Автор Тема: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic  (Прочитано 10139 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5438
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #15 на: 09 Февруари 2013, 21:59:01 pm »
Klasen daj kazi sto tolku negativno ti ostavilo...jas samo se imam vozeno vo takov megan i samo zna deka e dosta tivok na vozenje ne vlece loso i dupkite po nasive selski patista ubavo gi apsorbira mnogu meka voznja ima

Присутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6436
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #16 на: 09 Февруари 2013, 22:00:16 pm »
Директорот на една фирма каде што работев имаше таков Меган (пред да купи Mazda CX-7) и во тој Меган се имам неколку пати возено и еднаш го имам возено до Штип, и без никакви предрасуди можам да кажам дека е една од најлошите коли што сум ги возел.

Без навреда до власниците, и можеби вашите импресии се сосем различни (ете, јас само тој Меган од таа генерација сум го возел), ама мене едноставно колата не ми остави ниту еден позитивен впечаток. Еднаш го возев до Штип и назад, и после тоа инсистирав кога требаше службено да одам до таму и назад да одам со моја кола а они да ми платат амортизација, гориво и трошоци.

А да работиш во фирма кај што имаат службени возила лади ниви да те видам што би рекол ? :D

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6531
  • French diamond
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #17 на: 09 Февруари 2013, 22:06:13 pm »
А ако класик, значи истото како за астрата на Дизел, тогаш би те советвал, ако сакаш меган да одиш на хечбек, пошто ваков седан освем класик незнам дали има обичен.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8060
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #18 на: 09 Февруари 2013, 22:18:23 pm »
Мада јас возев лош примерок од фејслифт меган, сепак не ме импресионира, во никој случај не ми е грд, убаво се седи, малку високо, покомфорен е од астрата, нема да лупа како астрата ама сепак би го избегнал...

Да не речам дека за 2500е ќе земеш лагуна бензинец 1999/2000г.

Алфата не ја мешај тука, вон секаков муабет е во споредба со меган и астра.
Алфата е поим над овие два модела во секој поглед!

Ако си за Астра зимај Г, има 1,6 бензин за тие пари.
Немој некој да те лаже дека 1,4 троши помалку од 1,6, башка 1,6 е закон мотор на опел!

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #19 на: 09 Февруари 2013, 22:26:32 pm »
за алфата секако збор да нема,ама па за одржавање на алфата богами и треба да му ја мислиш,се тоа што го нуди мора да си го платиш

иначе лагуна за 2500? ултра ЛОЛ!
на реклама5 ги има испод 2000 огласени,значи таа цена ќе оди надоле минимум 150-200 евра

иначе астра 1.6 бензин би бил топ избор за до 2500 евра,барај со повеќе опрема и онака иста цена се

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #20 на: 09 Февруари 2013, 22:35:02 pm »
Возам Астра Г 1.6 8в, во моја близина имам Астра Ф 1.6 16в и Меган (купе фл.) 1.4 16в. Меганот има одлична вожња за разлика од Астрите некако е помека. За потрошувачката меганот и астрата (г) се тука некаде околу 8-9  во град, астрата (ф) е околу 10 во град. Цените за одржувањето се далеку поефтини за Астрите отколку за меганот.

За Астра (Г) повеќе имам зборувано тука да не се повторуваме:

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,4694.0.html

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5982
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #21 на: 09 Февруари 2013, 23:10:50 pm »
И јас да се умешам - возам Астра Г. Само што мојата е Астра Класик 2, 2008-ма.

Половна, за 2500 до 3000 евра, има пун к*рац, има и добри понуди.

За одржување е прилично ефтина. Потрошувачката е нормална, ако пазиш е и одлична.

Ако земаш, земи си 1.6. Мојата е 1.4 90 КС, до 3.000 вртежи е мрза, ама после 3.000 е одлична. Ама, со тоа скока и потрошувачка.

За квалитет не коментирам. Јас со мојата си имам сосема поинакви маки.

Единствен адут на Реното е добрата вожња, и помалата цена. Мислам дека не вреди.

Не погледнувај Астра Ф. Ја имам во потесно семејство, дизел додуша, ама Астра Г е две класи погоре.

Со среќа, се надевам ќе најдеш тоа што бараш. Ако треба совети, тука сум.

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1341
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #22 на: 09 Февруари 2013, 23:13:04 pm »
еве една добра астра ф http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=668274

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6531
  • French diamond
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #23 на: 09 Февруари 2013, 23:41:39 pm »
Јас ти кажав друже, класик не гледај, ако бараш фејслифт мегане за под 2500 евра тешко. Можиш да земиш обичен Меган ама барај со 5 врати, има доволно место за фамилијарна кола. 1.6 со 90 коња мотор го имам во комшии, многу брз за негова коњажа и кубикажа, а сепак доволно економичен.. знам дека не ти е за трки, ама кола до 100 коња до сега го нема победено. Најдобро е да си пробаш, една таква една таква кола па да видиш. Со цени за одржавање се тука негде.

p.s http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=249766   ;)
« Последно менување: 10 Февруари 2013, 00:10:47 am n1kola »

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #24 на: 09 Февруари 2013, 23:55:21 pm »
еве една добра астра ф http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=668274

абеееее ептен добра
многу мрзам кога некој ја има колата 2 недели и ми објаснува во колку добра состојба е

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5438
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #25 на: 10 Февруари 2013, 00:04:42 am »
Kako sto kazav imam vozeno astra f 1.4 so 84ks i 1.6 so 75ks.. od kolite bev dosta zadovolen nikakov kvar a sto sum menjal kaisi i plocki dosta evtini filtri epten dzabe..meganov nekako mise gleda deka e klasa pogore od astra f ali poradi francusko poteklo nedrzi cena zatoa vikam daj da cujam od francuski sopstvenici sto ke kazat..znaci nemi e za trka gjepek bimi vrsel rabota ali ako uleta i nekoj zdrav hecbek moze dase pazari..1,4 i 1,6 nemi e mnogu bitno samo sto mi e strav od toa pusto tursko skapi delovi za odrzuvanje..
Cordobata za voznja e top stabilna na krivina kako na sina e arno ama e tvrda kako sam gjavol na dupka kamen od bubreg vadis bez problem zatoa mi se svigja francuz poradi mekata voznja

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #26 на: 10 Февруари 2013, 00:18:19 am »
Astrata e podobar izbor zaradi poeftinoto odrzuvanje. Meganot e pomek, pokonforen i TEHNOLOSKI ponapreden ama i poskap za odrzuvanje i ponezen za ubavite patista vo Makedonija.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #27 на: 10 Февруари 2013, 00:28:37 am »
zatoa mi se svigja francuz poradi mekata voznja

ете никола ти ги наброја деловите што ги сменил и цената

незнам што уште се мислиш?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14048
  • Пудингот на шоферството
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #28 на: 10 Февруари 2013, 11:57:20 am »
Да зборуваш за нов Меган ај ке речам скапи или поскапи се деловите,ама за 10-12 години стара кола.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5982
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #29 на: 10 Февруари 2013, 13:23:09 pm »
Да, ако споредуваш со нов Меган. Ама ако споредуваш со Астра стара 12-13 години, секако е поскапа за одржување.