TDI Nema. Site TDI 110 se so dvomasen zamaec. tdi 90 1Z kaj Golf 3 nema dvomasen zamaec. TDI 90 prvite od 1998 kaj Golf IV ne znam do koj seriski broj bese ne se so dvomasen zamaec.
Sve drugo e dvomasen.

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #26 на: 28 Октомври 2013, 10:06:15 am »
ne sum bash siguren, ali pa toa nema veze... sepak problemot e vo potisnata nema potreba od promena na zamaec ako kolata ne trese i nema tropanje...

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #27 на: 28 Октомври 2013, 10:07:47 am »
Ako zamaecot ima lufta pogolema od propisanata od proizvoditelot pozelno e do smenis. Baska vtoriot moment e deka moze da se smeni od dvomasen na obicen (i posle menuvacot ke ti bide rezerven del).

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #28 на: 28 Октомври 2013, 10:22:54 am »
nema veze...pola i vise koli vo skopjevo koi koristat dvomasen zamaec se prepraveni so zamaec od golf 3 tdi...

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 672
Одг: чуден проблем со мењач
« Одговори #29 на: 28 Октомври 2013, 10:39:25 am »
го возам истото возило со истиот мотор-потполно истите симптоми ги имав и јас пред година дена и се реши проблемот со промена на сет ламела+потисна+друк лагер+двомасен замаец. Целиот комплет чинеше околу 500 евра пошто само замаецот беше околу 200-230 евра