Автор Тема: Црн чад и зголемена потрошувачка на фиат сеиченто 1.1  (Прочитано 2179 пати)

Отсутен aleksandar_bt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 340
Црн чад и зголемена потрошувачка на фиат сеиченто 1.1 сензорот на радилица имаше скината жица го сменив има подобрување намален е црниот чад работи по смирено но повторно има немирна работа на моторот и црниот чад. Пред да го променам сензорот на радилица пробав и со друга ламбда сонда немаше никаква разлика и ја вратив мојата. Сменети се нови кабли и свеќици.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
пробај со дизна и регулатор за гориво

Отсутен aleksandar_bt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 340
Кај се наога тој регулаторот за гориво?

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Позади дизната е ,со четири torx штрафвчиња е,во него има федер со мембрана,провери ја мембраната знае да се скине


Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
аман бе,прв пат слушам за црн чад од бензинец...

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Кога смесата е повеке на гориво, фрла црн чад ;)

Отсутен aleksandar_bt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 340
То знам ама која е причината за повеќе гориво то не се знај уште.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
тоа што кажа влатко,дизната може да подмочува,бенз. пумпа итн.

Отсутен Мартин_91

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 447
Имав слична случка пред неполни два месеци... Мојата кола е дизел, што е голема разлика од твојот случај, ама колку можам да ти помогнам преку моето искуство. При промена на ламела и потисна додека го монтирал менувачот маалскиот мајстор не приметил дека фатил жица од сензорот на радилица. Бидејќи мајсторот кој ми ја одржува колата беше презафатен тој период, цената за да ми бидат променети веднаш без да знам многу за човекот што ќе ми чепка низ кола ја платив со дополнителни нервози. Како и кај тебе фрлаше црн чад, што не се случувало претходно, се јави некое тропање и не сакаше да повлече, т.е. едвај работеше. Ја однесов кај друг мајстор, тој виде дека е до жицата, ја изолираше и колата си работеше како пред промената. Бев изненаден колку може да смени само една жица во работата на моторот (на момент помислив дека ќе треба да се отвара, ама ми текна дека не може така одеднаш да откаже). Сепак провери да не е пак нешто околу жицата, да не фрлаш безпотребно пари.

Отсутен aleksandar_bt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 340
Сензорот го сменив има подобрување уште минимално тресење и мала количина црн чад веројатно од повеќе гориво ке ја однесам дизната на проверка па ке го отворам регулаторот за притисок што го напомена Влатко.

Отсутен aleksandar_bt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 340
Одг: Црн чад и зголемена потрошувачка на фиат сеиченто 1.1
« Одговори #10 на: 31 Август 2013, 20:32:42 pm »
Кој знај нека помага проблемот остана исто променет е цел горен дел дизната регулаторот и уште еден сензор на плин си работи супер