Автор Тема: GPS na I pad 2  (Прочитано 6808 пати)

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5428
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
GPS na I pad 2
« на: 12 Јуни 2011, 20:09:23 pm »
Vo plan sum da kupam I Pad 2ka pa neznam dali nekoj e zapoznaen okolu GPS aplikacijata.
Potocno me interesira dali moze da se koristi GPS bez internet?

Me vozese eden decko vo Rusija pred dva dena so ML i imase navigacija na I padot,i go prasuvam ali deckoto bese samo sofer i pojma nemase od angliski pa neznaeshe da mi kaze.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54736
 • Махер
Одг: GPS na I pad 2
« Одговори #1 на: 12 Јуни 2011, 20:13:07 pm »
Исто е како за Ајфон. Симнуваш која сакаш навигација (има 3-4) ТомТОм, Навигон, Го и слични.  Испод 2 гига се навигациите обично и ќе си симнеш за таа земја за која ти треба, а има и за цели региони. Ти треба полнач. И работи беспрекорно. Барем кај мене на ајфон, а пошто се мање-више исто, така ќе е и кај ајпад. Е сеа што е малце голем ајпадот, тоа си е твој проблем. :D

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5428
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: GPS na I pad 2
« Одговори #2 на: 12 Јуни 2011, 20:26:02 pm »
znaci ne treba da si uklucen na internet za da raboti taka?

A sto e so updejtot?
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2533
 • Слобода или смрт
Одг: GPS na I pad 2
« Одговори #3 на: 12 Јуни 2011, 20:40:03 pm »
jas imam ipad 1 i gps bez internet nema
2 skoro ispadna i neznam sum nemal prilika ni da go  vidam

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11694
 • Архитект
Одг: GPS na I pad 2
« Одговори #4 на: 12 Јуни 2011, 20:44:19 pm »
Топ си е GPS на ајпад, пробано на ај пад 1 одлично работи навигон. А што со апдејтот?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11694
 • Архитект
Одг: GPS na I pad 2
« Одговори #5 на: 12 Јуни 2011, 20:45:20 pm »
jas imam ipad 1 i gps bez internet nema
2 skoro ispadna i neznam sum nemal prilika ni da go  vidam

Другар грешка си, навигон што тежи некаде од прилика над 2 гига, не му треба интернет за да работи. Тие што се со интернет се по 20 - 50мега

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5428
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: GPS na I pad 2
« Одговори #6 на: 12 Јуни 2011, 20:49:29 pm »
Da ama treba internet taka?
Dobro e toa za niz Makedonija, a za van Makedonija ke treba na taa mreza da se zakacis pa ke ti naplati roaming itn.

btw. Dvojkata izleze sega koga se vrativ, i nemozev u miami da go najdam, sekade bese rasprodaden, i majcini ne davaat da go rezerviras.
Sekoj den prodavnicite dobivaa dopuna i za 15min rasprodadeno e se.
Sega e podobro, nakaj Juli treba da mi donesat od USA zasto ne idam tamu u brzo vreme.
Inace $499 kosta, a kaj nas kolku e?

A se plaka za spustanje na navigon?
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11694
 • Архитект
Одг: GPS na I pad 2
« Одговори #7 на: 12 Јуни 2011, 20:55:33 pm »
Da ama treba internet taka?
Dobro e toa za niz Makedonija, a za van Makedonija ke treba na taa mreza da se zakacis pa ke ti naplati roaming itn.

btw. Dvojkata izleze sega koga se vrativ, i nemozev u miami da go najdam, sekade bese rasprodaden, i majcini ne davaat da go rezerviras.
Sekoj den prodavnicite dobivaa dopuna i za 15min rasprodadeno e se.
Sega e podobro, nakaj Juli treba da mi donesat od USA zasto ne idam tamu u brzo vreme.
Inace $499 kosta, a kaj nas kolku e?

A se plaka za spustanje na navigon?

НЕ се плаќа, НЕ ти треба интернет. Како што ти пиша погоре Дени, на ајфон работи како шо треба. Навигон ти е безпари само треба да ти е jailbreak уван ај падот. Кај нас го нема уште 2ка та, ама цени што се вртат за 32 3џи+ви фи, 51 000ден.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29136
  • CARclub.mk
Одг: GPS na I pad 2
« Одговори #8 на: 12 Јуни 2011, 21:00:36 pm »
Ја само да ве истролам малку.Trololololo.

Продолжете. :)

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5428
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: GPS na I pad 2
« Одговори #9 на: 12 Јуни 2011, 21:03:51 pm »
Da ama treba internet taka?
Dobro e toa za niz Makedonija, a za van Makedonija ke treba na taa mreza da se zakacis pa ke ti naplati roaming itn.

btw. Dvojkata izleze sega koga se vrativ, i nemozev u miami da go najdam, sekade bese rasprodaden, i majcini ne davaat da go rezerviras.
Sekoj den prodavnicite dobivaa dopuna i za 15min rasprodadeno e se.
Sega e podobro, nakaj Juli treba da mi donesat od USA zasto ne idam tamu u brzo vreme.
Inace $499 kosta, a kaj nas kolku e?

A se plaka za spustanje na navigon?

НЕ се плаќа, НЕ ти треба интернет. Како што ти пиша погоре Дени, на ајфон работи како шо треба. Навигон ти е безпари само треба да ти е jailbreak уван ај падот. Кај нас го нема уште 2ка та, ама цени што се вртат за 32 3џи+ви фи, 51 000ден.
Auuu mame mu ebam grabesh!!!!

E pa ako e taka togas eve mi uste edna pricina plus da go kupam.
Se mislev megu nego i I phone 4 ama se odluciv za nego zaradi navigacijata, zasto i onaka imam I phone ali kecot.
A baska mi treba i za rabota i e mnogu poprakticen od laptopot sto go imam 17ka, kaj se zaebav kaj go zemav kako televizor e i plus pretezok.
Ova I padot e svetska rabota.
Vo USA e prav hit site go furaat.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2533
 • Слобода или смрт
Одг: GPS na I pad 2
« Одговори #10 на: 12 Јуни 2011, 21:06:26 pm »
jas imam ipad 1 i gps bez internet nema
2 skoro ispadna i neznam sum nemal prilika ni da go  vidam

Другар грешка си, навигон што тежи некаде од прилика над 2 гига, не му треба интернет за да работи. Тие што се со интернет се по 20 - 50мега

Iphone e telefon ova e na nekoj nacin kompjuter si ima razlika. Inaku jas zborev za prvata serija na ipad ovoj noviot neznam kako e no ne veruvam deka promenile nesto no koj znae.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54736
 • Махер
Одг: GPS na I pad 2
« Одговори #11 на: 12 Јуни 2011, 21:08:21 pm »
Имењак, симни ова: http://itunes.apple.com/us/app/navigon-mobilenavigator-north/id321506742?mt=8
Јас користев томтом лани беше прекрасно, а сега ставив навигон чисто да видам како работи.

Важно - На ниедна навигација НЕ и треба интернет. Под навигација НЕ спаѓа ГУГЛ МАПС кој е стандард на телефонот. Софтвер за навигација МОРА да се симне посебно.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5428
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: GPS na I pad 2
« Одговори #12 на: 12 Јуни 2011, 21:19:31 pm »
Fala vi na site mnogu za pomosta.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29136
  • CARclub.mk
Одг: GPS na I pad 2
« Одговори #13 на: 12 Јуни 2011, 21:27:24 pm »
Нема на што. Било кое време! :)