Автор Тема: Предни стабилизатори на Пежо 307  (Прочитано 3314 пати)

Отсутен Mikky

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Предни стабилизатори на Пежо 307
« на: 18 Јуни 2013, 23:41:38 pm »
Ај некој со искуство колку траат предни стабилизатори на пежо 307. Ги сменив пред 8.000 км, повторно почнаа да тропкаат на нерамни површини и мали дупки.
Исто околу подвозјето, предните тркала многу тресат на браздлив пат (пр. пред семафори) мислиш дека во секој момент би се откачиле.
Предлог за гуми за пежо подвозје на македонски патишта  ::)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #1 на: 18 Јуни 2013, 23:44:34 pm »
А некој посаглам мајстор да ти ја провери цела предница, од вилушки до амортизери?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikky

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #2 на: 18 Јуни 2013, 23:55:02 pm »
Ајде дај предлог за "посаглам" мајстор за подвозје?

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #3 на: 19 Јуни 2013, 02:22:37 am »
сервис дац во влае,работат исклучиво со французи

ова околу стабилизаториве провери си ги гумиците на балансштаглата,али предница е,се е врзано,мора да се провери

Отсутен Mikky

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #4 на: 19 Јуни 2013, 10:22:46 am »
сервис дац во влае,работат исклучиво со французи

ова околу стабилизаториве провери си ги гумиците на балансштаглата,али предница е,се е врзано,мора да се провери

Drugar daj kontakt od toj Dac vo Vlae, i potocno mesto kaj se naogja da mozam da go najdam :)

Отсутен Mikky

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #5 на: 22 Јуни 2013, 22:28:48 pm »
сервис дац во влае,работат исклучиво со французи

ова околу стабилизаториве провери си ги гумиците на балансштаглата,али предница е,се е врзано,мора да се провери

Бев денес кај Зоки од Дац, задоволен од пристапот и поштеноста. Ретко има поштени мајстори во денешно време.
Инаку предницата е во ред, стабилизаторите што се продаваат во мкд траеле 10к км, поквалитетни биле само оригиналните. Ај некој со пежо нека сподели искуства со предни стабилизатори.
Го провери пежото, стабилизаторите се во фаза на расипување, другото е се во ред. Направи еден круг и ме прати и да ги проверам амортизерите, поради вибрациите кои ги имам пишано на браздлив пат (нагмечен пат пред семафори низ градов). Бев на технички во псс, предните се 0.22 (под 0.17 веќе требало да се размислува за менување), задните се како нови (0.30)
Кога се вратив назад, останаа уште гумите како проблематични ама и тие имаат уште за возење, од крај на 2010 се.  Се мислам за нови гуми, некои помеки ама се плашам дека исто ќе биде :)
Ако има некој "француз" некое мислење да сподели :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #6 на: 22 Јуни 2013, 22:30:16 pm »
Тогаш смени ги стабилизаторите со оригинални и не му ја мисли.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikky

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #7 на: 23 Јуни 2013, 00:26:53 am »
Тогаш смени ги стабилизаторите со оригинални и не му ја мисли.


Епа тоа прашувам, кај да најдам оригинални, се јавив во Еуроимпекс 2.000 е еден, прашањето е дали е оригинален ? Јас двата ги платив 1800 со се работна рака. Во Цилаз се јавив 950 е еден.
Е сега која марка треба да биде, што се подразбира под оригинален дел, дајте малку памет поискусните членови :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #8 на: 23 Јуни 2013, 00:47:17 am »
па би требало да бидат пежо,јас мењавав сеа брзо на мојата и си купив оргинал пошто заменските не ми траат ни една година,на самиот стабилизатор пишуваше FIAT LANCIA

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #9 на: 23 Јуни 2013, 01:17:10 am »
Ako сакаш MOOG стабилизатори, прва класа, ке те пратам во дуќанчето карши Ситимол, УнионТрејд, Оливер ке го бараш...
Ако сакаш обични и ефтини стабилизатори, кои мене на 306-ката од сите ми траат највише, до сега, карши пожарната у Ѓорче има едно дуќанќче у зградата за делови за предница за разни возила...Двата стабилизатора ги платив 1000 денара...Само едниот го сменив и еве го топ...Неам појма ни што фирма беа...Али имам за резерва ;) Претходно не Сасик, не масик, не од грчка, незнам што и како, и на крај од овие земав и се спасив :)

За гуми возам Тигар Сигура, не се нешто најмеки, но 306-ката мислам дека има 70% подобра вожња од 307-цата...
Прво ради торзијата позади која кај тебе ја нема, а после ради концептот на целата предница..
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #10 на: 23 Јуни 2013, 01:20:46 am »
Карши црквата продаваат само Технорот,дечкото ги продава како германски ама според веб страната ќе да се турски.

http://www.teknorot.com/

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #11 на: 23 Јуни 2013, 01:26:05 am »
Да таа е фирмата...
Ако сака и кинески нека се, стварно се погодија...Пу пу да не ги урочам...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен SimulatoR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 242
  • Let's see you? :)
    • https://www.facebook.com/SimulatoR.M3
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #12 на: 23 Јуни 2013, 01:29:07 am »
Карши црквата во ѓорче кај новиот кружен тек продавницата се вика КТГ
и се само за предници за сите видови коли ( спони,јабуцици,рамења,стабилизатори,држачи за мотор,чаури и вилушки)
јас имам земено стабилизатори од тамо за маздата околу 1500 - 2000 две предни и сега за сега се супер ( 2 години и кусур се )

еве ти бројче :
Моб       >  075- 231-058
Фиксен >  02/ 20-30-555


едит : случајно ми текна па во новчаник сум ја чувал визит картата :)
Try Not to become a Man of Success, but Rather
Try to become a Man of Value

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #13 на: 23 Јуни 2013, 04:08:01 am »
на 306ката ги мењав кај тихо стабилизаторите,едниот пушти душа после нешто помалку од 10.000км,марка незнам
сега ставив оптимал(најверојатно германски) 700 денари,па ќе видиме дали ќе држи

иначе околу удобноста и јас летово турив нови гуми dayton,вожњата се смени за 180 степени

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Предни стабилизатори на Пежо 307
« Одговори #14 на: 23 Јуни 2013, 10:10:22 am »
Sto gumi/profil vozis I kakvi se tie merenja na amortizerite 0.15 I slicno, koga obicno amortizerite se prikazuvaat vo %