Автор Тема: Опел Астра совет ми треба  (Прочитано 20184 пати)

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Опел Астра совет ми треба
« на: 12 Јуни 2012, 18:22:35 pm »
Здраво другари како што можете да видите нов сум на форумов па ми треба вашето мислење,во план сум да си купам некое количе многу ми паѓа во очи опел астра што се 1999 произведени,па ме интересира да ми каже некој како се однесуваат астрите моторот,потрошувачката зошто некој  кажуваат многу трошеле,за одржувањето кажуваат дека е ефтино.поздрав

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9209
  • Аstra la vista baby !
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #1 на: 12 Јуни 2012, 18:25:50 pm »
Од мене одговор по ПП.
Нека кажат и останатите.
Главно Бензин да е.
Заборавив да ти пишам на ПП, опција плин би ти ги скратило дилемите за потрошувачката.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7020
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #2 на: 12 Јуни 2012, 18:39:06 pm »
Од мене одговор по ПП.
Нека кажат и останатите.
Главно Бензин да е.
Заборавив да ти пишам на ПП, опција плин би ти ги скратило дилемите за потрошувачката.


Мислам дека грешиш, како сопственик на таква Астра, би требало да пишеш тука, на многу ке им користи, верувам ...

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9209
  • Аstra la vista baby !
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #3 на: 12 Јуни 2012, 18:41:16 pm »
Епа ме прашаа на ПП прво, уште ја немаше темата...
Ај ке копирам одговорот од пораката ;)

Цитат
Добредојде друже !

Можеш слободно да отвориш тема во половни автомобили и да прашаш за кои коли те инетресира, ке добиеш совети... 

За мојата Астра... Ако забележа во темата мојата вози 1.6 8 вентилски мотор со 75кс. Тој е од постарата генерација и многу ретко може да се најде во Астра Г. Астрите посебно бензин се многу ефтини за одржување и делови има насекаде. И Опел ако гледаш би те советуал да гледаш бензин. Мојата е 75 кс (55KW) па регистрацијата е помала за разлика од другите негде под 150 евра. Потрошувачката на конкретно мојата е 8,5 - 9 литри гратска вожња и тоа со 16 ки бандажи и повремено уклучена клима. На отворено троши малку нешто измеѓу 5 - 6 литри. Лани летото комбинирана потрошувачка ми изваде 6.3 литри на 100км. Ти имат кажувано дека трошат, сигурно ти кажуваат за 1.6 16в мотор со 101кс, тој знае да потроши и над 10 литри гратска (вујко ми ја има со тој мотор и затоа знам). Исто и 1.2 моторот бидејки е слаб за оваа каросерија па си троши повеќе( исто од искуство-другарче има таква). Моја препорака би била 1.4 90кс или ако најдеш како мојата 1.6 8в мотор.
П.С. заборавив... Сервис редовен масло/филтри е нецели 2000 ден. Маслото ГМ е 1000 ден -5литри (собира 3.2л), филтер маслен 150 ден. филтер воздушен ~400 ден. Тоа би било од мене...
Ако те интересира уште нешто слободно прашај, тука сме нели да си помагаме.
Поздрав !

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #4 на: 12 Јуни 2012, 20:04:13 pm »
Top motor e benzinecot AMA DA NE E ECOTEC. Postarite se vo pati podobri i poizdrzlivi. ECOTEK si trosat maslo no se ok.
Baska EGR na ECOTEC ne se izolira.
Ako 1.4 16V imas veroojatno lance sto e golem plus (ECOTEC). Postarite se na remen.
ECOTEC trosi 1l pomalce od postarite i ima pogolema snaga.

ECOTEC motorite imaat oznaka X (Za EURO 2), Y ( ZA EURO 3), Z (ZA EURO 4)... Ima razliki vo site. Najdobri od ovie 3 se X zasto gasta e na sajla a ne so motorce. Imaat 1 lambda sonda i se poednostavni od Y i Z (pocetnite bukvi na brojot od motorot).. Primer X12XE (Corsa 1.2/16v)...

Gornive imaat EGR koi se kontrolira elektronski so povratna vrska. Ne se izolira.

Na postarite motori C (prvata bukva) se monopoint injection i imaat EGR koj se izolira lesno i vakuumski se kontrolira.

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 429
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #5 на: 13 Јуни 2012, 00:00:00 am »
Пред година и нешто барав таква астра.
Барав едно 2 месеца низ Скопје и не успеав да најдам во добра состојба, повеќе инфо имаш тука http://forum.carclub.mk/index.php/topic,323.0.html
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #6 на: 13 Јуни 2012, 00:30:14 am »
Top motor e benzinecot AMA DA NE E ECOTEC. Postarite se vo pati podobri i poizdrzlivi. ECOTEK si trosat maslo no se ok.
Baska EGR na ECOTEC ne se izolira.
Ako 1.4 16V imas veroojatno lance sto e golem plus (ECOTEC). Postarite se na remen.
ECOTEC trosi 1l pomalce od postarite i ima pogolema snaga.

ECOTEC motorite imaat oznaka X (Za EURO 2), Y ( ZA EURO 3), Z (ZA EURO 4)... Ima razliki vo site. Najdobri od ovie 3 se X zasto gasta e na sajla a ne so motorce. Imaat 1 lambda sonda i se poednostavni od Y i Z (pocetnite bukvi na brojot od motorot).. Primer X12XE (Corsa 1.2/16v)...

Gornive imaat EGR koi se kontrolira elektronski so povratna vrska. Ne se izolira.

Na postarite motori C (prvata bukva) se monopoint injection i imaat EGR koj se izolira lesno i vakuumski se kontrolira.

Бугар зашо да не е Екотек? или муабетиве ги вадиш од ракав..?

ОН.Топик: Опел никогаш не произведоа убав дизел мотор, па затоа побараа од Јапонциве помош и им произведоа Isuzu мотор, кој што не е надминат, барем кога Опелов дизел мотор е во прашање..Бензинецот е одличен мотор, и нема врска дека троши масло..Секако дека секое возило троши мало количество на масло после одредени километри, и тоа не е дефект, туку сосема нормална работа, со оглед на тоа дека се работи за отворен систем..Ако земаш бензинец, земај 1.4 или 1.6 мотор (препорачано), му ставаш плин и возиш ко човек.. а за тоа дека трошеле, е точно донекаде, но не многу повеќе од другите..т.е минимално гориво повеќе..Е сеа за деловите, да ти направам ретроспектива на цените, бидејки правев голем сервис пред некој ден на мојата Астра 1.6 16V бензинец..Епа вака што е сменето:

-ребраст каиш
- уште еден каиш (незнам точно каков е, не се разбирам многу од деловите..)
- Масло за моторот променето (оригинално препорачано за Опелов мотор)
-Комплет дискови со плочки за двете предни тркала..
-сите свеќици 4 мислам дека беа..
- водна пумпа
-Филтер за масло
-Филтер за воздух
-Филтер за полен
-Скршен заден федер кај амортизерот
-изгорена една сијаличка за задниот штоп
------------------------------------------------------------------
Сметка: 270 евра со се работна рака на механичарот...



« Последно менување: 13 Јуни 2012, 14:22:15 pm deanMKD »

Отсутен Macedon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 63
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #7 на: 13 Јуни 2012, 08:32:24 am »
кире 95 јас имам astra g 1.6 16v и до сега сум презадоволен, увезена е од швајцарија во јуни 2011 и до сега немозам да се пожалам. на километража пишуваше 133.000 или така нешто, али знам дека има претерано преку 180.000-190.000 и дека километражата е вракана, али да бидеме реални тешко ке се најде кола од увоз на која што не е вратена километражата.   Штом ја земав одма и закачив плинче. И направив сервис, ; каиш, филтери (бензин, воздух, клима, уље), уље, свекици, кочници и уше некои ситници.  Градска вожња ми троши 10-11 литра. ама и да ти кажам право аздисувам по малце со неа. колата си влече како луда, на автопат испод 140-150 не ја спуштам. моторот си преде како маче. мој совет земи си астра и терај работа. е сега зависи и од тоа каква астра ке земеш и каква ке ти се погоди доколу ти е од увоз. Поздрав и среќно во купувањето.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #8 на: 13 Јуни 2012, 08:34:29 am »
@DeanMKD Opsto poznat fakt e deka postarite motori ne EKOTEC se daleku podobri poizdrzlivi. Baska nema glavobolki so EGR, 2 lamda sondi, motorce za gas itn.. Simplicity is the ultimate perfection.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #9 на: 13 Јуни 2012, 14:18:59 pm »
Хаха, абе Бугар ме смееш...лол Ипак останувам на тоа дека Голф 2 -ка е најдобрата кола, по можност без клима, без серво, без електрика на прозори, и слично, т.е да нема што да се расипе во неа е најдобриот избор или грешам..? Бре Бугар не живееме во 19 век па да се возиме во голф 2-ки бре чоек..Сите тие електрики, срево, клима, се направени човекот да ужива во своето возило додека е во него..а на да гледам јас да ли ке рокне нешо или не...колите во Африка имаат клима?

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #10 на: 13 Јуни 2012, 14:29:46 pm »
Zavisi vo koj del od Afrika. Nigerija nemas postaro vozilo od 2009-2010 po ulici i Hummer H2, H3 se vozi imas i LandCruiser, Mercedes ML (za posiromasnite) itn... Se frapirav pri mojata kratka poseta na Lagos (zabraneto snimanje oti kamerite gi konfiskuvaat - na eden Germanec mu dignaa Canon EOS 1Dx so 200mm objektiv - samo teloto e 7K$) VW go nema ni na slika. Znaat deka VW vise ne prael Buba i samo taa ja znaele. Golf ne ni cule deka postoi. Passat isto taka. Vo Nigerija za dobra kola se smeta Bentley, Hummer, Mercedes S klasa itn..
Vo Kongo isto taka ili nema voopsto koli ili ima Hummer i Landcruiser i po nekoj utepan Nissan Patrol 4.2 D. E toa e bate. Nie ne znaeme sto sakame. Afrikancite ne trosat pari unless da im e neophodno i zatoa se ekstremno bogati.

Inaku za tvoe info mene kola mi treba da mi vrsi rabota. Uzivam vo vozenje i dzebot gledam da ne mi go pipa. Iskreno ne me zanima drugo. Sakam koga ke ja zapalam da ide i da ne me ostavi na pat i da ne mi trosi. A ti ako svrsavas na ABS elektriki, servoa, klimi itn.. Produzi. Taka stanuvame robovi na glupavite i ograniceni evropejci (citaj Germanci).

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #11 на: 13 Јуни 2012, 14:34:40 pm »
Inaku za tvoe info mene kola mi treba da mi vrsi rabota. Uzivam vo vozenje i dzebot gledam da ne mi go pipa. Iskreno ne me zanima drugo. Sakam koga ke ja zapalam da ide i da ne me ostavi na pat i da ne mi trosi. A ti ako svrsavas na ABS elektriki, servoa, klimi itn.. Produzi. Taka stanuvame robovi na glupavite i ograniceni evropejci (citaj Germanci).

Хаха, Бугар не свршувам на електрики или АБС, ама кога производителот го предвидел, јас нема да го вадам сигурно, само затоа што да ми заштеди гориво или слично..Серво сеа е задолжително на секое возило, така да сакал ти или не или ке возиш застава или Нива без серво или ке возиш кола со серво, трета опција немаш..Климата не ми ни треба, пошо не ја употребувам, ама сеапк ја има во колата. Секако дека секој сака кога палиш кола, да те однесе од едно до друго место без никаков проблем...

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #12 на: 13 Јуни 2012, 14:36:03 pm »
Ako e vgradeno od fabrika nema vadenje toa e toa.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #13 на: 13 Јуни 2012, 17:09:38 pm »
на одговориве фала ви сеа ке размислам со да земам за послем да не се нервирам сум избрзал па ако ја купувам планирам да појдам од надвор да ја земам па ме интересира некој ако знае како се движат цените за царина  и останати давачки за 1.4 16в 90кс и 1.6 16в 101кс.

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9209
  • Аstra la vista baby !
Одг: Опел Астра совет ми треба
« Одговори #14 на: 13 Јуни 2012, 17:12:56 pm »
Царината беше 42 000 ден. пред скоро две години. Сега мислам дека е намалена.
Тив околу 50 евра.
Хомологација околу 50 евра.
Прва регистрација околу 200 евра заедно со таблици.