Автор Тема: Совет за компресор за воздух  (Прочитано 22250 пати)

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7478
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #15 на: 17 Јуни 2013, 00:46:24 am »
Што квалитет се компресорите од еуро тулс со две глави?
Другар сега земал 250е.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10130
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #16 на: 17 Јуни 2013, 01:46:28 am »
Ако цениш према останатиот алат- не е ни за една употреба.. али можда се добри, не можам да кажам, али бургии штрафцигери,.. уби боже се

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #17 на: 05 Март 2019, 00:10:08 am »
Ја вадам темава од мртвите, некој од овие компресори го бива?

За лесна употреба ми е, сакам да е асален да не се малтретирам со сервиси.

Сите линкови се од 50Л компресори со уље.

Extol

Incgo

Ferm

Black & Decker

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10130
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #18 на: 05 Март 2019, 01:17:41 am »
не верувам дека некој од овие е асален.. освен за пумпање гуми.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6177
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #19 на: 05 Март 2019, 09:57:10 am »
На работа имаме од 50л, да сакаш да дуваш нешто, брзо се празни, со стило на цревото со послабо дување можи да се одржува на ~2 бара притисок.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #20 на: 05 Март 2019, 10:41:24 am »
не верувам дека некој од овие е асален.. освен за пумпање гуми.

Ок, предложи марка и модел но да е подвижен (со тркалца).

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10130
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #21 на: 05 Март 2019, 13:54:24 pm »
Прво кажи за што ти треба ? можеш и да пресметаш моќи проток но еве да речиме сакаш да офарбаш крило од кола, барем ова
http://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&path=10_100&product_id=2905
ако ти е за посериозни работи како на пример пиштол на воздух за отштрафување мин 10 бари, 3kw 150 литри, тоа чудото троши како лудо. Инаку тој од 1,5-2kw и 50 литра рачунај доволно е само за еден штраф. За пескарење на пример сум немал искуство но без исклучок се огромни компресори, или „screw compressor„ не ретко погонувани од дизел агрегат или 3 фазни мотори. Е сега јас имам VILLAGER да офарбаш крило треба на два пати да го фарбаш, да дувниш нешто ок е, да испескариш свеќица на пример можеш, поголема површина не иде во предвид, ударен клуч го троши буквално со 1 штаф од колце...
Гледам прават компресори со боца од бољер и компресор од камион, претежно еден дупли или пар компресори со 5-6kw мотор, фаќаат прилично ефтино, ако имаш време можеш и така.
црево би ти рекол ова, да не се зезаш со тие тенките, немаат проток
http://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&product_id=592

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #22 на: 05 Март 2019, 16:20:43 pm »
Прво кажи за што ти треба ? можеш и да пресметаш моќи проток но еве да речиме сакаш да офарбаш крило од кола, барем ова
http://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&path=10_100&product_id=2905
ако ти е за посериозни работи како на пример пиштол на воздух за отштрафување мин 10 бари, 3kw 150 литри, тоа чудото троши како лудо. Инаку тој од 1,5-2kw и 50 литра рачунај доволно е само за еден штраф. За пескарење на пример сум немал искуство но без исклучок се огромни компресори, или „screw compressor„ не ретко погонувани од дизел агрегат или 3 фазни мотори. Е сега јас имам VILLAGER да офарбаш крило треба на два пати да го фарбаш, да дувниш нешто ок е, да испескариш свеќица на пример можеш, поголема површина не иде во предвид, ударен клуч го троши буквално со 1 штаф од колце...
Гледам прават компресори со боца од бољер и компресор од камион, претежно еден дупли или пар компресори со 5-6kw мотор, фаќаат прилично ефтино, ако имаш време можеш и така.
црево би ти рекол ова, да не се зезаш со тие тенките, немаат проток
http://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&product_id=592

Највеќе би бил за пукање клинци во иверици, даски значи лајт работа, ова не ми е занимање па и нема да се користи секој ден нити секоја недела туку само по потреба.

Затоа и верувам дека некој од овие што ги линкував ќе ми бркаат работа.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10130
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #23 на: 05 Март 2019, 17:19:07 pm »
Ако ти е само за шајки најефтиниот.

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5241
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #24 на: 03 Април 2019, 21:43:42 pm »
Видеово може да биде информативно:  https://youtu.be/D5EvLuIWalI?t=94
На тој момент од каде го линкав видеото, таму наведуваат тој компресор за какви додатоци/намени има доволно притисок. А пошто е некој од солидна средна класа, би бил скептичен за потешките намени, со некој помал евтин компресор. Ковање шајки е наведено во најмалку захтевната група намени.

Инаку во Лидл прошлиов викенд имаше за мали пари убав комплет за компресор, пиштол за дување, пиштол за фарбање, пиштол за дување гуми, црево, и уште нешто. Имаше и понуди со додатоци како шлајферка, cut-off tool, и други, сите за евтини пари. Штета што немаме Лидл овде.


Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5241
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #25 на: 07 Април 2019, 13:47:17 pm »
https://www.gearbest.com/other-tools/pp_009503501136.html
Акциска понуда - пиштол (за фарбање) за компресор, 2 комада со се поштарина (Belgium Registered  $4.83) искачаат вкупно $18.05 или по гугл 989.18 мкд.
Лаик сум за компресори, кажете ако некој мисли дека не ги бива, инаку спецификациите викаат: 
Цитат
● New air cap design increases pattern shape stability, improves atomization and reduces spots and spots
● Compatible with solvents and waterborne coatings
● Spray mode adjustment knob adjusts spray area
● Fluid control adjustment knob controls the volume of the coating
● Air pressure adjustment knob controls airflow
● Material: aluminum alloy
● Effective spraying distance: 200mm
● Air consumption: 75 - 270 liters / minute
● Working pressure: 3 - 5 Mpa
● Caliber diameter: 1.5 mm
● Nozzle diameter: 3.0mm
● Spraying amount: 270 ml/min

По 445 денари за еден пиштол со метален сад за боја, мене ми изгледа добро. Најевтините пиштоли овде ги гледав 900-1000ден, и тоа со пластични садови за боја. На ниет сум да нарачам, па ако некој сака да земе еден од двата пиштоли за фарбање (кога ќе стигнат) нека пише овде.

 

Присутен aleksandarbt

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 796
 • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #26 на: 07 Април 2019, 21:27:38 pm »
Igracka.Ovaj e za mali raboti.Primer za nekoja umetnost I slicno

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6302
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #27 на: 08 Април 2019, 00:15:00 am »
Интересна понуда.. До мк кај мене пишува 12 евра за 2 пиштоли.. До кога трае промоцијата ?

Edit... се регистрирам и цената се зголемува на 18  >:(
« Последно менување: 08 Април 2019, 00:26:12 am Бузуки »

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10130
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #28 на: 08 Април 2019, 14:05:46 pm »
нмеа за тие пари саглам пиштол, само ќе шлакаш....

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5241
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Совет за компресор за воздух
« Одговори #29 на: 08 Април 2019, 17:38:47 pm »
Igracka.Ovaj e za mali raboti.Primer za nekoja umetnost I slicno
Дека резервоарот е 400мл? Или заради димензиите на отворите?
1.5 со 3 нели е нешто како „универзално“ за повеќе намени, читав дека треба помал отвор за фин финиш во фарбање, и поголем отвор за лепаци шприцање и слично... Абе за да шприцам по двор на мало компресорче мислам дека иако играчки, може и интересни играчки да бидат.  ;)


Edit... се регистрирам и цената се зголемува на 18  >:(
Tи бута друга (поскапа) поштарина, затоа ти рипа цената. За Gearbest моментално најевтина пошта е белгиската, препорачани пратки (registered). Можеш да избереш пошта на чекаут, и во сетирањата на акаунтот боље да ставиш долари наместо евра пошто на времето кога споредував редовно искачаше поевтино во долари. Нешто некој педерски курс имаат за било која друга валута освен долар, не само Gearbest туку малтене сите онлајн продавници.

Jaс инаку нарачав пар комада од пиштоливе. Сигурно не се одлични, ама одлични добри пиштоли се над 100-200 евра (или многу повеќе). За парите можеби ќе бидат добри за да учам шприцање. Го гледав еден лик како си игра со истиот пиштол, ок изгледа. Ќе видиме кога ќе дојдат, таман имам ограда за фарбање. :)
Има на Gearbest убави акциски понуди. Како тие клештите за метални стеги што ги линкав во темата со алат, или докинг станицава за SATA и IDE дискови (со напојување), од која два комплета коштаат ~1700ден. За ~850тина денари колку искача еден комплет супер алатка за кој се бафта со дискови и такви работи. Исто и пиштоливе може да испаднат добра зделка, на clearance свашта се начекува.
« Последно менување: 08 Април 2019, 17:47:04 pm Van »