Автор Тема: И СУПЕР АВТОМОБИЛ НА ГАС  (Прочитано 27214 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15785
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: И СУПЕР АВТОМОБИЛ НА ГАС
« Одговори #60 на: Јуни 19, 2013, 00:12:07 am »
ne e vtecnuvanjeto tolku bitno vo muabetov... Tuku mnogu me interesira podatokot za POTROSUVACKATA na metan pri ISTI performansi na benzin... Ako e 2.5 T motorot, togas ima nekakva logika da ide isto kako na benzin poradi oktanite na metanot, a so toa i sosema druga mapa i boost pri koj bi rabotel motorot. So drugi zborovi, ne mi e jasno kako atmosferec ke ima isti, a kamoli podobri performansi na metan nego na benzin? I vo sto e podobar metanot od LPG, osven vo cenata (ne ja znam cenata kaj nas)...


незнам ни јас, прашај ги во волво... ама сигурен сум дека ке најдеш заклуок... а мене веќе ме смара овој муабет...

цена на метан е 49 денари кг.
цена на плин денес е помеѓу 32 и 38 денари литро.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време