Автор Тема: Opel Vectra 2.0 DTI  (Прочитано 20667 пати)

Отсутен Popeto

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #45 на: 28 Јуни 2011, 22:48:14 pm »
дали некој знае како се менува светло предно за вектра? и дали ке можи да ми објасните....

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #46 на: 28 Јуни 2011, 23:31:48 pm »
Јас ке ти кажам... прво нема потреба да се вади браник, и да се испушта антифрис од хладњак, може тоа да се направи надвор и не мора на канал....

Значи прво ке го извадиш капакот за да си направиш простор за да можеш да ја бутнеш руката, иначе од казанчето за вода и од акумулаторот нема да можеш да работиш(ПОЖЕЛНО Е НА ЛАДНА КОЛА, ДА НЕ СЕ ИСПОТИШ НА ТОПЛОВО)... и значи ке застанеш пред кола кај фарот, и раката ке ја поставиш од агол од 60 степени, ама шаката да ти биде опуштена.. за да можеш да бараташ со светлата...

Е сеа многу битна работа е светлото да ги ужлебаш убаво, за да не ти рипа на дупки... дека некој ке те пцуе... од спротивна страна...

Кажи што ке направиш, ако не да ти најдам скици од интернет

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #47 на: 29 Јуни 2011, 12:57:15 pm »
Е сега дали сакаш да смениш сијалица или фар само ти си знајш :) светло е друг поим :)
За сијалица е лесно, за фар ќе мора да вадиш браник
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #48 на: 29 Јуни 2011, 14:50:19 pm »
Проф, не ли гледаш дека чоекот бара да смени предно светло... туууу ама си и ти...

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #49 на: 29 Јуни 2011, 15:24:22 pm »
Е па баш дека гледам го гибам... инаку Popeto ќе ја разбери шалата :)
A и не ти се чини дека е малку глупаво да треба да вадиш браник за да смениш сијалица? :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #50 на: 29 Јуни 2011, 15:55:22 pm »
Е па баш дека гледам го гибам... инаку Popeto ќе ја разбери шалата :)
A и не ти се чини дека е малку глупаво да треба да вадиш браник за да смениш сијалица? :)

Попе, послушајме за да смениш светло, најубаво е да го извадиш филтерот за воздух, да извадиш браник, и пожелно е да го испуштиш антифризот... и коа ке завршиш работа...  пред да пробаш да ги упалиш светлата на клуч 3 пати пушти контакт па ... пуштај светла.

Отсутен VeLe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 43
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #51 на: 29 Јуни 2011, 23:08:57 pm »
Ако е од страната на акумулаторот мора да го извадиш иначе има да се изгребеш упм, а од кај филтерот мора да го извадиш и него за да имаш место за работа.
Не дај боже да треба позиција да мењаш поубаво ти е да го извадиш цел фар :)
Citroen Berlingo

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #52 на: 29 Јуни 2011, 23:52:49 pm »
Ако е од страната на акумулаторот мора да го извадиш иначе има да се изгребеш упм, а од кај филтерот мора да го извадиш и него за да имаш место за работа.
Не дај боже да треба позиција да мењаш поубаво ти е да го извадиш цел фар :)


Ама за сигурно, и вода од хчадњак нека извади и нека му биде раката во агол од 60 до 65 степени, и 3 пати да даде контакт... пред да ги пушта светлата.

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #53 на: 30 Јуни 2011, 17:58:38 pm »
Ако е од страната на акумулаторот мора да го извадиш иначе има да се изгребеш упм, а од кај филтерот мора да го извадиш и него за да имаш место за работа.
Не дај боже да треба позиција да мењаш поубаво ти е да го извадиш цел фар :)


Ама за сигурно, и вода од хчадњак нека извади и нека му биде раката во агол од 60 до 65 степени, и 3 пати да даде контакт... пред да ги пушта светлата.
A да го извади и моторот за да смени фар  ?
Што велиш Рики а ?

;D ;D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #54 на: 30 Јуни 2011, 18:13:25 pm »
Ајдеее, до кај отишол муабетов еј.
другар не треба ништо да вадиш, малку е тесно ако е од кај акумулаторот ама се мења сијалица без проблем.извади ја гумицата (заштитата) отштекај го кабелот(ова можеш со два прста да го направиш), извади го осигурачот што ја држи сијалицата,(најгоре ке го стиснеш навнатре и ќе го завчечеш на лево, и ќе се откачи), и сијалицата е ослободена, новата кога ќе ја ставаш, ке ја ставиш со тоа курето нагоре, и ке пропадне како во жлеб, после тоа постапката од погоре по обратен редослед.
Имав ваква кола и многу пати имам менувано сијалица, немој да се лажеш да вадиш нешто за една сијалица.

Поздрав

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #55 на: 30 Јуни 2011, 18:15:55 pm »
сменета е сијалицата
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Popeto

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #56 на: 30 Јуни 2011, 21:56:26 pm »
ви благодарам на убавото опишуванје,требаше да го сменам само светлото од кај акумулаторот ама ги сменав и двете...малце си ги подудрив рацете ама битнио ги сменав и двете сијалици и нишо не извадив усте еднаш ви благодарам  :D :)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #57 на: 01 Јули 2011, 02:26:08 am »
ви благодарам на убавото опишуванје,требаше да го сменам само светлото од кај акумулаторот ама ги сменав и двете...малце си ги подудрив рацете ама битнио ги сменав и двете сијалици и нишо не извадив усте еднаш ви благодарам  :D :)

Епа за да не ги подурдуваше рацете, требаше да извадиш браник и да испуштиш вода од хладњак...

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #58 на: 01 Јули 2011, 16:19:25 pm »
ви благодарам на убавото опишуванје,требаше да го сменам само светлото од кај акумулаторот ама ги сменав и двете...малце си ги подудрив рацете ама битнио ги сменав и двете сијалици и нишо не извадив усте еднаш ви благодарам  :D :)

Епа за да не ги подурдуваше рацете, требаше да извадиш браник и да испуштиш вода од хладњак...
не се вредни рацете за толкава работа ;) :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #59 на: 05 Јули 2011, 17:37:24 pm »
какво масло е најпожелно да се користи за оваа Вектра ???
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D