Автор Тема: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати  (Прочитано 4608 пати)

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« на: 07 Декември 2012, 10:06:13 am »
Знае ли некој кој ги сервисира/поправа Олимпус дигитални апарати во Скопје, поточно SP-560uz ??????

освен овие заспаниве во Микеи што сакаат во Прага да го праќаат, да ми наплатат колку уште еден апарат и сето тоа за 30-60дена, motherfuckers  >:(

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17332
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #1 на: 07 Декември 2012, 10:31:30 am »
Тие Микеи се истите со брендиран дуќан Олимпус, кај Матица негде блиску? Ако се тие, јас само за нив сум информиран. И јас имам Олимпус камерче.
Идеја од мене: разгледај некој од ИТ маркетиве кои нудат Олимпус и јави се и прашај кој им ги сервисира. Мора да има и други сервисери.

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #2 на: 07 Декември 2012, 10:35:56 am »
тие се истите !!!

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7641
 • Плинаш!!!
Одг: Re: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #3 на: 07 Декември 2012, 13:22:39 pm »
Генел-канон едно време ги сервисираше сите апарати, оди прашај дали уште ги сервисираат. Се наогаат кај билна аптека.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43495
 • Il Moderatore
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #4 на: 07 Декември 2012, 13:27:36 pm »
Прашај и во PixPlus, може ќе се најдат од помош..  http://pixplus.com.mk

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bojan j

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3037
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #5 на: 07 Декември 2012, 13:30:04 pm »
Јави се прашај во Сет. Колку што знам, се што сакаш ќе ти сервисираат.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43495
 • Il Moderatore
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #6 на: 07 Декември 2012, 13:31:07 pm »
Алфава да им ја однесам а? :D :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17332
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #7 на: 07 Декември 2012, 13:41:26 pm »
Имале и алат за ребраст за ТвинСпарк!

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #8 на: 07 Декември 2012, 13:43:07 pm »
ок, фала на сите, ако има уште некој со конкретно искуство нека пише !!!

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #9 на: 07 Декември 2012, 13:47:29 pm »
Прашај во Пиксплус како шо рече Симо. Ако неможат они тогаш го праќаат во Белград.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20613
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #10 на: 07 Декември 2012, 13:49:57 pm »
Сервисот во Белград е за Никон, не знам дали и Олимпус праќаат натаму.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bojan j

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3037
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #11 на: 07 Декември 2012, 14:07:41 pm »
Алфава да им ја однесам а? :D :D :D
Однеси ја немај гајле... може ќе ти ја вратат со екран во боја :)

Присутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #12 на: 07 Декември 2012, 15:24:21 pm »
Едно време Олимпусите ги носеа и кај мене у сервис...хахаха....Додека дуќанот ми беше до ЈБТ гимназијата...Ме чудеше тоа...Најчесто апаратите беа со дефект на механизмот за оптика...Па така да од 10 апарати на 3 успешно им ја средував, ама има работа у ПМ...Некогаш и цел работен ден ке изгубев за тоа, за бедни 20~30 евра...не вреди скапаниот апарат да губам толку време, и очи да ми истечат со редење на механика како на часовничар...
Затоа што се имбецили и не нарачуваат делови за сервис...Оптика под дифолт се менува комплет, не се поправа...Али јас млад, и ентузијастички расположен...Не фала, више никад таков зафат. ;)


бај д веј...Што му е на твојот апарат? На тие мислам дека им рикаше едно плочкиче за делот од напајање....Скупа поправка, незнам и дали ек ти се исплати да го даваш на поправка ако не ти е под гаранција...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4845
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #13 на: 07 Декември 2012, 17:06:41 pm »
И јас мислам дека ги праќаат во Белград(тамо е најблискиот сервис за фотоопрема по некој стандарди) или па чекаат сервисерите тука да дојдат. Ги носат на одредено време еден викенд да попраат се што се собрало

Отсутен zvonkog

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: Сервис за Olympus дигитални фотоапарати
« Одговори #14 на: 07 Декември 2012, 20:34:30 pm »
Едно време Олимпусите ги носеа и кај мене у сервис...хахаха....Додека дуќанот ми беше до ЈБТ гимназијата...Ме чудеше тоа...Најчесто апаратите беа со дефект на механизмот за оптика...Па така да од 10 апарати на 3 успешно им ја средував, ама има работа у ПМ...Некогаш и цел работен ден ке изгубев за тоа, за бедни 20~30 евра...не вреди скапаниот апарат да губам толку време, и очи да ми истечат со редење на механика како на часовничар...
Затоа што се имбецили и не нарачуваат делови за сервис...Оптика под дифолт се менува комплет, не се поправа...Али јас млад, и ентузијастички расположен...Не фала, више никад таков зафат. ;)


бај д веј...Што му е на твојот апарат? На тие мислам дека им рикаше едно плочкиче за делот од напајање....Скупа поправка, незнам и дали ек ти се исплати да го даваш на поправка ако не ти е под гаранција...


за жал не е под гаранција, пред неколку години ми го донесоа поклон од германија.
иначе стискаш power и кажува zoom error и се затвора. барав по интернет и излегува дека е некој комон проблем на повеќето дигиталци, имаше некои опции кои дугмиња да ги стиснеш и на некој начин да се ресетира, проработи некој месец и пак истата песна, сега веќе не реагира, цело време истото.
да напоменам, апаратот не е паѓан ама ниеднаш, не бил на плажа па да има песок или нешто слично, едноставно во еден момент почна да го јавува проблемот од чиста мира.

ако можеш да помогнеш кажувај, ако не кажи што да се прави или барем кажи колку би можело да кошта поправка ако имаш претстава за што се работи.

иначе, контактирав со пиксплус, они ме препратија во комтрејд, они као увозници, арно ама сервисираат само нивни производи што ги увезле (кој моронизам, само у мкд), а тие што не можеле да ги поправат ги праќале во белград.

на добра волја ми дадоа контакт од некој тип од генел, кој „можеби“ ќе се нафати да го среди, ќе видам утре.