Автор Тема: Вградување на MP3/WMA USB плеер на фабричко радио со можност за CD шаржер  (Прочитано 80796 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17283
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Pioneer DEV-2800MP е радиото. Не верувам да држи некоја висока цена за да го менувам за аукс радио, па единствено што останува е да чепкам околу него :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43375
  • Il Moderatore
@Sale, за фабричкото станува збор. Да беше лесно да се смени на 166ката со афтермаркет, немаше мајмунлуци да праам. Директ еден мп3 плеер потпишан од alpine и ќе завршев работа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54766
  • Махер
И плус немаше да ти смета дебелиот новчаник во џеб, туку ќе беше тенкичок.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
@Martin....
Па имаш мп3 да чита цд плеерот...Што ке ти е усб? Заеби тие сра*а...
На мојот има све, па највише сакам ЦД коа ке си пуштам...

@Simo
Мислев да не ти е некое друго радио...На пример кај пионир постои можност да се активира аукс влезот и без шаржер...Мене така претходно ми беше направено радиото...У касета плеер со 4гига меморија и музика, на тач, единствено што мораш преку плеерот да менуваш песнички...
Иначе сосема задоволително свиреше...Квалитетен звук дава, во зависност од квалитетот на снимениот материјал...

Сега имам овакво чудо, и добро е у пм :))
Има се...И најважно хендс фри :)
И стално си оди со мене :)) Ја у кола, оно у кола...ја надвор и оно надвор :))

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17283
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
AUX сакам, усб не ми треба.
Плус за ЦД здосадува една плејлиста по некое време. Вака ќе си сменам што не ми чини и топ. Али во нареден живот изглеа :D

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
AUX сакам, усб не ми треба.
Плус за ЦД здосадува една плејлиста по некое време. Вака ќе си сменам што не ми чини и топ. Али во нареден живот изглеа :D

Си слушнал за CD-RW ?  ;D
Кога ке ти здосади снимаш друго на него и тераш.
Брачедот со едно CD-RW еве го фура веќе 5 - 6 години :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43375
  • Il Moderatore
Мојот фабрички чарџер не ги поштуе CD-RW, само квалитетно CD-R, друго ништо. Така да оваа опција, тртни едно CD со 70-тина минути што сакаш, а на аукс-от од чарџерот „презентирај“ mp3 плеер (во мојот случај IPhone, кој е бољи плеер од телефон), за мене е многу добра, скоро одлична! :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
А и звукот морам да признаам дека не е лош :)
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43375
  • Il Moderatore
Фали малку бас, ама јас сум крив, не сакам да се малтретирам со вадење/ставање вуфер у гепек стално кога треба количка за дете да носам. Како и да е, за некој ден се надевам ќе го решам и тој проблем со басот, набавени се 2x20cm 90w RMS звучници за задните полици, со фреквентен опсег доволно добар за да „пуштат“ бас. А ако не го биде и тоа, ќе биде некој (или два) вуфер(и) за под седиште.
« Последно менување: 19 Ноември 2019, 23:53:30 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Kako пополека одминува време, басот се повеќе и повеќе ме замара...Повеќе сакам чистина и прецизност на високите тонови, одколку бас на 120 Hz...50Hz  се идеални...Ем брз ем не замара...Само квалитетен звучник ке биде сосема доволен...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43375
  • Il Moderatore
тоа е решено со Фокали напред и ЈБЛ позади, сепак, фали малку лоу енд. Мора да постои, за да има комплетна звучна слика. Оштрина и  прецизонст имам напретек. Сега ми фали малку топлина и мекост ;) Нема да се тресат надворешните ретровизори - нормално, ама 16.5цм звучници едноставно НЕ произведуваат речиси ништо под 100Hz

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
gOJDO одлично направено и презентирано.

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Гојдо, ти си компензирал, инаку која би била цената за вградување прашај,
па информирај не, можеби сме потенцијални муштерии на мајсторот.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Мајсторот е SaleSK. Прашајте го и договарајте се со него. Мене не смее пари да ми земе иначе ќе го фати клетва и ќе му рикне хард-дискот од компјутерот полн со податоци.


Уредот е купен од ебај околу $100. Се врзува на CD шаржер така што се има контрола преку фабричко радио, команди на волан и слично.
Ум шо идит отпосле не јет ум!