Автор Тема: Sijalicka Sensor 1.9 tdi  (Прочитано 1255 пати)

Отсутен freakyniki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 329
Sijalicka Sensor 1.9 tdi
« на: 17 Август 2013, 22:24:27 pm »
Pred 4 meseca mi se pojavi ova,se izgasna i do deneska ne mi se pojavuvase. Na palenje koga dadov kontakt deneska mi se pojavi, se izgasna i eve cel den veke ne mi se pojavi pak.
Voedno isto imam pisano i na forumov deka strelkata za temperatura samo vo mesto mi kreva 90 stepena inace sekogas na 70 stoi, pa se prasuvam dali ova znaci deka senzorot za temperatura ne mi cini ili ? ima nekoj predlog da mi dade sto moze da bide problemot?

Se raboti za A3 2000 god 1.9 tdi 110hp

Пеглал не пеглал....пегли време пролази

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Sijalicka Sensor 1.9 tdi
« Одговори #1 на: 17 Август 2013, 22:59:57 pm »
Имаш некој проблем со нивомерот за масло најверојатно лош контакт нарочито ако си го запнал картерот некаде или ако немаш заштитна пластика оддолу на моторот, тоа што не крева работна температура најверојатно е дефектен термостат кој што отвора порано од предвидената работна температура. Тоа ти е како редовно одржување кај ТДИ моторите и онака не е скап смени го 600 -700 денари е барај BEHR THOMSON или Wahler  друго се е тешко ѓубре.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Sijalicka Sensor 1.9 tdi
« Одговори #2 на: 18 Август 2013, 09:06:31 am »
Како што ти пиша стиг термостатот или рано отвара или пак стои во отворена положба и затоа стално ти е на 70 степени, зимно време незнам дали ти бил така ама сигурно тогаш ти трошела повеќе колата.
А ова со ниво сензорот за уље, закачи на дијагностика и види кој тип на грешка е, најлесно побарај го и види случајно нешто лабави да не се жиците или поткинати случајно па некад светнува некад не.
или како што вика стиг ако си се закотвил негде со картерот па да го имаш и него оштетено :)

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 672
Одг: Sijalicka Sensor 1.9 tdi
« Одговори #3 на: 18 Август 2013, 13:09:22 pm »
мене на Толедото(со истиот мотор) ми светна сијаличката за уље и проблемот се реши со промена на автоматче за уље. Инаку исто како кај тебе ке светнеше па извесен период ке се изгуби. Автоматчето ако не се лажам кошташе некој 800-900 денари