Автор Тема: Проблем со полнач за во кола за лаптоп ???  (Прочитано 2462 пати)

Отсутен VTR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 737
Проблем со полнач за во кола за лаптоп ???
« на: 26 Ноември 2012, 13:22:14 pm »
Дечки го купивhttp://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=384&pid=33800

сега ми се јавува проблем, кога е вклучен не ја полни батеријата, а лаптопот без батерија си работи нормално, најверојатно е тоа што адаптерот за на штек е 19,5в а тој што го имам е 18.5в.

Прашањето ми е дали може да дојде до дефект на лаптопот, или пак на полначот ???

Полначот нема потенциометар за волтажа, туку на секој џек има напишано волтажа и јас имам само еден од тој вид за лаптопот со 18,5в.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: Проблем со полнач за во кола за лаптоп ???
« Одговори #1 на: 26 Ноември 2012, 14:50:21 pm »
Леле.... штек, џек, све испомешавме :D Ако лаптопот бара X волти и Y ампери, толку треба да му дадеш. Волти ни помалку - ни повеќе. Ампери може само повеќе

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4804
Одг: Проблем со полнач за во кола за лаптоп ???
« Одговори #2 на: 26 Ноември 2012, 14:53:10 pm »
си ја утнал работата ко што кажа симо мора точна волтажа

Отсутен VTR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 737
Одг: Проблем со полнач за во кола за лаптоп ???
« Одговори #3 на: 26 Ноември 2012, 20:54:48 pm »
И јас кога видов дека немам џек со 19.5в мислев дека нема да работи, но работи ама не ја полни батеријата...

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4804
Одг: Проблем со полнач за во кола за лаптоп ???
« Одговори #4 на: 27 Ноември 2012, 12:37:25 pm »
ако работи немој да си играш ќе изгориш некоја електроника па ѓавол ипол ќе излезе полначот

Отсутен VTR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 737
Одг: Проблем со полнач за во кола за лаптоп ???
« Одговори #5 на: 29 Ноември 2012, 06:24:02 am »
mislis na elektronikata na laptopot ili na kolata, polnacot ne zagreva, a sekoja kola ima osigurac na zapalkata... ima nekoj rizik no mislam deka e mnogu mal...
 

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4804
Одг: Проблем со полнач за во кола за лаптоп ???
« Одговори #6 на: 29 Ноември 2012, 11:20:33 am »
на електрониката на лаптопот и мислам дека не е мал ризикот сепак е за 19,5 волти дизајниран не за 18,5.Ти си знаеш најубаво јас не би го користел така :)