Автор Тема: Лер гас и работење на моторот прашање?  (Прочитано 15606 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #15 на: 22 Септември 2013, 07:53:29 am »
Inaku kako shto znam toj ti upravuva so ventilite, t.e. gi otvara pobrzo/posporo vo zavisnost od obrtaite i optovarenosta...
Управува со вентилите, ама не побрзо - поспоро, туку порано - покасно. И тоа за солидна бројка изразена во степени.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Apostolski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг:
« Одговори #16 на: 22 Септември 2013, 09:02:41 am »
A znaci treba da se otvara skroz ???

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #17 на: 22 Септември 2013, 09:05:23 am »

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #18 на: 22 Септември 2013, 09:20:05 am »

Отсутен Apostolski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #19 на: 22 Септември 2013, 09:39:31 am »
pa ne bilo mn, odrpilika za kolku vreme bi go sredile ova, da znam da planiram so da praam, poso mi treba kolata...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #20 на: 22 Септември 2013, 10:17:39 am »
точно така....
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Apostolski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #21 на: 22 Септември 2013, 10:19:45 am »
иначе тоа 3 слика малечкото е тоа тој варијатор?

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #22 на: 22 Септември 2013, 22:08:32 pm »
Inaku kako shto znam toj ti upravuva so ventilite, t.e. gi otvara pobrzo/posporo vo zavisnost od obrtaite i optovarenosta...
Управува со вентилите, ама не побрзо - поспоро, туку порано - покасно. И тоа за солидна бројка изразена во степени.
to mi bese zborot, bitno se objasna. Inaku da Apostoloski, toa poslednoto e varijator. Moze ne mora da se menuva cel moze i da se reparira solidno, zavisi od gradbata... Gore dolu edna den ke otepas... treba rebrastiot da se vadi poklopecot bregastata i da go namestis palenjeto koga gi vrakas, palenjeto na bregasta, t.e. pozicijata na bregastata vo odnos na radilicata...diktonot mislam deka mozes stariot da go iskoristis ako e gumen i vo dobro stanje (kaj mene e gumen, ne znam kaj tebe kakov e...)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #23 на: 22 Септември 2013, 22:08:48 pm »
Inaku kako shto znam toj ti upravuva so ventilite, t.e. gi otvara pobrzo/posporo vo zavisnost od obrtaite i optovarenosta...
Управува со вентилите, ама не побрзо - поспоро, туку порано - покасно. И тоа за солидна бројка изразена во степени.

@Simo, ова претставува начин на функционирање на варијатор како на видеото ? Ја според видеово заклучувам дека варијаторот управува со брегастата која ке ги отвора вентилите до одреден степен или пак ке ги отвора нешто повеке од нормалното. Односно на ниски вртежи вентилите се отвораат помалку, а на повисоки вртежи кога бараш перформанси, брегастата ги отвора повеке вентилите за да влезе поголемо количество на гориво  ?

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10270
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #24 на: 22 Септември 2013, 22:23:25 pm »
ova e druga tehnologija, ima razlicni izvedbi, se koristi za slicna cel i moze da se kombinira so varijator, ali kako shto znam moze da se resi i so ovie hidraulicnive ventili(samosteluvaki)... ustvari ista e celta sa site tie sistemi- da se postigne maksimalen torq na cel opseg na vrtezi...

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #25 на: 22 Септември 2013, 22:28:42 pm »
Фило, управува со вентилите порано-покасно, а не како vtec - повеќе.

Не сум гледал како работи конкретно овој варијатор, ама штом е варијатор мислам дека неможе да направи ништо друго освен менување на фазниот агол. 

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #26 на: 22 Септември 2013, 22:31:49 pm »
Само аголот. Лифтот си останува исти.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #27 на: 22 Септември 2013, 22:33:43 pm »
Како овде на ова видео на 1:00 ?

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #28 на: 22 Септември 2013, 22:41:16 pm »
Работи на ист принцип како Vanos кај BMW...на видеото некаде од 3:00 се гледа принципот...



Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #29 на: 22 Септември 2013, 22:53:48 pm »
^^
Истиот принцип како и кај моето видео. Ок. Корисна информација, научив нешто ново :)
Сега уште утре на таткоми да му го покажам ова, пошто му го покажав клипчето како работи колава, ми вика вентили му тропаат, треба да ги штелова.
Му објаснив за варијаторот, ме гледаше бледо и почна да ми држи предавања како се мести брегаста, како тоа треба на прв и четврти цилиндар вентилите да ги подесиш да бидат затворени, со тоа што 4-от цилиндар е на палење на свекица, а првиот цилиндар ке усисава гориво и незнае што е тоа варијатор, па ми вика неможе тоа така, како е што е :D
И дали овие пунтовци се со разводник или не ? Кога излегува разводникот од мода кај возилата ? Уште тоа сакам да го знам, оти за таткоми, иако пунтово е од 2000 година, имало разводник.