Автор Тема: Проблеми со клима!!  (Прочитано 6489 пати)

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #15 на: 11 Април 2015, 22:34:07 pm »
Мислам дека прашањево ќе го поставам во вистинската тема.

Денес ја возев Фиестата со пуштена клима. Додека работеше климата од пределот кај хаубата кај совозачот се појавува некој звук како штракање на секои 20-30 секунди. Звукот во кабината се слиша кога стоиш на семафор или кога возам под ниски вртежи. Кога ќе кренам хауба звукот е погласен и е во вид на штракање (нешто како "цк") на некој интервал од 30 секунди. Инаку климата работи прописно нема аномалии. Дали има некој појма што е?

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #16 на: 12 Април 2015, 01:28:17 am »
Веројатно тоа е релето што го вклучува и исклучува компресорот.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #17 на: 12 Април 2015, 02:20:05 am »
Мислам дека прашањево ќе го поставам во вистинската тема.

Денес ја возев Фиестата со пуштена клима. Додека работеше климата од пределот кај хаубата кај совозачот се појавува некој звук како штракање на секои 20-30 секунди. Звукот во кабината се слиша кога стоиш на семафор или кога возам под ниски вртежи. Кога ќе кренам хауба звукот е погласен и е во вид на штракање (нешто како "цк") на некој интервал од 30 секунди. Инаку климата работи прописно нема аномалии. Дали има некој појма што е?

тоа е електро магнетот од компресорот. можни се 2 причини за истото, т.е. една од овие две е:

1. компресорот е релативно силен, брзо изладува и исклучува. има термостат што ја мери температурата на изладениот фреон кај хладњачето што дува во кабина..

2. малку по болна причина е ова... ти фали фреон. и ке си го расипеш компресорот ако го оставиш така да работи. значи кога ке дојде уште потопло време, да речеме 30 степени надвор, ке ја пуштиш климата да дува со тоа што ке ја наместиш да влече воздух од надвор. ако пак го прави тоа, правец на мајстор за клими... спреми помеѓу 800 и 1500 денари за дополнување и евентуално уште пари за отклонување на дефектот поради кој и изгубила фреон...


да.. знам дека ке речеш сега дека ладела... тоа значи дека или е првата причина или ако е втората, тогаш од негде по малку пушта...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #18 на: 12 Април 2015, 09:06:32 am »
Златко, и кај мене така прави. Мислам дека уште од почетокот, од време на време може да се слушне тоа 'цк. Инаку си лади климата па мислам дека не би требало да е некаков проблем.

Дали ако го наместиш да не прима воздух, туку да го циркулира внатрешниот повторно го има тој звук? Не би требало да го има у тој случај.
« Последно менување: 12 Април 2015, 09:55:03 am Allexxander »

Отсутен timoha

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #19 на: 12 Април 2015, 16:16:54 pm »
И кај мене на фиестата штракнува еднаш на почеток кога ја уклучувам инаку си лади малку послабо сега одколу пред 6 год кога ја купив. највероватно недостасува фреон?.,.,

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #20 на: 12 Април 2015, 17:10:05 pm »
A може и филтерот за кабина да е...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #21 на: 12 Април 2015, 18:22:21 pm »
 Го сменив филтерот пред 2 месеци. Ќе ја однесам во Вторник на сервис да ја проверат. Ќе ви пишам што е. Може ќе има и друг со истиве симптоми.

Како што кажа Онак можно е да фали фреон. Денес се возев низ Скопје со пуштена клима и не дуваше баш коска ладно.
Вчера ја возев доцна попладне и тогаш ми ладеше добро со оглед дека надворешната температура беше умерена и немаше сонце да загрева во кабината.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #22 на: 12 Април 2015, 19:58:24 pm »
Абе кај мене одамна прави така, да фалело фреон ќе цркнел компресорот до сега али шо знам. Мислам дека така си е, сеа ме тераш и ја да одам да ја проверувам  :)

@Timoha Тоа да коа ќе ја пуштиш на почеток, ама потоа додека работи знае од време на време да го праи тоа цк што го спомна златко.

@ Онак, само проверка колку чини? Ова од 800 до 1500 денари ама ако дополнува? И дај препорачајте добар мајстор за клими.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #23 на: 12 Април 2015, 19:58:42 pm »
mozno e da ima i mnogu freon .. taka mu se sluci na mojot sura po greska ja zgresile gramazata i se svariv od bitola do skopje  a denes na mojata ja probav klimata gledam slabo duva go izvadiv filterot za polen [bese gjon] no pak slabo duva ke mora da se dopolni freon

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #24 на: 13 Април 2015, 02:07:09 am »
Абе кај мене одамна прави така, да фалело фреон ќе цркнел компресорот до сега али шо знам. Мислам дека така си е, сеа ме тераш и ја да одам да ја проверувам  :)

@Timoha Тоа да коа ќе ја пуштиш на почеток, ама потоа додека работи знае од време на време да го праи тоа цк што го спомна златко.

@ Онак, само проверка колку чини? Ова од 800 до 1500 денари ама ако дополнува? И дај препорачајте добар мајстор за клими.

за да ти провери колку фреон има, мора со апаратот ДА ГО ИЗВЛЕЧЕ целиот што го имаш во кола. притоа ке ги извлече и масните наслаги, па ке го исфилтрира фреонот пред да го врати назад... значи 90% ке ја заврши работата уште при проверка и патем ке ти каже колку има и колку ке те кошта ако сакаш да ти дополни.. ни проверка беспари нема...


што се тиче климаџии за автомобили, ако чекате среде лето, обично излагаат на групер некои пакети за проверка и допуна, не знам кои се  и со колкава доверба би настапил прем анив со оглед дека не ги знам и незнам дали да им верувам, ама затоа цеко, кај жуц, т.е. близу раде кончар, е проверн мајстор.. он и неговите 10-тина вработени...

знам дека за допуна нешто како 150-200 денари 100 грама фреон се + нели работата... и плус секако бојата за фреон се доплаќа ако сакаш да откриеш од каде дишело.. во цената за бојата имаш и една бесплатна контрола за протекување (да откријат од каде дише).. значи доаѓаш  за 10-15 дена, со ув лампа проверуваат и кога ке откријат од каде е ке ти кажат колку ке те чини поправката...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #25 на: 05 Мај 2015, 11:22:21 am »
Климата не ми лади као што треба... Ја пуштив пред некој ден ама слабо... Дај кажете некој добар сервис. Како се викаше, имам гледано тука на форумов СалеСк ставаше слики мислам од еден сервис кај што ја носел неговата кола... ??

Едит: Интерфриго биле. Добри се?
« Последно менување: 05 Мај 2015, 11:33:02 am Allexxander »

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #26 на: 05 Мај 2015, 11:35:04 am »
Го сменив филтерот пред 2 месеци. Ќе ја однесам во Вторник на сервис да ја проверат. Ќе ви пишам што е. Може ќе има и друг со истиве симптоми.

Како што кажа Онак можно е да фали фреон. Денес се возев низ Скопје со пуштена клима и не дуваше баш коска ладно.
Вчера ја возев доцна попладне и тогаш ми ладеше добро со оглед дека надворешната температура беше умерена и немаше сонце да загрева во кабината.

Ја однесов во Ми-Да на проверка. Фалеше малку фреон. Ја проверија цела инсталација да не има истекување и се беше во ред. Инаку како што кажа Онак, ја наполнија инсталацијата со фреон и УВ боја, и гледаа со УВ ламби речиси 2 часа дали има истекување. За среќа немаше, ќе треба да одам за 1 месец само на проверка да видат да не има истекување кое е незабележливо на краток интервал додека колата беше на сервис. Сега лади климата како што треба.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #27 на: 05 Мај 2015, 11:38:32 am »
Колку ти наплатија?

Присутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #28 на: 05 Мај 2015, 11:40:18 am »
Инаку колку за инфо, треба да ја пуштате и климата зимно време (нормално на топло) барем на 2 недели заради некој вентил шотијазнам. Кај мене, ставив и УВ али нема ништо, но си бара малку фреон на 2 години. ЈБГ 14 год стара кола :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблеми со клима!!
« Одговори #29 на: 05 Мај 2015, 23:07:49 pm »
јас мојата не се ни трудам да барам кај диши... си знам... и на претходното волво на исто место беше, и на мехатроника волвото е на исто место, и на сите V, S, XS, XC 70ки, 60ки и 80ки  волвовци на исто место дишат... на спој на бакарна цевка во внатрешно хладњаче. треба шалтабла да се вади, треба зафати некои дрн дрн дрн, за да се смени едно мочано гумиче од 5-10 или ете 50 денари нека биде... цеко ми вика, тоа ке те кошта 2000 денари со се полнење јово на ново целата, а секоја година надополнување помалку од 1000-че ми зима и така, не се замарам... ем секоја година проверка правам, ем нема да дозволам шалтабла да ми извадат со сите оние милион жици на нејзе, за кои сигурен сум дека никој више нема да ги врати на место као што биле...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време