Автор Тема: Opel Vectra 2.0 DTI  (Прочитано 20661 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #30 на: 15 Јуни 2011, 19:43:52 pm »
Во зависност од градот во кој се вози, начинот на возење и интензитет на сообраќај, и во град е лесно да се симне потрошувачка на смешно ниски бројки. Јас Леонот (2004-та година, 110 коња) во град го имам симнато на 5.7 - а на отворено гледаш и сам, и тоа со екскурзии до 200 км/ч.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #31 на: 15 Јуни 2011, 22:45:05 pm »
Добро овде сепак станува збор за вектра 1998 (ако не грешам) за која не се знае колку км има поминато, кој и како ја одржувал пред да се купи и во каква состојба е сега.
За мене можам да кажам дека на отворено релација бт-ск не надминува 5Л/100км со нормално возење и на автопат 120-130 км/ч. Инаку во мојата астра има ист мотор како во вектрата т.е. 2.0 DTI 16V.
И малку би полемизирал со зеро бидејќи да намалиш потрошвачка е посебна процедура на внимавање и пазење на се и сешто што во секојдневното користење на возилото е неизводливо. Таа намалена потрошувачка ќе е во "посебни" услови кои никој од нас не ги практикува од разбирливи причини. Значи прашањето на попето беше колку во просек трошат други исти возила во секојдневната употреба. И како што веќе некој спомна технологијата на возило од 1998 и она од 2004 не е иста
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #32 на: 15 Јуни 2011, 22:51:48 pm »
за сервис се договоривме,кога ке ја носи ,само кај чоекот шо ти го препорача
Јас за друг сервис не би ни помислил. Од сите оние што отишле таму по моја препорака сите  се вратиле задоволни и со пофални зборови. Сепак индивидуално право на секој е во кој сервис ќе го носи возилото
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1676
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #33 на: 15 Јуни 2011, 22:53:12 pm »
Во зависност од градот во кој се вози, начинот на возење и интензитет на сообраќај, и во град е лесно да се симне потрошувачка на смешно ниски бројки. Јас Леонот (2004-та година, 110 коња) во град го имам симнато на 5.7 - а на отворено гледаш и сам, и тоа со екскурзии до 200 км/ч.

значи јас треба да ја спуштам на 3 :)

Отсутен VeLe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 43
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #34 на: 15 Јуни 2011, 23:55:55 pm »
профф колку што сфатив ти имаш астра и е полесна и мислам дека и тоа игра улога и уште ако е 2004 година мислам дека има разлика во технологија и слично
Citroen Berlingo

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #35 на: 16 Јуни 2011, 08:07:04 am »
Не, тоа се однесуваше на Zero. Тој спомна леон од 2004 год. и многу мала потрошувачка. Мојата астра е 2000 год. и единствена разлика со вектрата е само тежината на каросеријата и затоа по фабрички спецификации е негде за по одприлика 0.3Л помала потрошувачката во сите режими на возење.
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #36 на: 16 Јуни 2011, 08:18:32 am »
И малку би полемизирал со зеро бидејќи да намалиш потрошвачка е посебна процедура на внимавање и пазење на се и сешто што во секојдневното користење на возилото е неизводливо. Таа намалена потрошувачка ќе е во "посебни" услови кои никој од нас не ги практикува од разбирливи причини. Значи прашањето на попето беше колку во просек трошат други исти возила во секојдневната употреба. И како што веќе некој спомна технологијата на возило од 1998 и она од 2004 не е иста

Професоре, секогаш сум подготвен за разговор!

Ако веќе правиме муабет за стари технологии, и мојот мотор е стар - класичен TDI на VW - не е ни PD. Возилото и моторот можеби се произведени во 2004-та, но технологијата на моторот е доста постара, и влече корен од старите ТДИ мотори од средина на 90-тите.

Конкретно, таа слика со потрошувачката од 4.6 литри е сликана после собирот во Маврово. На одење возевме сите во колона со брзина од 100-120 километри на час. Но ова е сликано на враќање, кога во колона бевме само 4 возила, и воопшто не возевме споро. Што вика google, кај него во Eclipse-oт покажа 120, ама милји на час. Фала богу, не возевме 200 на саат цело време, ама можам да кажам дека од Гостивар па до Скопје, под 140-150 не симнавме во ниеден момент.

Сликата е направена ептем на крај, кога веќе го ставив Леонот во двор кај мене. Значи - сепак е на отворено, но не е во ниеден момент возено споро или пензионерски, или на начин на кој што никој од нас не го практикува, и последните неколку километри се во град.

Во градски услови, Леонот го имам симнато до 5.6-5.7 литри на 100 километри, но тоа веќе беше пензионерско возење, и тешко дека би го повторил. А остварување ниска потрошувачка на отворено е лесно, само треба да се внимава на неколку работи, а максималната брзина не игра толку голема улога колку што луѓето мислат. Следниот пат кога ќе возиш со колата 150-160, ако имаш дигитален дисплеј за потрошувачка, провери колку е моменталната потрошувачка.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #37 на: 16 Јуни 2011, 08:29:38 am »
Секоја чест. Немам зборови за потрошувачката. Сепак потрошувачката зависи и од состојбата т.е. исправноста на возилото. Кај мене пред да го заменам вакуумскиот вентил за контрола на ЕГР-от ми трошеше 2L повеќе што значи скоро 10L/100 градска. Еве само еден дел колку може да има улога во карктеристиките на возилото. Во мојата астра нема борд компјутер па неможам да дадам податок за тоа како возилото ќе ја регистрира потрошувачката во одредени режими на возење.
Монтирање на борд компјутер е можно но неисплатливо
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Popeto

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #38 на: 16 Јуни 2011, 14:50:40 pm »
станува збор за вектра 1998 за која не се знае колку км има поминато, како што кажа профф, а неможиме да споредуваме леон 2004-та година, 110 коња значи станува збор за постаро возило.и то е јасно дека поновите возила вадат помала потрошувачка :).
а за сервис кога ке му правам на возилото ке го послушам профф :)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #39 на: 16 Јуни 2011, 15:49:16 pm »
И нема да згрешиш.... :)
Само забрзај ја постапката да и го видиш лезетот летово
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #40 на: 23 Јуни 2011, 22:43:47 pm »
Абе уште не си ја однел вектрата на систематки преглед???
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #41 на: 23 Јуни 2011, 22:47:04 pm »
Профф,сега со другарми сме тотал заузет,и комбинираме кога да одиме за СК,што значи дека навреме ке се договориме со чоекот,што ти ни го посочи,а и ти ке бидиш навреме известен за сите детали....јас одговарам во името на другар ми,пошо другарчето ми е,пола мртво  ;) ;D ;D ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #42 на: 23 Јуни 2011, 23:56:22 pm »
Па дотолчи го де до цело :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #43 на: 24 Јуни 2011, 14:44:25 pm »
Па дотолчи го де до цело :)
;) ;D ;D ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Popeto

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Opel Vectra 2.0 DTI
« Одговори #44 на: 24 Јуни 2011, 15:18:57 pm »
:) :) :)