Автор Тема: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna  (Прочитано 35035 пати)

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #150 на: 08 Октомври 2013, 13:46:13 pm »
Значи ја решивме загатката дека транспортот носи повисока цена. :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #151 на: 08 Октомври 2013, 13:47:53 pm »
Мене ми има логика транспортот да носи повисока цена. Да га еем, треба некој да ги плати луѓето и сите трошоци што од пи**е си материне се носат колите. Не бродови, пристаништа, чуда, чудеси...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #152 на: 08 Октомври 2013, 14:12:56 pm »
Нека не е Колт, ете Лансер. Може?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #153 на: 08 Октомври 2013, 14:21:08 pm »
Што дали може?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #154 на: 08 Октомври 2013, 23:02:21 pm »
Да, ама тие се склапаат/произведуваат у пи**е си материне ваљда дека имаат ефтина работна рака, мали даноци whatever :S.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #155 на: 08 Октомври 2013, 23:14:46 pm »
Да, ама тие се склапаат/произведуваат у пи**е си материне ваљда дека имаат ефтина работна рака, мали даноци whatever :S.

Не би рекол дека ова е случај со Јапонија.

Како и да е, има доста работа додека да се донесат во Европа, така сосема логична ми е повисока цена на чинење.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #156 на: 09 Октомври 2013, 00:53:28 am »
Само акцизата ги сече неевропските марки, ни траснпорт ни рака ни бутур.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3665
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #157 на: 09 Октомври 2013, 21:16:42 pm »
Скапа или не, Тојота ќе продава над милион парчиња годишно.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #158 на: 09 Октомври 2013, 22:27:02 pm »
Некако ми изгледа дека Тојоткиве се за луѓе што не сакаат да ризикуваат ништо, според то толку и можат да добијат. Сигурните инвестиции имаат мали камати. Здрави, досадни, ни смрди нит мирише модели.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #159 на: 09 Октомври 2013, 23:03:25 pm »
Zosto nekoj bi rizikuval nekade kade sto znae deka nisto poveke nemoze da dobie od toa sto e ponudeno? Ova ne e berza!

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #160 на: 09 Октомври 2013, 23:55:23 pm »
Епа ете гледаш еден куп има такви што мислат како тебе :)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #161 на: 10 Октомври 2013, 00:52:16 am »
Auuuuuuu vidis ne znaev deka koga kupuvas kola treba da rizikuvas ?

Fala sto me prosvetli, ke umrev a nemashe da znam!

Uste da mi kazes sto dobivas so rizikot osven moznost da zagines so nesigurna kola, ke ti bidam neizmerno blagodaren!
« Последно менување: 10 Октомври 2013, 12:29:07 pm Sportex »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #162 на: 10 Октомври 2013, 07:51:23 am »
Да, ама тие се склапаат/произведуваат у пи**е си материне ваљда дека имаат ефтина работна рака, мали даноци whatever :S.

Не би рекол дека ова е случај со Јапонија.

Како и да е, има доста работа додека да се донесат во Европа, така сосема логична ми е повисока цена на чинење.
Не со Јапонија, али со Tурција и тоа како! :)

http://www.toyotatr.com/?m=p&pid=112

•Turkish plant is the first to start production of the new generation Corolla outside Japan
•TMMT will export Corollas to be sold in more than 50 countries globally including Middle East, North Africa and Central Asia
•Totally 150 Million Euro investment has been realised for Corolla project of Toyota Turkey and 900 members hired for the project

Така да, фрлете ги муабетите за скапа рака и превоз у река.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #163 на: 10 Октомври 2013, 14:44:49 pm »
Auuuuuuu vidis ne znaev deka koga kupuvas kola treba da rizikuvas ?

Fala sto me prosvetli, ke umrev a nemashe da znam!

Uste da mi kazes sto dobivas so rizikot osven moznost da zagines so nesigurna kola, ke ti bidam neizmerno blagodaren!

Еве јас возев Тојотка D-4D во иста генреација какомојата канта. Веројатно само мојата канта има мнпгу повеќе изминато. Отидов до Ниш и назад во еден ден и кога седнва во моено говно, добив насмевка.

Е сега неизмерна благодарност не мора .. мислам не го спасив светот од глад и од глобално затоплување.

Што сеоднесува до ризиците, се ризикува купување на нешто што не се утабало 2 милиони пати туку е ново и непроверено во статистиката и ништо тука не вели дека е несигурно, иако може да се покаже статистички во која и ти би бил дел дека нешто било сјебано до толку да се спи*ш тотално, во замена на неопипливите параметри што не се мерат со четврт бурек и гајба пиво во контра. На пример да ти беде интересно.

Во Тојотката не може тоа!

Значи зошто би патувал со авион на пример или би скокал со падобран или би ловел лав со Swiss Army Knife.

Просветлувањето е: Бидејки има многу луѓе како тебе статистички Тојота супер продава. Ништо не е лошо да се игра на сигурно. Не знамо зошто толку цинизам.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: CARclub Тест: Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna
« Одговори #164 на: 10 Октомври 2013, 15:03:15 pm »
Fala na objasnuvanjeto, mnogu filozofiras da ne si profesor?

Cinizmot bese od tvoja strana, zatoa i ti replicirav!

Imeno, najdi mi prasanje na forum kaj nekoj prasuva, dali e ovaa kola nesigurna, se rasipuva li, ima li problemi oti bas takva sakam, ili site prasanja pri nabavka na avtomobil, pogotovo poloven, se vo sprotivne kontkest!

Patem za lavot i Swiss Army Knife na VictorInox, za negovata cena ke kupis model od Boker, Spyderco, Pohl Force  so koj ke imas sansi da go ubies lavot, to est ke go smalis rizikot da bides izeden !  ;D

letanjeto so avion za tvoe infoemnogu posigurno prevozno sredstvo od avtomobilot ! ;D

Za skokanje so padobran nemas potreba, toa go pravat onie na koi toa im e sostaven del od rabotata ili zaljubenici vo toj sport.  ;D ;D

I na kraj, jas ako sum razmisluval spored tvojot arsin ke kupev Toyota Corola ili Golf, a nemashe da zemam kola so nedokazan motor koj prvpat se pojavi na pazarot.