Автор Тема: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц  (Прочитано 2190 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Ако влезе у 5-та крчи и кога ќе отпуштиш гас избацува од брзина. У рикверц не крчи, ама и не влегува - како да не постои :) После неколку напори, ако имаш среќа ќе влезе. И на угасена е исто. На изгасена знае и целиот мењач да се „здрви“. У прва, втора, трета и четврта е О.К. За АХ-от зборам, денес ми се деси. Бев до Цилаз вика, ако уљето ти е сменето, на ред е сет ламела, потисна и друк лагер, плус отварање на мењачот да се сменат синхрони, канџи, незнам лагери ... Аман бе викам, одеднаш од ништо туку така све да се поебе? Бре што малер сум деновиве ;D
Има некој идеја да не ме одерат? Цилаз има делови, тоа беше фината ... Сетот 8600 денари, раб. рака 3000 денари плус она све што ќе излезе кога ќе го отворат мењачот. Ај 5-та не ми треба, ама рикверц :D Да не има некоја полуга долу под кола искривена (како на Југо што знаеше да се свитка?), па не влага на десната страна... :)

Отсутен nevian

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 248
Одг: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц
« Одговори #1 на: 30 Јули 2013, 00:42:43 am »
Можно е да се чаури на полугите или некоја од полугите, дека е до мењачот не верувам. Кај тиграта ги сменавме сите тие чаури како сет ги најде Маршерот и мењачот е супер.
"Its one thing to understand how to bolt aftermarket parts to your car. Its another thing entirely to understand how they all work together."

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц
« Одговори #2 на: 30 Јули 2013, 00:57:58 am »
од чиста мира?
обично мењач дур да "отиде" дава многу симптоми не рика така наеднаш

да видиш да не те заебаваат горе тие ко зглобчиња што се или како и да ги наречам,би требало да се ефтини

или пак доле спојките и тие знаат да заебаваат на французите,ама чим викаш дека во 2ра,3та и 4та не прави проблем,мала е шансата да е до нив проблемот

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц
« Одговори #3 на: 30 Јули 2013, 01:11:53 am »
Не знам бе, чудна работа. Денес немав време да ја однесам да ја ѕирнат, се расправав со други глупости. Можно ли е, пошто во петокот ги менував манжетните од зглобовите нешто да не е добро стегнато? Приметив еден дел кој мораа да го затворат со чукање, како да објаснам, како пунктиран беше и го избија со чекан, а по ставањето на манжетната ивицата каде беше фабрички стегнато ја чукаа одоколу да налегне убаво, ама нема шанси-пак се врти со рака ... Приметив и крцкање, поточно тропкање (овие зглобови се со три,а не со 5 како кај другите коли) понекогаш кога вртам во десно, а пред тоа го немаше (манжетната е сменета истиот ден кога се скина), зглобот го исчистија  изгледаше добар вака на око, ама мораа и по него да чукаат да го вратат на место (кај Васко во „Дац“). Незнам бе, ова да ти е страв кола да однесеш на мајстор - одма ти викаат што манжетна?, а бе мора и зглобот да се смени, ма и цела полуосовина бе ... :)
Ај нека дојде marsher од одмор па ќе видиме што ќе правиме, ништо без него ;D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц
« Одговори #4 на: 30 Јули 2013, 01:17:12 am »
провери си првин држачите сите убаво,ја си имав мука со рикверцот така и проблемот беше во пропаднат држач од мењачот,а можно е и штангла да е некоја отидена


Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц
« Одговори #5 на: 30 Јули 2013, 01:21:10 am »
Фала за советите. Искрено и мене така ми изгледа за рикверцот, а петтата ... незнам, могуќе да е нешто друго или пак со таа штангла (пошто се на истата страна двете брзини - лер, па гураш у десно напред или назад) ќе се решат двете брзини.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц
« Одговори #6 на: 30 Јули 2013, 01:26:02 am »
можно е да користат иста штангла рикверцот и петата брзина,

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц
« Одговори #7 на: 30 Јули 2013, 01:28:36 am »
Да, па тоа ми е и на мене ... Не знам, никад не сум ѕирнал под АХ-от :) Знам само дека Французите се крајно леви у поглед на технолошки решенија :D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц
« Одговори #8 на: 30 Јули 2013, 01:41:20 am »
штангливе би требало да бидат над мењачот тоест позади него,од горе се гледаат


Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц
« Одговори #9 на: 30 Јули 2013, 01:48:57 am »
Фала брат, тука негде лежи зајакот или како би рекле то је то што јебе нашу кокош, а певац није :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц
« Одговори #10 на: 31 Јули 2013, 08:20:40 am »
А бе да не ти е со 4 брзини мењачот? ;D ;D

Шала, нормално.. BTW, вчера ми се деси да не можам да убацам во трета и петта на стилото, а прва влегува.... и јас си реков, сум го кркал.. Застанав, викам ај да го „проработам“ квачилото малце, да не нешто опраам. Само што застанав, гледам кај ручката од менувачот сум го “фрлил“ телефонот, се заглаил таман да не може да дозволи ручката у 3 и 5 да влезе ;D ;D
Си се изнасмеав на глупоста, си го поместив телефонот и си продолжив по пат :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц
« Одговори #11 на: 31 Јули 2013, 10:44:43 am »
само ти можеш симо вакво нешто да направиш хахахах  :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц
« Одговори #12 на: 31 Јули 2013, 10:53:22 am »
Ма јок, не е сам. Истата глупост само откако лупнав во бетонски лежечки, па помислив дека сум свиткал некоја од шипките. Додека не ми зазвони некој после два три саати.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Менувачот не влегува во 5-та и во рикверц
« Одговори #13 на: 31 Јули 2013, 13:47:31 pm »
Џиџи, кумплугот е хидрауличен? Да провериш пумпатља дали е океј и дали има глицерин? Да не има воздух внатре па да не одлепува потисната и ламелата доволно?