Автор Тема: 24h du Mans 2013  (Прочитано 11256 пати)

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #15 на: Јуни 23, 2013, 02:02:47 am »
Сосема непотребна смрт. Не е во ред да продолжи трката.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Kimi R

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3007
 • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #16 на: Јуни 23, 2013, 03:09:07 am »
На половина од трката, односно после 12 часа возење:

LMP1: 1.Audi 2.Toyota 3.Toyota
LMP2: 1.Morgan - Nisan 2.Morgan - Nisan 3.Zytek - Nissan
LM GTE Pro: 1.Aston Martin 2.Porsche 3.Aston Martin
LM GTE Am: 1.Porsche 2.Ferrari 3.Ferrari


Safety car-от ја води трката во моментов.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40148
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #17 на: Јуни 23, 2013, 09:14:51 am »
6 часа пред крај на трката:

LMP1: 1.Audi 2.Toyota 3.Toyota
LMP2: 1.Morgan - Nisan 2.Morgan- Nisan 3.Zytec- Nissan
LM GTE Pro: 1.Aston Martin 2.Porsche 3.Aston Martin
LM GTE Am: 1.Porsche 2.Ferrari 3.Porsche


Остануваат последните 6 часа, реално најтешки за сите. Според мене, доста интересно се развива трката во најдобрата класа, иако во моментов првото ауди е еден - два круга напред.Сосема непотребна смрт. Не е во ред да продолжи трката.

Нема потребна или оправдана жртва во мотоспортот, или во било кој спорт.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #18 на: Јуни 23, 2013, 09:36:54 am »
Не е во ред да продолжи трката.

Обично тимот или произбодителот за кој што возел возачот се повлекуваат, но Астон реши да се обиде да победи (имаше 1ва и 2ра позиција  кога се дозна дека загинал) и да му ја посвети победата.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40148
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #19 на: Јуни 23, 2013, 09:54:07 am »
За несреќа, ни тоа изгледа нема да имм тргне од рака. Баш ми е жал за тимот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #20 на: Јуни 23, 2013, 10:23:20 am »
Симо, зошто тојотите се 2 и 3 место? По 4 секунди од круг се поспори, што се случи со останатите аудиа?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40148
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #21 на: Јуни 23, 2013, 10:30:47 am »
During a turbulent night with numerous incidents, safety car periods and rain the Audi team had to suffer set-backs as well. After six race laps all three Audi R18 e-tron quattro cars had still been leading the field. At 21:43, car #1 headed for the pits due to a defective generator. The necessary exchange of the unit cost last year’s winners eleven laps. In 21st place, the race was resumed and the team started a remarkable recovery during the course of which André Lotterer set the so far fastest race lap of 3m 22.746s.

The team in the #3 Audi suffered misfortune as well. After a collision with an LMP2 car in which he was not at fault, Oliver Jarvis spun in front of the Dunlop corner. In the incident, his Audi also suffered a puncture. Jarvis took the car back to the pits where Marc Gené took over driving duties. A little later, the Spaniard used another safety car period to pit for having body damage repaired which had resulted from the puncture on the #3 Audi. The #2 Audi on the other hand made it through the night with no problems and raced into the new day as the overall leader.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #22 на: Јуни 23, 2013, 11:12:46 am »
Првата жртва на тронот и малку лоша среќа.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #23 на: Јуни 23, 2013, 11:40:38 am »
Ме чуди како тојотиве не се расипаа.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40148
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #24 на: Јуни 23, 2013, 11:45:53 am »
Имаа проблеми на почеток со електрика. Едната мораа да ја рестартираат на сред стаза.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40148
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #25 на: Јуни 23, 2013, 12:28:16 pm »
Интересна станува трката за прво место во GTE Pro, а и во GTE Am станува густо за прво место.


Воедно, може да се пратат трите audi-ја овде многу добро: http://www.audi-motorsport.com/de/en/explore/events/24-hours-le-mans.html

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12469
 • Пудингот на шоферството
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #26 на: Јуни 23, 2013, 12:38:40 pm »
Брзо Аудито.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #27 на: Јуни 23, 2013, 12:48:43 pm »
Corvette i Ferrari 20 часа водат битка браник до браник. Зар ќе издржи ферарито до крај бе да се расипи?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40148
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #28 на: Јуни 23, 2013, 12:56:38 pm »
Corvette i Ferrari 20 часа водат битка браник до браник. Зар ќе издржи ферарито до крај бе да се расипи?

Во која група? Не гледам некоја корвета ни блиску до ферари на табела...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: 24h du Mans 2013
« Одговори #29 на: Јуни 23, 2013, 13:00:28 pm »
Corvette i Ferrari 20 часа водат битка браник до браник. Зар ќе издржи ферарито до крај бе да се расипи?

Во која група? Не гледам некоја корвета ни блиску до ферари на табела...

23та и 24та позиција во генерален пласман, ама моментално не се толку билиску.