Автор Тема: Chiptuning  (Прочитано 179793 пати)

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Chiptuning
« Одговори #30 на: Август 21, 2013, 11:46:07 am »
колку може да се извади од хонда цивик 1.6вти ?
колата има издув од после грана до крај и печурка K&N,другото мислам дека е стандарт

Ништо, чипови не се за Хонда :)

Иначе, дали има гаранција за чипувањето? Колку е и што покрива?

Благодарам.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20444
Одг: Chiptuning
« Одговори #31 на: Август 21, 2013, 14:06:27 pm »
Еве и од мене прашање...

Дали воопшто има поента да се чипува Лансер 1.5 MIVEC? Претпоставувам дека фабрички е исцеден колку што може, па дали сум грешка или сепак може нешто плус да се извади со чипување?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Одг: Chiptuning
« Одговори #32 на: Август 22, 2013, 20:40:13 pm »
колку може да се извади од хонда цивик 1.6вти ?
колата има издув од после грана до крај и печурка K&N,другото мислам дека е стандарт

Ако е таа со 125КС, добивате од 7КС до 12КС.

Еве и од мене прашање...

Дали воопшто има поента да се чипува Лансер 1.5 MIVEC? Претпоставувам дека фабрички е исцеден колку што може, па дали сум грешка или сепак може нешто плус да се извади со чипување?

За Вашето возило за жал немаме Revochip мапа.

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: Chiptuning
« Одговори #33 на: Август 22, 2013, 20:42:38 pm »
160кс 99година,ако значи нешто


Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Одг: Chiptuning
« Одговори #34 на: Август 22, 2013, 21:04:25 pm »
Исто добивате и со 1.6 VTEC 150кс (од 7кс - 12 кс). Инаку конкретно за Вашиот модел немаме мапа.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6069
 • 69
Одг: Chiptuning
« Одговори #35 на: Август 22, 2013, 23:45:31 pm »
Кој чип на бензинец...Да е турбаш, нема проблем, инаку се друго се знае како се тјунира...Отвараш мотор, засукуваш рукави и пљукнуеш у дланови...Спремаш паричка, и работиш...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Chiptuning
« Одговори #36 на: Август 23, 2013, 00:02:29 am »
Така е Сале :)

Да се цитирам пак со прашањето:

Иначе, дали има гаранција за чипувањето? Колку е и што покрива?

Благодарам.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: Chiptuning
« Одговори #37 на: Август 23, 2013, 01:13:27 am »
Кој чип на бензинец...Да е турбаш, нема проблем, инаку се друго се знае како се тјунира...Отвараш мотор, засукуваш рукави и пљукнуеш у дланови...Спремаш паричка, и работиш...

да де јасно,ама мислев ќе може со чисти раце да извадам уште некој коњ,ама за едвај 10 коња да дадам 300-400 евра не ми се исплати :)

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Одг: Chiptuning
« Одговори #38 на: Август 25, 2013, 23:26:55 pm »
Цитат


Иначе, дали има гаранција за чипувањето? Колку е и што покрива?

Благодарам.

3 години на фајлот и услугата.

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Одг: Chiptuning
« Одговори #39 на: Октомври 12, 2013, 11:08:05 am »
Перформанс чип тјунинг (во вистинска смисла на зборот) на атмосферски мотори речиси и не е можно да се изведе. За тоа се потребни додатни хардверски модификации кои не се исплатливи со оглед на цената на афтер маркет деловите. Затоа кај нив (ќе)го користиме зборот оптимизација на работата на моторот, секако со ремап на постоечката мапа.

Работевме Астра Х со фабрички декларирани 90кс и извадивме 95кс. Мерењето со фабричката (оригиналната) мапа, по барање на корисникот нема да го објавиме.
Очекуваме после поминати 500 км клиентот да ги каже своите импресии, придобивки или други согледувања после оваа постапка, за што секако ќе Ве информираме.

Повелете и Вие - продолжете му го животот на Вашиот љубимец на четири тркала. Како што Вие го чувате него, така и тој ќе Ви возврати!


Автотек Електроник

Отсутен Bauer

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1205
Одг: Chiptuning
« Одговори #40 на: Октомври 12, 2013, 13:01:34 pm »
А возило што е под гаранција ја губи гаранцијата ако појде кај вас "под нож" а?

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Chiptuning
« Одговори #41 на: Октомври 12, 2013, 13:26:49 pm »
Aвто Електроник,

Дали може да ни ги појасните сите термини од извештајот. Тоа би било еден вид легенда, може да стои како sticky или прва порака од темата.

Мене пример не ми е јасно:

-Max Engine Torque е вредност измерена на тркала или на мотор?
-Како се пресметува силата на моторот, односно Transmission Loss?
-Зошто Wheel Power + Transmission Loss <> Max Engine Power?
-Зошто кај Wheel Power силата опаѓа после 5700, а кај Engine Power тоа не се случува?
-Зошто Маx Wheel Power и Max Engine Power не се на исти вртежи?


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Одг: Chiptuning
« Одговори #42 на: Октомври 12, 2013, 14:16:08 pm »
А возило што е под гаранција ја губи гаранцијата ако појде кај вас "под нож" а?

Ако откријат дека е ремапирана - ДА, ама за да откријат треба или некој да го провози автомобилот и почувствува дека значително подобро „влече“ во однос на другите или да ја донесат кај нас на Dyno и измерат, но зошто би го сториле тоа кога во нивен интерес е колата одлично да се однесува, тоа би им претставувало воедно и бесплатна реклама.
Доколку прават апдејт на софтверот, флешираат заради дебаг или сл., повторно преоѓате на оригиналната мапа, значи за да автомобилот биде Ви биде пак чипуван ќе треба да дојдете уште еднаш во нашиот сервис да ја повториме истата процедура за чип тјунинг. Ако мапата не е коректна или е оштетена, автомобилот нема да можете воопшто да го стартувате.


@LosiPatista

Сите калкулации ги прави софтверот врз основа на повеќе параметри. Погледнете ја разликата помеѓу две возила со ист мотор, можеби малку ќе се разјаснат работите:

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16005
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Chiptuning
« Одговори #43 на: Октомври 27, 2013, 21:30:03 pm »
денес волвото што беше кај вас... што може максимум од него да се извади? сакав да зборам со вас, ама општа еуфорија беше во моментот, многу коли, многу гужва, а богами и јас се брзав, и така не зборнав, ама затоа ај тука:

еве ви податоци:

ознака му е V70, 2.4 мотор, 106 киловати, 1998-ма (97-ма моделска и производствена), автоматик, атмосверец. имавте проблем денес автоматикот да го измерите на дино... сеедно, дали имате опција за чипување и ако е да, што се добива и секако колку кошта. ако сакате можете цената и во ПП да ми ја пратите... а можно е и да дојдам до кај вас.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Одг: Chiptuning
« Одговори #44 на: Октомври 27, 2013, 21:42:08 pm »
За информации од овој тип, Ве молиме да се обратите на avtotek@t-home.mk или на 070/313-999, Горан. Благодариме на разбирањето.