Автор Тема: Педалата за Куплунг  (Прочитано 4817 пати)

Отсутен MaNDiL

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 356
Педалата за Куплунг
« на: 19 Август 2013, 09:38:25 am »
Имам проблем со педалата за Куплунгот. Буквално кога ќе ја стиснам до крај, при пуштање немам мазно лизгање како што сакам туку као да глави и пушта при што ми прави непријатно тргање. Значи тоа не е ни во делот кај што фаќа тука на самиот почеток. Сменив потисна ламела пред 1000 км. Ќе идам на мајстор во среда да види , туку чисто некој да не има искуство
« Последно менување: 19 Август 2013, 09:48:38 am MaNDiL »
You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Педалата за кумплунг
« Одговори #1 на: 19 Август 2013, 09:41:16 am »
Куплунг.

Прво и наједноставно, провери патосниците (ако имаш) да не ти прават проблем. Ја со службената кола ќе се испокршев заради од Бога утепани патосници.

Друго, сајла (или цилиндар, или што ти ја знам :)) за куплунг.

Трето, мајстор :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MaNDiL

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 356
Одг: Педалата за Куплунг
« Одговори #2 на: 19 Август 2013, 09:51:14 am »
Првото проверив, не е тоа
Второво ми е најверојатно. Не верувам дека нова потисна и ламела Валео би правеле вакви глупости плус како што спомнав на сам старт од пуштање ми кочи.
Трето , ќе мора мајстор , немам канал и гаража повеќе
You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Педалата за Куплунг
« Одговори #3 на: 19 Август 2013, 10:15:24 am »
Мандил да видиш да не е федерот на папучата нешто да глави, или пак да пробаш да шприцнеш со некој спреј на осовината на која ротира педалата да не глави таму.

Отсутен MaNDiL

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 356
Одг: Педалата за Куплунг
« Одговори #4 на: 19 Август 2013, 12:38:50 pm »
Може да е федер, така педерски глави :D ај ќе ја носам кај мојов мајстор во среда , па ќе пишам што било
You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Педалата за Куплунг
« Одговори #5 на: 19 Август 2013, 12:42:53 pm »
провери си ја сајлата најубаво,знае да се изгужва

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Педалата за Куплунг
« Одговори #6 на: 19 Август 2013, 19:20:32 pm »
Да се убацам у темава ;D Приметив прееска дека кумплунгот вибрира... малце стисни го и вибрира. Се работи за голф 5 1.4 2008, 130.000км.  Време за нова ламела потисна лагер бла бла или ? :)

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Педалата за Куплунг
« Одговори #7 на: 19 Август 2013, 22:13:42 pm »
Не се замарај.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Педалата за Куплунг
« Одговори #8 на: 19 Август 2013, 22:32:15 pm »
Имаш вибрации на ниски вртежи кога си во висок пренос? Си пробал во прва брзина со пуштен куплунг да дадеш нагло гас и да одземеш што се случува? Имаш некои звуци со или без притиснат куплунг?

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Педалата за Куплунг
« Одговори #9 на: 19 Август 2013, 22:42:14 pm »
Да се убацам у темава ;D Приметив прееска дека кумплунгот вибрира... малце стисни го и вибрира. Се работи за голф 5 1.4 2008, 130.000км.  Време за нова ламела потисна лагер бла бла или ? :)

Кумплуг не се стиска малце :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Педалата за Куплунг
« Одговори #10 на: 19 Август 2013, 23:01:11 pm »
Имам проблем со педалата за Куплунгот. Буквално кога ќе ја стиснам до крај, при пуштање немам мазно лизгање како што сакам туку као да глави и пушта при што ми прави непријатно тргање. Значи тоа не е ни во делот кај што фаќа тука на самиот почеток. Сменив потисна ламела пред 1000 км. Ќе идам на мајстор во среда да види , туку чисто некој да не има искуство

нека ти ја провери пластиката на куглицата кај вилушката до кое ниво е потрошена... тоа требало да се провери кога веке бил изваден т.е. одвоен мењачот од моторот.. може и сега ама бајаги интересно ке биде...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Apostolski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Педалата за Куплунг
« Одговори #11 на: 02 Септември 2013, 02:12:34 am »
а мене па исто на пунто хгт кумплугот чат пат ми цвицка на моменти,го подмачкував тоа што може да се подмачка,ама ништо, како да се јаде пластика со пластика таков звук ми вади ама некад го има некад не... и сеа незнам што да правам, на мајстор ќе треба да носам да отвори да види што точно цвицка...

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Педалата за Куплунг
« Одговори #12 на: 03 Септември 2013, 21:17:02 pm »
а мене па исто на пунто хгт кумплугот чат пат ми цвицка на моменти,го подмачкував тоа што може да се подмачка,ама ништо, како да се јаде пластика со пластика таков звук ми вади ама некад го има некад не... и сеа незнам што да правам, на мајстор ќе треба да носам да отвори да види што точно цвицка...

Jas go imav toj problem/NERVOZA so kumplugot,si kupiv sprej za podmackuvanje ama mast na WURTH solenko e,ali nemora da e na WURTH,bitno e da bide pod pritisok,i so rakata go pritisnav kumplugot i prskaj sekade kade shto ima trienje,i ke zabelezish koga ke go pritisnesh kumplugot ima edna shipka debele 1cm i prsni vnatre 3/4 pati napravi go toa,i nemash gajle.E posle toa mozesh ti da i go cvikash :D :D se shalam ...

Отсутен MaNDiL

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 356
Одг: Педалата за Куплунг
« Одговори #13 на: 04 Септември 2013, 11:17:06 am »
Јас сум спремен после одмор на кој идам деновиве, да му ги менувам цилиндарчињата на кумплугот. 2100 и 1900 денари се . Нови ми се ламелата потисната и друк лагерот, така да мора да е до ова.Пробав со WD-40 да прскам али краткотраен резултат даде.

Angel_1.3 - Од кај го имаш земено Wurth и ако не ти е тешко дај сликче како точно изглеа тоа, да го барам по продавнициве
You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Педалата за Куплунг
« Одговори #14 на: 04 Септември 2013, 19:09:36 pm »
@MaNDiL ... Go ima vo site zelezari,kaziim da ti dadat WURTH mast za podmackuvanje,ne ulje,oti uljeto znae da si nabere prashina i da go isfrli,a masta nema kade da bega,efikasno neshto e ova,ke ti se najde i za nekoj drugi potrebi okolu 600 ili 700den e
http://www.camskill.co.uk/m1b0s4322p81945/Wurth_-_HHS_2000_High_Performance_Synthetic_Spray_Grease_500ml_-_