Автор Тема: ABS Sijalicka  (Прочитано 3131 пати)

Отсутен JovanTDI

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 59
  • Куре
ABS Sijalicka
« на: 09 Август 2013, 13:53:14 pm »
Здраво колеги. Имам еден проблем со голфот. Пред некој ден ми се вкуличи сијаличката за ABS. Го проверив глицеринот, имаше. Осигурачите ги проверив не беше изгорен. Автото си кочи најнормално. Може ли некој да ми каже до што може да е за да се вклучи сијаличката?? Поздрав.
Жена може да биде од село али авто само од Германију!!!

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: ABS Sijalicka
« Одговори #1 на: 09 Август 2013, 14:34:09 pm »
Највероватно некој сезнор кај тркалата или е откачен или толку му било ... во секој случај треба да се штекне на ПЦ да се види кој е фаличниот.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: ABS Sijalicka
« Одговори #2 на: 09 Август 2013, 15:16:53 pm »
Проба да ги изблокираш тркалата дали ќе се активира ABS-от или си кочиш нормално?

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: ABS Sijalicka
« Одговори #3 на: 09 Август 2013, 16:17:24 pm »
чим свети на шал табла сијаличето нема теорија во кочење да му се уклучи абс-от види сензорите прсни ги со веде ако не носија на дијагностика :)
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Диневски

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 492
  • www.imagine.mk
Одг: ABS Sijalicka
« Одговори #4 на: 09 Август 2013, 21:38:33 pm »
Свети нонстоп или некогаш свети некогаш не? Некаде во упатство имам прочитано дека ABS знае да се запали и кога плочките се при крај односно за менување..

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Одг: ABS Sijalicka
« Одговори #5 на: 09 Август 2013, 21:56:58 pm »
Кај мене светеше абс ламбичката и по една минута некаде се гасеше. Ја однесовме и го исчистија компјутерот, па сега е таман.

Инаку, кога сме кај абс веќе, дали кога ќе се активира абс от, ламбичката треба да светка или не?
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен vele85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 587
Одг: ABS Sijalicka
« Одговори #6 на: 09 Август 2013, 23:20:05 pm »
Od ova abs sijalice kosa mi se kreva na glava :)
Pred 3-4 meseci idejki nakaj Kumanovo,mi izleze kuce na avtopat i naglo zakociv i se ukluci sijalickata abs,inskistirav da se odnese vo servis i so da se vidi diskot na predno levo trkalo skrsen na 3-4 mesta.
Pred 1 godina isto taka se ukluci sijalickata abs, izleze deka zadnoto desno trkalo blokiralo.
Seto ova mi se slucuva na sluzbenoto kamionce Mercedes Atego 915 2009 god.
Druze moze da e senzor,moze da se plockite prikraj ali kako i da e ne go odlozuvaj problemot

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: ABS Sijalicka
« Одговори #7 на: 10 Август 2013, 08:11:48 am »

Инаку, кога сме кај абс веќе, дали кога ќе се активира абс от, ламбичката треба да светка или не?

Не. Тоа е сијаличка која индицира дефект со АБС системот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: ABS Sijalicka
« Одговори #8 на: 10 Август 2013, 12:01:22 pm »
Се извинувам за Офтопик ама кога ќе го погледнам насловот на темава ссве ми се чита ABS Seljacana.

Се извинувам ;D

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Одг: ABS Sijalicka
« Одговори #9 на: 10 Август 2013, 14:52:38 pm »

Не. Тоа е сијаличка која индицира дефект со АБС системот.
Ти благодарам Симо.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: ABS Sijalicka
« Одговори #10 на: 10 Август 2013, 17:44:35 pm »
Се извинувам за Офтопик ама кога ќе го погледнам насловот на темава ссве ми се чита ABS Seljacana.

Се извинувам ;D
Изгледа ти се чита A Be Seljacana

Извинето... ;D

Отсутен JAck-S

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 62
Одг: ABS Sijalicka
« Одговори #11 на: 15 Август 2013, 17:11:33 pm »
чим свети на шал табла сијаличето нема теорија во кочење да му се уклучи абс-от види сензорите прсни ги со веде ако не носија на дијагностика :)
Се дешава ламбичката да свети а АБС пак да работи. Мене лично ми се случи... После мењавање филтри каиши затегачи на колата, светна АБС ламбичката и светеше неколку дена а АБС си функционираше.
По неколку дена се изгаси и еве веќе 16 000 км од тогаш + мењавање плочки без никаков проблем.
Затоа првен пробај, закочи нагло, доколку работи АБС, не му се нервирај, (провери плочките) и почекај една недела  :)